בשבע 424: ריח בוסתנים

דקלון (יוסי לוי), בעקבות דיסק חדש 'ריח בוסתנים'

עפרה לקס , כ"ג בטבת תשע"א

פעם, כשהשמעת מוסיקה מזרחית הייתה אירוע נדיר ברדיו הממלכתי, לא היו זמרים מזרחיים רבים שנהנו מאור הזרקורים. אחד המעטים שכן זכה לכך הוא יוסי לוי, או בשמו האומנותי 'דקלון'. הזמר ששר לראשונה ברדיו בגיל 6 ומאז במשך 58 שנים הופיע ומופיע בשמחות ואירועים וגם הוציא אלבומים לא מעטים.

לאחרונה הוציא דקלון דיסק חדש בשם 'ריח בוסתנים'. דקלון, שחזר לפני מספר שנים אל השורשים והמסורת, מקפיד שהבוסתן שלו ידיף רק ריח של שירי מסורת ותורה. וכך גם באלבום החדש.

ואם 'יוסי לוי' אז איך 'דקלון' יתמהו התמהים? התשובה לכך פשוטה. כשפיזז על הבמות, ועודנו ילד הוא נהנה מגזרה דקה במיוחד. וכך דבק בו הכינוי הדק הזה.

כשאתה יצאת לדרך הרדיו לא השמיע הרבה מוסיקה מזרחית.

"נכון. זה היה דור אחר, השדרנים הגיעו מחו"ל, ממקומות שלא הכירו מוסיקה כזאת והיא לא דיברה אליהם. מה שקרה הוא שאנשים עקפו את זה והתחילו לשמוע קלטות, ואז השדרנים הבינו שאם הם רוצים שישמעו אותם, הם חייבים להשמיע גם מוסיקה כזאת".

היום לא חסרים זמרים מזרחיים, אבל טוענים נגדם שהשירים שלהם אינם באמת מזרחיים.

"זה לא משנה, העיקר שיתייחסו לשירים בכבוד. מדביקים לזה את השם 'מזרחי' ודרך הכינוי מתייחסים לשיר. שיבדקו איך הזמר שר, מה הוא שר, מה החומר".

מה אתה חושב על השירים האלה?

"יש דברים טובים וזמרים עם כישרונות שחבל על הזמן. העקב אכילס הוא השירים, המילים עצמן. שאנשים ישירו 'ולנו יש את מלך העולם', העם אוהב את זה, מתחבר לזה, ולא דברים רדודים".

ספר על 'ריח בוסתנים'.

"לקחנו שירים, שינינו להם את המילים והפכנו אותם לשירים מסורתיים- דתיים. אברהם לוי כתב עבורי את המילים וחלק מהשירים לקחנו מילים מהמקורות. אנשים אחרים שהשתתפו בתקליט הם נחום מוכיח, יואב גינאי, עופר המרמן ושלמה מולכו".

לאחרונה שבת לחיקה של היהדות וחדלת לשיר שירים שאינם שירי מסורת וקודש. האם הדבר אינו פוגע בך?

"אם הקדוש ברוך הוא פרנס אותי כששרתי שירי עגבים, לא כל שכן כשאני עושה לכבודו הוא יפרנס אותי. הפרנסה היא מאיתו".

דקלון ממשיך לחפש חומרים. "יש היום כל כך הרבה שירים שנזרקים, ואני אוסף אותם כמו מרגליות". הזמר משול בעיניו לכריש או למטוס, "אם הוא לא ממשיך קדימה ואוסף חמצן, הוא לא קיים, הקהל אינו זוכר אותו". ודיסק חדש? כן, עובדים גם על זה.

ofralax@gmail.com