בשבע 424: הכרזה חד צדדית על מדינה פלשתינית

האם וכיצד יכולה ישראל למנוע הכרזה חד-צדדית על מדינה פלשתינית? ד"ר מוטי קידר, ח"כ עתניאל שנלר ופרופ' גבריאלה שליו עונים על כך

ירעם נתניהו , כ"ג בטבת תשע"א

פתרון שמונה המדינות / ד"ר מוטי קידר - מזרחן, אוניברסיטת בר אילן

הדרך היחידה לעמוד בפני הכרה בין-לאומית במדינה פלשתינית בעלת רצף טרוריסטי ממבואות באר שבע עד הגבעות המשקיפות על עפולה, היא לפעול בשטח לפירוק הרשות הפלשתינית, ילידת טעות אוסלו. על ישראל להקשות בכל דרך אפשרית על פעילותן של מדינות רבות הבונות את המדינה הפלשתינית מתחת לאפנו בהשקעה של מיליארדי דולרים, מבלי שהבחנו בכך ומבלי שהסכמנו לכך. על ישראל להציב תג מחיר על פעילותה המתמשכת של הרשות לקעקוע הלגיטימיות של ישראל במסדרונות בין-לאומיים, באמצעות הקשיית העברת הכספים לרשות וביטול תנועתם החופשית של ראשיה.

על ישראל לחשוף ברבים את הידוע לה על השחיתות הכספית שטובלים בה ראשי הרשות, כדי ליצור באירופה ובארה"ב לחץ ציבורי למניעת העברת הכספים אליה. על ישראל לחשוף את שיתוף הפעולה של ארגוני הביטחון של הרשות הפלשתינית עם ישראל כדי לקעקע את הלגיטימיות של הרשות, ראשיה ומנגנוניה.

עם זאת, כדי להימנע מהקמת מדינה דו-לאומית על ישראל לפעול במרץ בכיוון הקמת מדינות פלשתיניות בערים, תוך שישראל נשארת לעולם במרחב הכפרי, כדי להבטיח שהגבעות לא תהפוכנה לגבעות חמאס. על ישראל ליצור מצב שבו המשפחות והחמולות היושבות בכל עיר הופכות לבעלות הריבונות על העיר, עד כדי הכרה בין-לאומית בה. כך תקומנה שמונה מדינות: יריחו, רמאללה, שכם, ג'נין, קלקיליה, טולכרם, החלק הערבי של חברון ועזה היא ממילא מדינה נפרדת, ותודה לתנועת חמאס שהחלה ביוני 2007 את תהליך פירוק הרשות הפלשתינית.

לאחר שתנועת חמאס חיסלה את רעיון המדינה הפלשתינית המאוחדת, פתרון שמונה המדינות הנפרדות הוא היחיד המבוסס על הסוציולוגיה הפלשתינית, ולא על פוליטיקה אמריקנית או אירופית, ולכן הוא היחיד המסוגל להתקיים לאורך ימים מבלי שיציב סכנה קיומית על מדינת ישראל.

 

איום סרק / ח"כ עתניאל שנלר , סיעת קדימה

באיו"ש קיימת בפועל מדינה פלשתינית. למדינה זו נשיא, ראש ממשלה, פרלמנט, שגרירים, המנון, כוחות ביטחון וכל שאר סימנני הריבונות.

42 אחוז משטחי איו"ש מוגדרים כאזורי A  ו-B, שבאחריות אזרחית ומדינתית פלשתינית ובהם מתגוררים כ-99.4 אחוז מהפלשתינים. הנותרים, כ-8,000 נפש, מתגוררים באזורי C (מתוכם כ- 5000 בבית איכסא הסמוכה לירושלים). מכאן שקיימת הפרדה דמוגרפית (כמעט) מלאה - "אם השמאל והימינה, ועם הימין ואשמאילה".

אז על מה מהלכים עלינו אימים? שתקום מדינה?

נתאר לעצמנו כי מדינות העולם יכירו במדינה פלשתינית בגבולות 1967, מה ישתנה בפועל?!

1. חלק ניכר מאחריות כלפי הפלשתינים תוסר מעל כתפי מדינת ישראל.  

2. אזורי  A ו-B  יוגדרו כגבול המדינה הפלשתינית ואנו נידרש ליצירת רצף קרקעי למדינה השכנה.

3. ע"פ החוק הבין-לאומי, קביעת גבול נעשית בין מדינות ואין סמכות לשום גוף בין-לאומי להכריז על גבולות בין מדינות.

4. המעטפת הביטחונית תישאר בידי ישראל ויובטח פירוזה של המדינה הפלשתינית.

5. לא יידרש (בשלב הזה) לפגוע בהתיישבות.

6. תיווצר תלות מוחלטת של הכלכלה הפלשתינית בישראל, שכן לא יהיה לפלשתינים מוצא ימי ואווירי.

7. הלחץ המסיבי על ישראל לוויתורים יפחת, ויתנהל  מו"מ בין מדינות ולא עם  ישות לאומית הנתמכת בעולם בשאיפתה לזהות מדינתית.

נקודות אלו ואחרות מבהירות מדוע קשה לאיים עלינו בהכרזה חד צדדית.

