בשבע 424: סיקור לא דיפלומטי

ביום שני השבוע התרחש אירוע לא שגרתי בכנס השגרירים של משרד החוץ. "השגרירים מחו במשרוקיות, הכנס הופסק"

עדי גרסיאל , כ"ג בטבת תשע"א

סיקור לא דיפלומטי

ביום שני השבוע התרחש אירוע לא שגרתי בכנס השגרירים של משרד החוץ. "השגרירים מחו במשרוקיות, הכנס הופסק", דיווח אתר 'הארץ' וצירף תמונה של שר החוץ ליברמן. "מהומה בכנס: שגרירים שרקו ועטו חולצות שחורות", הכריז ynet, עם תמונה דומה. וגם nrg לא נותר מאחור עם "עובדי משרד החוץ פוצצו את הכנס בי-ם". הפעם, מסתבר, הם צירפו לתמונתו של ליברמן גם צילום של המוחים, שלבשו חולצות עם הכיתוב 'אני דיפלומט עני'. מסתבר שמחאת העובדים היא בכלל על תנאי שכרם. אז מדוע לא טרחו האתרים לציין זאת בכותרת הראשית של הידיעה?

ברוכים הבאים לשיעור נוסף בקורס 'מבוא להנדסת כותרות'. לניסוחים המעורפלים יש לפחות שתי סיבות. הראשונה: כותרת בנוסח "השגרירים מחו על תנאי שכרם" הרבה פחות מסקרנת ומקטלגת את הידיעה לשטח האפרורי והלא מאוד פופולרי של סכסוכי עבודה. והסיבה השנייה: הבוס - שר החוץ ליברמן, שמסתמן כמתחרה רציני מול אלי ישי על תפקיד האיש הרע בעיני התקשורת. הכותרות העמומות יכולות לרמז על התקוממות של עובדי המשרד נגד השר, אולי בעקבות התבטאויותיו 'הקיצוניות' האחרונות. ואם אפשר ללבות את הרוחות במשרד ולקצר את ימיו של ליברמן כשר חוץ, קשה למצוא הרבה כלי תקשורת שיעמדו בפיתוי.  

עדי גרסיאל

 

רוח המפקד

השבוע התפרסמה בעיתונים קריאה של 'אנשי רוח' לראש הממשלה להשעות את החותמים על מכתב הרבנים הקורא שלא להשכיר דירות לערבים. מאמר המערכת ב'הארץ' שיבח את הקריאה וכינה אותה "מחאה חשובה הבאה בעתה". הוא אף הרחיב ואמר: "היחלשות הרוח ההומניסטית והליברלית בחברה הישראלית מדאיגה, ועל אנשי האקדמיה, האמנים והוגי הדעות מוטלת החובה להיאבק בכך".

במילים אחרות, דעתם של אותם ציירים ופסלים, אדריכל, פוליטיקאית לשעבר ופרופסור לספרות (אם למנות מדגם מייצג) חשובה, שכן הם בחרו במקצוע שאינו ריאלי, והוא שמכשיר אותם להביע עמדות פוליטיות נאורות.

מכיוון שאיכשהו לא נראה שמכתב שיחתמו עליו ברוך נחשון, גאולה כהן ופרופ' הלל וייס, למשל, יזכה לתשבחות דומות (ומובן שלא מכתב שיחתמו עליו רבנים, שכידוע אינם אנשי רוח), מסתבר שמה שחשוב למערכת הארץ זה פחות אם אתה פסל, אדריכל, גנרל או סנדלר; מספיק שתאמר את הדעות הנכונות. הפרק הבא בסדרה: 'מחאת הגיטריסטים והצ'לנים'. הישארו עמנו.

הלל גרשוני

 

שטח לא מפורז

אסתי פרז, מגישה ותיקה של יומני חדשות ברשת ב' הידועה כשמאלנית קיצונית, העלתה לשידור ביום ראשון השבוע פרופסור ישיש בשם יוסף אגסי, פילוסוף. פרז נתנה דרור לחרצובות לשונו של אגסי, ואפשרה לו להשתלח במרואיין שממול, הרב שלמה אבינר. כך נשמע סוף הראיון:

אגסי: "מספיק שאתה בור מדאורייתא ועם הארץ מדרבנן, נוסף לזה אתה מבלבל את המוח בפוליטיקה".

הרב אבינר: "אני שמח על מה שאתה אומר. אם אתה רק משתמש בהתפרצויות סגנוניות ובעלבונות - סימן שאין לך מה לומר לעניין. נקווה שאתה תלמד תרבות דיבור, להתייחס לנימוקים של מי שעומד מולך ולא רק להעליב כמו אדם מהרחוב".

הרב אבינר ירד מהקו בשלב זה, אך בכך לא תם הדיון: אגסי המשיך בהשתלחויותיו:

"האיש הזה... משקר כשהוא מצטט את ההלכה... מה יש לדבר עם אדם כזה? האשמה שלנו שאנחנו... נותנים  לו משכורות כדי שיבלבל במוח, כדי שיטיף שנאה".

פרז לא קטעה את המרואיין אלא הוסיפה ללהבות: "אבל האיש הזה הוא לא יחיד... יש שורה של רבנים שאומרים דברים כמוהו. ויותר מזה - יש אחוז גדול בציבור שמסכים איתם".

בסוף הראיון, לאחר שאגסי גם הוסיף כינויי כבוד אחרים כמו "טיפש", העירה פרז, אחרי 11 וחצי דקות שידור(!) כי "קצת מפריע" לה שהוא מכנה אותו בשמות.

