בשבע 424: כן, אני יכולה

סיפורה של שירה, הנערה שמדריכה ביישוב המצוקה תל אורנים מצליח לעניין, לשבור סטיגמות וגם להעביר מסר חינוכי ומעודד

עפרה לקס , כ"ג בטבת תשע"א

הדרך לתל אורנים/ שרה ברגמן, 'דני ספרים', כריכה קשה, 244 עמ'                                         

שירה, תלמידת כיתה י' בתיכון הדתי לבנות שבעיר הגדולה, החליטה להיענות לאתגר ולהתנדב במועדון שייפתח בתל אורנים. מטרת המועדון, כך הסבירה סגנית המנהל מתל אורנים, הוא לקדם את הבנות מבחינה חברתית ולטעת בהן ביטחון עצמי. בנות תל אורנים, יישוב עני ומוזנח של עולים קשי יום, לא ממש הכירו את המושג 'ביטחון עצמי'. הן סבלו מתדמית אישית נמוכה אל מול בני העיר, ותיקי הארץ ואפילו אל מול תלמידי בית הספר הכללי ביישוב. בדיוק לתוך הקושי הזה נכנסה שירה, במטרה לשנות.

עם הרבה רצון טוב, פרגמטיות, התמדה ויצירתיות, שירה מגשרת על פערי המנטליות. לאט לאט היא מחזקת את קשריה עם הבנות, עד אשר היא מובילה אותן אל התחושה שהן יכולות להגיע להישגים אישיים ואפילו לתת לאחרים.

אבל 'הדרך לתל אורנים' הוא לא רק סיפור על המועדון, אלא גם על משפחותיהן של הבנות ועל הקורות את היישוב באותה עת. הסכסוך בין העיראקים לתימנים, שריפת בית הכנסת וגניבת הפרוכת, סיפורה של ציפי שהתארסה וברגע האחרון גם ביטלה, ועוד ועוד.

מעורר מחשבה. 'הדרך לתל אורנים' שרה ברגמן

העלילות הלכאורה מקבילות, הולכות ונארגות זו בזו עד שהן טוות סיפור אחד מורכב, ומתאחדות בצורה הרמונית עד לסוף המשמח. ברגמן לא מניחה לאף קצה להישאר פתוח, ואפילו אחרי 'סוף הסיפור' סוגרת עוד פינה אחת שנשארה פתוחה, וזה קצת חבל. גם עבור מי שאוהב מתוקים, הקטע הזה הוא כבר קצת יותר מדי.

'תל אורנים' הוא ספר שמשקף את תקופת שנות ה-70 לערך, מעמיק את התובנה שגם נערות שהן לא במרכז העניינים, כמו שירה למשל, יכולות להצליח מאוד בשליחותן. הוא גם מחזק את המובן מאליו הלא מספיק מופנם, שסטיגמות הן בסופו של דבר עורבא פרח, והחומות המתגבהות הן חומות של שמועות ושל סתם, שמערימות קשיים על לא דבר. נקודה למחשבה שמלווה את הספר, בעיקר בחלקו האחרון היא עד כמה אנחנו מוכנים לתת לחלש ועד כמה אנחנו מוכנים להתערבב איתו. כלומר, האם כאמא היית מוכנה שבנך יינשא לעולה חדשה מאוכלוסיה מוחלשת, אפילו היא כלילת המעלות?

הספר מומלץ לדעתי לבני נוער ובעיקר לבנות חטיבה-תיכון. הסיפור של שירה, כמו של חניכותיה שחלקן עוברות דברים מאתגרים בבית, יכול להעצים ולחזק את תחושת ה'אני יכולה' של הבנות, ולסייע להן באמון העצמי ובתדמית האישית.

ofralax@gmail.com