לא מפתיע שהשמאל, כמו הפלשתינים, מפחדים ממצב ביניים שיקבע מציאות בשטח שקשה יהיה לשנותה בעתיד. לכן על ישראל להפתיע מימין ולהודיע כי היא מכירה במציאות הקיימת של המדינה הפלשתינית.

ישראל לא תתפשר על עקרונותיה בסוגיות הליבה:

שתי מדינות לאום מוכרות לשני עמים. לא תתאפשר מימוש 'זכות השיבה' לתחומי ישראל. גבולות יקבעו בהסכמה ובכפוף לתמורות ההדדיות. ירושלים בגבולותיה ההיסטוריים ואתריה המקודשים לא תחולק ותמשיך להיות בירתה הריבונית והשלמה של  ישראל. ערביי ישראל יהיו שותפים באחריות להיפרדות הדמוגרפית. יוזמה ישראלית להכרה במדינה הפלשתינית תטרוף את הקלפים. ישראל לא מתרשמת מאיום סרק של הכרה פורמאלית במציאות הקיימת.

 

צעד חד צדדי מסוכן / פרופ' גבריאלה שליו  - שגרירת ישראל באו"ם לשעבר

ישראל בהחלט צריכה לנסות למנוע הכרזה חד צדדית ועליה לעשות את כל המאמצים בכיוון זה. להכרזה בעצרת האו"ם יש בעיקר ערך ומשקל דקלרטיבי, תודעתי, וחשוב שנבין שהניסיון להכרזה הוא חלק ממערכה דיפלומטית ופסיכולוגית שהפלשתינים מנהלים כנגד מדינת ישראל. לכן חשוב שניערך ונעשה כל מה שביכולתנו כדי למנוע את ההכרזה החד-צדדית הזו. בעבר ערפאת כבר הכריז על מדינה פלשתינית, ואני מאמינה שאם הפלשתינים יביאו את ההכרזה לעצרת יהיה להם רוב אוטומטי. מבחינתנו הדבר החשוב הוא לא ההכרזה עצמה אלא מה שיבוא בעקבותיה. עד היום היו הכרות של מדינות בלבד, וכבר אנו רואים כדור שלג שהחל בדרום אמריקה וסופו מי ישורנו. אבל אם האו"ם, הגוף המאגד את כל נציגות העולם, יכיר במדינה פלשתינית – אין זה לא דבר של מה בכך. יתרה מזאת, יש גופים שונים כמו הבנק העולמי שמממן רק מדינות, וברגע שתהיה הכרזה הוא יפתח את שעריו ואת כיסו גם לפלשתינים, ובשלב זה אין הדבר רצוי. גם כשייצגתי את ישראל באו"ם הבהרתי שאנו נגד צעדים חד צדדים, וגם ההתנתקות – צעד חד צדדי שלנו - לא הצליחה. אם אנו רוצים להגיע להסכם, אנו חייבים להגיע להידברות ולמו"מ ישיר, ורק זו הדרך למנוע הכרזה חד צדדית. כמו כן עלינו לעשות כל מאמץ דיפלומטי כדי למנוע את ההכרזה, והמאמצים צריכים להתרכז בעיקר במדינות שיש להם ערכים דומים לשלנו. אבל אני רוצה להדגיש כי המאמצים יצליחו רק אם אנו נתקדם במו"מ הישיר.

תשובות הגולשים

 

להחיל את הריבונות

אם לראש הממשלה יש אומץ ועוז רוח הוא יחיל את הריבונות הישראלית על כל יהודה ושומרון וירושלים המזרחית, ויגיש באו"ם בקשה להכרה בירדן כמדינתם של 'הפלשתינים'. ירדן תוכל לקלוט אליה את כל אלה שמכנים עצמם 'פלשתינים' שנמצאים בארץ ישראל.

איתי לביא, רמת גן

 

לעודד מחתרות

הבעיה העיקרית שלנו היא שמבחינה מנטלית אנחנו עדיין חיים בגולה בחסדי הפריץ. הפתרון הוא די פשוט, לצאת להתקפה רבתי. למשל, להודיע ברבים כי נשלח סיוע לבסקים,או לבדלנים הסקוטים, או למחתרת בקורסיקה, או לבדלנים הוואלונים. כן, גם בדרום אמריקה בכל מדינה יש מחתרת, נודיע כי נסייע למחתרות בכל המדינות שיצביעו נגדנו.
באשר לתורכיה: נודיע כי נסייע לקפריסין היוונית לכבוש את השטח התורכי וכן נתחיל לפעול למען מדינה כורדית. נודיע כי כל מדינה אשר לא תעביר תוך שלושה חודשים את מושב שגרירה מתל אביב לירושלים תצטרך להחזיר את השגריר הביתה.

שמעון ראם, חיפה

 

אדרבה, שיכריזו

א.ישראל אינה יכולה למנוע הכרזה כזו. אך ישראל גם אינה צריכה למנוע הכרזה כזו.
אדרבה, אולי בעקבות מהלך כזה נקטין סוף סוף את אחריותנו כלפי הגרועים שבשונאינו. עד מתי נסייע לפלשתינים בכל התחומים: נגבה עבורם מיסים, נספק להם חשמל, ועוד נואשם ע"י אומות העולם במצור על עזה בזמן שיישובי הדרום נמצאים תחת אש.

אריק קרמר, ירושלים