בשבע 424: "שיתוף פעולה מביש ומזעזע עם הטרור הכלכלי הפלשתיני"

שדולה חדשה בכנסת למען נפגעי המסתננים: "צריך לעצור ולכלוא את כל הבדואים מבריחי הגבול"

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשע"א

פרויקט של שלום או חזית נוספת במלחמה? מי שיגיע בימים אלו לישוב עטרת שבצפון מערב בנימין, יראה לנגד עיניו את העיר הפלשתינית ההולכת ונבנית ממול. מדובר בפרויקט ייחודי, כאשר לראשונה מאז המאה ה-8 לספירה נבנית בארץ ישראל עיר ערבית חדשה, ולראשונה מאז ומעולם נבנית בשטחי יו"ש עיר מתוכננת, אשר אמורה לספק לתושביה רמת חיים שונה באופן ניכר מהמקובל בערים הערביות ביו"ש. אולם מתברר, כי הפלשתינים ויזמי העיר אינם מסתפקים בפגיעה בהתיישבות הנובעת מעצם הקמתה של העיר במיקום הרגיש של אזור צפון בנימין, ואף לא בפגיעה הסביבתית אשר הקמתה גורמת לאזור ולישובים הסמוכים. מסמכים שנחשפו השבוע בגלי צה"ל מגלים, כי יזמי העיר החליטו להשתמש בהקמת העיר כמנוף נוסף במאבק הכלכלי בהתנחלויות.

מהמסמכים שנחשפו עולה, כי כעשר חברות ישראליות, אשר ביקשו להשתלב בפרויקט הבניה הגדול, אשר יוצא בימים אלו לדרך, התחייבו בחוזה שלא להשתמש לצורך האספקה בכל מוצר המיוצר בהתנחלויות. "אסור למוכר להשתמש ו/או להעסיק מוצר ו/או שירותים ו/או משאבים מיוצרים ו/או שמקורם מההתנחלויות הישראליות כדי להשיג מטרה כלשהי של הסכם זה או בקשר לכך. אם גילה הקונה שהספק השתמש ו/או העסיק מוצרים ו/או שירותים ו/או משאבים שמיוצרים ו/או שמקורם בהתנחלות במהלך היישום של הסכם זה או בקשר לכך, ו/או סיפק לקונה מוצרים ו/או שירותים ו/או משאבים כאלה, הקונה רשאי להימנע מלבצע תשלום כלשהו למוכר בתמורה למוצרים ו/או שירותים ו/או משאבים אלה", לשון החוזה.

החוזה אף מבהיר, למי שתהה, כי לא מדובר רק בשטחי יו"ש המצויים בשליטת צה"ל, "שטחים אלה יכללו, אך אינם מוגבלים אליהם, את מזרח ירושלים הכבושה, הגדה המערבית הכבושה, רצועת עזה הכבושה, רמת הגולן הכבושה או כל חלק מהם, וכל שטח או אזור אחר עליו חלה ההגדרה לעיל (שנכבש ע"י ישראל בשנת 67' – ש.פ)".

בשאר מסרי, היזם המוביל את בניית העיר, אישר את הדברים ואף התגאה בכך בראיון לעיתון הכלכלי דה מרקר, "אנחנו לא מוכנים לכך ולעולם לא נרכוש מוצרים או שירותים של ההתנחלויות. אנחנו לא מתביישים בכך, אלא להפך, גאים בכך. ההתנחלויות הן ישויות לא חוקיות. הסעיף הזה מופיע בהסכמים עם כל החברות שחותמות אתנו, מהשלב בו התחלנו את הפרויקט לפני כמה שנים. עם זאת, אני רוצה להוסיף כי אנחנו מברכים על שיתוף הפעולה עם חברות ישראליות, והכוונה לחברות בתוך הקו הירוק".