לאחר הראיון הועלה לשידור ח"כ אורבך, שרמז למגישה הנכבדה שהיא היתה אמורה להפסיק את זרם הנאצות: "דברים כאלה שנשמעים לגופו של אדם לא ראויים להישמע וראויים להיקטע באיבם". פרז לא התנצלה.

בהזדמנות זו נחטט קצת בארכיון: לפני מספר חודשים פרז מתחנחנת בשידור עם סופיאן אבו זיידה, מחבל פת"ח שישב בכלא בישראל למעלה מעשור על פגיעה בערבים שסייעו לישראל ושהפך לבכיר ברש"פ, ומצחקקת איתו שהוא "גבר נאה גם בלי המייק-אפ". שנה לפני כן אפשרה פרז לפרופ' זאב שטרנהל להכפיש בשידור את כלל המתנחלים ללא תגובה: "המתנחלים שמאיימים מדי יום ביומו במלחמת אזרחים במידה ויכריחו אותם להישמע לפסקי דין של בתי משפט ישראליים או של החלטות ממשלה".

בעת כתיבת שורות אלו נמסר מלשכת מנכ"ל רשות השידור כי מתנהל הליך בירור מול פרז, בעקבות תלונות ודרישות להשעייתה שהוגשו על ידי תדמי"ת, מאזינים נזעמים והמועצה המקומית בית-אל.

חני לוז

 

'אמת' מוינצ'סטר

הבישופ של וינצ'סטר, הכומר האנגלי מייקל סקוט-ג'וינט, השתתף בדיון בתקופת החגים שלהם ומתח ביקורת על המצב העגום בו נמצאים שומרי מסורת דתית, ובמיוחד הנוצרים בבריטניה. הוא התלונן על חוסר האוריינות הקיימת בין מעצבי דעת הקהל לגבי הדת בכלל, ואמר: "ייתכן וזו התקופה הראשונה בהיסטוריה שלנו שבה קיימת באופן נרחב אי-ידיעה בסיסית במושגי היסוד של הדת בקרב אלה ששולטים ומשפיעים: בבית הפרלמנט, בתקשורת ואף בקרב יושבי כס המשפט".  טענתו העיקרית היתה שבגלל בורות לגבי יסודות תרבות המערב, אשר מושתתת בין היתר על הדת, נוצרה אפליה קשה נגד בעלי מסורת דתית לעומת מיעוטים מגדריים או תרבותיים.  בעקבות התפתחות זו, המורשת בת אלפי שנים לא רק נזרקת לפח הרב-תרבותיות, אלא שלא נשאר אפילו קורטוב של יכולת אינטלקטואלית בקרב אותם פוליטיקאים, אנשי-תקשורת ושופטים להבחין בין קיום יחס הוגן כלפי כולם, כלפי "כל האזרחים", לבין הצורך לשמר ולשמור על הזהות המוסרית וההיסטורית שגם נובעות מיסודות דתיים.

המגמה ההרסנית הזאת קיימת גם אצלנו. 'הארץ', למשל, החליט לפרסם מחדש את מאמרו של גרשום שוקן מלפני דור וחצי, 'קללת עזרא', בו הוא תומך בנישואי תערובת עם ערבים. מזל שהתירו לשני כותבי מכתבים למערכת לציין שאין דבר כזה אצל המוסלמים, והתוצאה תהיה היעלמותו של העם היהודי בארץ-ישראל. לאחר הלגלוג המבזה שביטא העיתון כלפי חידון התנ"ך למבוגרים תחת הכותרת "עוד יום גדול לאבשלום קור" ותופעות אחרות, קשות יותר, באמצעי תקשורת אחרים,  גם בישראל יש צורך להתנער מהבורות הזו.

ישראל מידד

 

ביקורת הנקרא

  • איזה פחד. אם הרגו ראש ממשלה בגלל חוסר סובלנות, מה יכולים לעשות לי, שאני בסך הכל פליט וזר? (אוסקר אוליביה, מהגר מקונגו, מעריב). עם רמת דמגוגיה כזו, מוזר שהוא עוד לא קיבל הצעות להשתלב בפוליטיקה
  • רוקדים כל השנה: מסיבות סילבסטר בכל רחבי הארץ (עכבר העיר) סתם מאשימים את התקשורת שהיא אנטי-דתית
  • סודות חיסול מבחוח - ביום שישי ב'7 ימים' (ידיעות אחרונות) אתם רציניים? יש עוד פרט במבצע הזה שטרם פורסם?
  • מחאה מסריחה: סטודנטים שפכו צואה מול בית רה"מ (וואלה) מחאה ריחנית: צואת פרות מול בית ראש הממשלה (ווינט) ועל זה נאמר: על טעם ועל ריח וכו'

חדשות בחדשות

  • עורך ראשי חדש ל'ידיעות אחרונות': רון ירון, שמכהן כמשנה לעורך הראשי שילה דה בר, יחליף אותו בתפקיד בעוד כחודש. דה בר ימונה לעורך תכני העיתון בפלטפורמות הטכנולוגיות כמו האייפד.
  • ראש מערך ההסברה הלאומי, ניר חפץ, הודיע השבוע הוא פורש מתפקידו לאחר שנה וחצי. חפץ, שלפני שחבר לנתניהו כיהן כעורך מוסף '7 ימים' ב'ידיעות', יתמנה לתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת 'כספי ספנות'.
  • העיתונאי דב יודקובסקי הלך לעולמו השבוע בגיל 87. יודקובסקי, חתן פרס ישראל בתקשורת, כיהן בעבר כעורך 'ידיעות אחרונות' וכעורך הראשי של 'מעריב'.