בשבע 423: אמנות או שמאלנות

לפני כחצי שנה הוצגה תערוכה 'גיבור מקומי' שהתייחסה לדמות הערבי בציור הישראלי. מבקרים התרשמו כי היא מציגה עמדות חד כיווניות

שמואל אדלמן , ט"ז בטבת תשע"א

לפני כ-12 שנים הוקם בנוה צדק בתל אביב 'מוזיאון נחום גוטמן לאמנות', שנועד להנציח את הצייר, המאייר והסופר שהיה בין פורצי הדרך של האמנות הישראלית. לצד יצירותיו של גוטמן עצמו, המתארות את תל אביב הקטנה ואת נופי הגליל הקסומים, מתקיימות במקום גם תערוכות מתחלפות.

לפני כחצי שנה הוצגה התערוכה 'גיבור מקומי' שהתייחסה לדמות הערבי בציור הישראלי. מבקרים בתערוכה התרשמו כי היא מציגה עמדות חד כיווניות, כמו הטענה שהערבי צויר בידי ציירים ישראלים יחף ונושא כדים, על מנת לקבע את דמותו, או הסברים על החורבן שהביאה ישראל על הערבים.

אהוד בן-עזר, מחבר הביוגרפיה של גוטמן ואחד המומחים ליצירתו, טוען כי "במשך תקופה ארוכה אכן הורגש עיוות אידיאולוגי וגם זיוף המציאות מטעמים אידיאולוגיים – בחלק מהתערוכות שנערכו במוזיאון, כאשר הכיוון הכללי הוא פרו-פלשתיני ואנטי ציוני, ומנוגד לחלוטין לרוחו של נחום גוטמן" 

תערוכה נוספת במוזיאון, 'לחופש נולדו', מאגדת יצירות בנושא הצהרת זכויות האדם של האו"ם ומשולבים בה גם חלק מיצירותיו של גוטמן. התערוכה נערכת בחסות ארגון אמנסטי, שלא נודע כפרו-ישראלי.

בתגובה לפנייתנו אומר מנכ"ל המוזיאון רוני דיסנצ'יק:

"מגילת זכויות האדם אינה עניין של האג'נדה של אמנסטי. כל מה שאמנסטי עשתה בעניין זה הוא לתת להצהרה ביטוי אמנותי על ידי אמנים, מתוך מחשבה שהדבר יסייע ללימוד והכרת ההצהרה. מאחר שהביטוי ניתן בצורה של איור ברמה גבוהה הוא מתאים גם למדיניות האמנותית של המוזיאון וגם להכרתנו שמוזיאון זה מקום שמציף נושאים לדיון.

מן הראוי שגם עיתונכם יאמץ את הצהרת זכויות האדם, אם כי מן הסתם היא מנוגדת לאג'נדה של הרבנים שפרסמו את ההודעה האחרונה בענייניי דיור".

 על הטענה כי המוזיאון רותם את גוטמן לקידום השקפות פוסט-ציוניות עונה דיסנצ'יק:

"אנחנו מציגים תערוכות שאינן מבוססות על גוטמן בלבד, אם כי לרוב יש להן קשר לעבודתו. מכיוון שכך, אי אפשר לצפות שכל אמן שמוצג או כל אוצר שמקים תערוכה יהיה מחויב על ידי אמונותיו של גוטמן או אמונות שמישהו ציוני, פוסט-ציוני או כל בעל דעה אחרת מייחס לו".

יש לציין כי אוצרת המוזיאון התחלפה לאחרונה. אהוד בן עזר מקווה כי האוצרת החדשה תלך בדרך שונה, על מנת שהעיוותים שאפיינו את מוזיאון גוטמן לא יישנו.