בשבע 423: קינדער ים תיכוני

למרות השיר הראשון והתמונות המתיפייפות, אלבום הבכורה של איציק דדיה, בוגר הקינדרלאך, מושקע ומוצלח

אמציה איתן , ט"ז בטבת תשע"א

 

עם ישראל חי', איציק דדיה

זה התחיל לא טוב. תמונות דוגמנות של אמן צעיר המרוחות בענק על האלבום הראשון שלו, בשילוב הפנייה לאתר הבית באינטרנט (עדיף בסיומת COM הבינלאומית, ולא משהו ישראלי מגביל) ולעמוד המעריצים בפייסבוק. זה פשוט לא עושה לי את זה. לעיתים התגובה האוטומטית שלי היא אפילו נגטיבית. אבל עדיין לא היתה לי סיבה אמיתית שלא לשמוע את האלבום. לאחר השיר הראשון החלטתי שהפעם זה באמת מספיק. שיר קצבי מאוד שמתחיל ב"אוהוי אוהויוי" וממשיך ב"עם ישראל חי" עם נגיעות מזרחיות ותופים שאמורים להקפיץ את הכפיים, אבל לא לרדת לעומק הדברים. בשלב הזה עזבתי את האלבום ועברתי לאחרים. אבל משהו עדיין סיקרן אותי, ולאחר כמה ימים של יובש מוסיקלי חזרתי להמשך האלבום, ומתברר שטעיתי, ובגדול. בואו נתעלם לכמה דקות מהשיר הראשון, ונתייחס ליכולות האמיתיות של איציק דדיה. השבוע הוא חגג יום הולדת 17, וכבר מאחריו מספר לא מבוטל של הופעות במסגרות שונות, ביניהן להקת הקינדרלאך המפורסמת. מדובר באלבום בכורה מושקע מאוד, שהסגנון השולט בו הוא מה שנקרא 'ים-תיכוני', המבוסס על מילים מקוריות, שנוגעות בכל מה שמתחבר לנשמה היהודית – הכיסופים לה', התקווה לעתיד טוב, הגעגוע לשלווה של הילדות, וגם - שיר חובה בכל אלבום בכורה – שיר לאמא, שיר נפלא, דרך אגב.

יש לדדיה קול מיוחד, ולמרות גילו הצעיר, הוא יודע היטב להשתמש בו. בשירים השקטים הוא עדין ומלטף, ובקצביים הוא סוחף. הוא נשמע בוגר מאוד ובשל, וה'מעאוולים' שלו לא מביישים פייטנים הרבה יותר ותיקים. לעיתים החיבור בין המילים למנגינה נראה קצת מאולץ, אבל כל אחד בפני עצמו נשמע נהדר. כך למשל בשיר "ואנחנו לא נדע מה נעשה כי עליך עינינו", שהקצב הגבוה שלו, אפעס, לא התחבר לי כל כך למשמעות המילים. רצועה 7 – 'שקיעה' – מפצה על זה בשיר נשמה מאוד מיוחד ונוגע ללב.

אם כל זה לא שיכנע אתכם עדיין לרכוש את הדיסק, הנה לכם סיבה אחת מספיק טובה, לרוץ לעשות זאת – השיר האחרון. 'אבינו מלכנו' הוא אחד השירים החזקים ששמעתי בשנים האחרונות, ואני לא מגזים. ישי לפידות כתב והלחין, והוא גם מצטרף לאיציק דדיה בביצוע, ואיתם גם אוהד מושקוביץ ולהקת הקינדרלאך. דניאל אהביאל מפליא בכינור, והתוצאה לא פחות ממדהימה. שיר תפילה נוגע ומרגש שאפשר לשמוע שוב ושוב, ועל כך אפשר לומר בשתי מילים: חזק וברוך.

seret@etrog.tv