בשבע 424: המאבק על השטר

אחד השטרות הזכורים לי מימי ילדותי הוא זה שנשא את דיוקנו של הרצל, בערך נקוב של 100 לירות ישראליות.

שמואל אדלמן , כ"ג בטבת תשע"א

אחד השטרות הזכורים לי מימי ילדותי הוא זה שנשא את דיוקנו של הרצל, בערך נקוב של 100 לירות ישראליות. בשפה העממית הפך הרצל לשמו של השטר, והאיחול "שיהיו לך הרבה הרצלים" הפך למטבע לשון.

הרבה כסף התגלגל בבנק ישראל מאז ועד המלצת הנגיד סטנלי פישר לממשלה לנפק ארבעה שטרות חדשים שישאו את דמויותיהם של יצחק רבין, ש"י עגנון, רחל המשוררת ומנחם בגין.

משפחת בגין כבר הודיעה על התנגדותה ובמקביל התארגנה יוזמה המבקשת להטביע את דמותו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל על אחד השטרות. ראוי לציין כי פרט לדמות הרמב"ם שהתנוססה על שטר של אלף שקל ובשטר התואם של 1 שקל חדש, לא הוטבעה אף אישיות תורנית על שטרות ישראל. דמותו של הרב אליהו זצ"ל עשויה גם לתקן את היעדרם הבולט של  יוצאי ארצות המזרח על שטרות הכסף.

אחד מבכירי בנק ישראל לשעבר טען באוזני כי המאבק הצפוי סביב נושא איוש השטרות מיותר. "אם כבר לשים דמות רבנית, הייתי מעדיף דווקא את הרב קוק. מעבר לכך, אני מזמין אתכם לשאול אנשים ברחוב מי הדמות שמופיעה על שטר של 200 שקלים. תגלו שלרוב האנשים אין בכלל מושג מי מופיע בשטר". 

ואולם יש הסבורים אחרת. דוד ואזנה, יו"ר ועד עובדי בנק ישראל בירושלים, ממובילי היוזמה,  אומר כי ציפה שדווקא ראש הממשלה, שהגדיר בעבר את הרב אליהו כ"אורים ותומים" יהיה ראשון לתמוך ביוזמה. "מעבר לתרומתו העצומה בתורה ובעזרה לכלל עם ישראל", אומר ואזנה, "הרב אליהו זצ"ל היה גם בקשר הדוק עם מנהלי בנק ישראל וסייע בעצותיו ובברכותיו לכל, ממנהלי הבנק ועד לאחרון העובדים". כך, למשל, לפני כשנה וחצי, הוא מספר, נפגש הרב אליהו עם רוני חזקיהו, המפקח על הבנקים לשיחה בארבע עיניים בעניין שהסעיר את המדינה: דרישת הנגיד לפטר את דני דנקנר מתפקידו כיו"ר בנק הפועלים. תוך עשר דקות  נסגר העניין בפשרה שהובילה לסיום הפרשה.

היוזמה להנצחת הרב אליהו על גבי שטר הצליחה לאחד באופן נדיר ח"כים ממפלגות שונות. לצד ח"כ יעקב כ"ץ, פרופ' דני הרשקוביץ והרב משה גפני ניתן למצוא גם את ח"כ נחמן שי מקדימה שהיה בקשר עם הרב עוד בימי מלחמת המפרץ. ואזנה מגלה כי גם ח"כ בני בגין תומך ביוזמה.  

נותר רק לצפות להחלטתה הסופית של הממשלה.