מטבע הדברים עוררה הידיעה את זעמם של גורמים רבים בישראל וביהודה ושומרון. בעקבות הפרסום החליטה שדולת א"י בכנסת בראשות זאב אלקין ואריה אלדד להגיש הצעת חוק שתמנע מהחברות שחתמו על החוזים הללו להשתתף במכרזים ממשלתיים ובחברות ממשלתיות. חברי הכנסת זאב אלקין ואריה אלדד, "מדובר בשיתוף פעולה מביש ומזעזע עם הטרור הכלכלי הפלשתיני. אנו קוראים לכל שרי הממשלה להודיע שחברות שחתמו על ההסכם המביש הזה, ומכרו את נשמתם הציונית בעבור עסקה עם האויב, לא יוכלו להשתתף בשום מכרז ממשלתי או מכרז של חברות ממשלתיות. השדולה תגיש הצעת חוק בימים הקרובים".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אף שיגר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בו דרש לבחון את ההיבטים החוקיים של חתימת החברות על המכתב, "יש ספק גדול גם בחוקיות חתימתן של חברות ישראליות על סעיף שכזה, המפלה עובדים ישראלים וחברות ישראליות בשל מקום מגוריהם או מקום ניהול עסקיהם. חמור מספיק שהרש"פ עושה זאת מזה חודשים רבים וישראל מחרישה. אך בלתי נסבל שחברות ישראליות בעצמן ינהגו כך ומערכת המשפט הישראלית תיתן ידה לכך".

כנס היסוד למען נפגעי המסתננים

הקצב הגובר של ההסתננות בגבול הדרום הביא השבוע (ג') את חבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי להקים שדולה למען נפגעי המסתננים. בן ארי, יליד דרום תל אביב, אמר בראיון לערוץ 7 כי "המסתננים מגיעים ללא נשים וללא ילדים. הם מגיעים לא כפליטים אלא כצבא מסודר, ולכן הקמתי את השדולה הזו. למדתי מהשמאל – אני לא נגד המסתננים. אני בעד בני אחי, התושבים היהודים של השכונות". לדבריו, המענה היחיד הראוי למסתננים הוא הכנסתם לצינוק כגנבי גבול ואז לשלוח אותם לארצות מוצאם. הצעה אחרת העלה יו"ר מפלגתו של בן ארי, ח"כ יעקב כץ, שאמר בכינוס הייסוד של השדולה כי הפתרון לתופעה נעוץ דווקא במבריחים – "צריך לעצור את כל הבדואים ונכסיהם, להכניסם למכלאה, ולהוריד בכדור בראש את הבדואים המובילים את השיירות. ייהרגו שלושה-ארבעה - אין יותר שיירות. יכניסו למכלאה את כל הבדואים - ההברחות ייפסקו".

בכינוס הייסוד השתתפו גם אזרחים מדרום תל אביב וכן חבר הכנסת נסים זאב מש"ס, חברות הכנסת יוליה שמאלוב ברקוביץ' ומרינה סולודקין מקדימה וראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, שסיפר כי "במצרים נמצאים כרגע בין מיליון למיליון וחצי מסתנני עבודה, הרואים בישראל יעד לכבוש אותו". ביום כינונה של השדולה ובאופן כנראה מקרי, כינס מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, דיון עם בכירי המשטרה בתופעת ההתגברות של זרם המסתננים לישראל והעלייה בפשיעה בריכוזי המסתננים. בדיון עלה כי 42 אחוזים מכלל התיקים שפתחה המשטרה נגד זרים בישראל בשנת 2010 הם של יוצאי מדינות אפריקה. עוד התברר כי לעומת הירידה בעבירות השוד במגמה הארצית הכללית, בקרב ריכוזי המסתננים חלה דווקא עלייה דרמטית. "אנו עדים לגידול דרמטי באוכלוסיית המסתננים לישראל מאפריקה", אמר המפכ"ל. "רק בשנת 2010 נתפסו בגבול למעלה מ-11 אלף מסתננים". כהן העריך כי הפשיעה הגוברת תזלוג גם אל מחוץ לגבולות המגזר, נוסף על השפעותיה המאיימות של התופעה בתחום הכלכלי ובתחומי חיים נוספים. הוא חתם ואמר: "לסוגיה לאומית נדרש מענה לאומי".

נתונים מדאיגים נוספים נחשפו השבוע בישיבה של הנהלת עיריית תל אביב. דו"ח מיוחד שהכין מרכז הסיוע העירוני לקהילה הזרה קבע כי נכון לכמה חודשים אחורה, לפחות כל תושב עשירי בעיר הוא אזרח זר, כלומר לפחות 30 אלף מהגרי עבודה, נוסף על עשרת אלפים בני אדם המוגדרים 'מבקשי מקלט'. בעקבות פרסום הנתונים, תקף ראש העירייה, רון חולדאי, את הממשלה ואמר כי הממשלה אינה מטפלת באופן יסודי ומערכת בתופעת העובדים הזרים והמסתננים.