בשבע 425: בדרך אל החנינה

נתניהו לפולארד: "בעזרת השם תהיה איתנו בקרוב"
באיחור של 25 שנה, ראש ממשלת ישראל פונה ישירות לאמריקנים בדרישה לשחרר את פולארד

רוני ארזי , א' בשבט תשע"א

אחרי 25 שנה בכלא האמריקני, הצליח הסוכן הישראלי יהונתן פולארד להביא את ראש ממשלת ישראל לשגר מכתב בקשה רשמי ופומבי לשחרורו. שלשום (ג') שלח בנימין נתניהו מכתב רשמי לנשיא ארה"ב בבקשה לחון את יהונתן. בנאום שנשא מעל בימת הכנסת, במסגרת דיון פוליטי שיזמה האופוזיציה, סיפר נתניהו כי הוא וכן ראשי הממשלות שכיהנו לפניו, פנו פעמים רבות בכתב ובעל פה בבקשה לשחרר את פולארד מהכלא, אך תמיד נענו בשלילה. "לפני כשבועיים קיבלתי מכתב מהכלא, מיונתן", סיפר. "הוא ביקש ממני לבקש באופן רשמי וגלוי את שחרורו. החלטתי שצריך להיענות לבקשה הזו".

באיגרת ששלח, כותב נתניהו כי "אף על פי שישראל בשום אופן לא כיוונה את מאמציה המודיעיניים נגד ארה"ב, היא פעלה באופן שגוי ובלתי מקובל לחלוטין. הן מר פולארד והן ממשלות ישראל הביעו פעמים רבות חרטה על פעולות אלה, וישראל תמשיך לדבוק בהתחייבותה שמעשים כאלה לא יישנו לעולם".

"למיטב הבנתנו", כתב ראש הממשלה, "פולארד ריצה עונש ארוך יותר מכל אדם אחר שהורשע בעבירות דומות. ארה"ב היא מדינה המושתתת על הגינות, צדק ורחמים ואני מבקש במלוא ההערכה כלפיך שתשקול בחיוב בקשת חנינה זו. עם ישראל תמיד יהיה אסיר תודה לך", לשון המכתב.

נתניהו סיים את דבריו בפניה ישירה לפולארד מעל דוכן הכנסת וקרא לו להמשיך להיות חזק. "כל העם מחזק אותך ומחכה לך ובעזרת השם תהיה איתנו בקרוב".

החלטתו של נתניהו נענתה באופטימיות זהירה מצד הגופים הפועלים למען שחרורו של הסוכן הישראלי. יו"ר השדולה למען שחרור פולארד, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), אמר כי הוא מברך על המכתב, אך לדבריו "המבחן האמיתי יהיה בהבאתו של פולארד לארץ, ואנו מקווים לראות את נתניהו ממשיך לפעול במרץ למען מטרה זו". הוועד להשבת פולארד אמר לאחר נאום ראש הממשלה כי "כל העם בישראל מאוחד היום סביב נתניהו בצפייה לשחרורו של יהונתן. אנו גאים בראש הממשלה על דבריו הכנים והאמיצים בתקווה כי הם אכן מבשרים את סיומן של 25 שנות הפקרה".

כמה שעות לאחר נאומו של ראש הממשלה בכנסת, התייחסו בבית הלבן לבקשת החנינה. "קיבלנו גרסה סרוקה של המכתב, גרסה רשמית עדיין לא הגיעה. אנחנו נבחן את הבקשה", הודיע דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, בהצהרה קצרה שנשא.

במקביל, דיווחה שלשום העיתונאית ג'ניפר רובין בעיתון 'וושינגטון פוסט' האמריקני על מכתב ששיגרו 500 רבנים ומנהיגים יהודים ולא יהודים בארה"ב, אל הנשיא אובמה, המפציר בו לשחרר את פולארד. "אסור לזלזל בחומרת העבירה של פולארד, שהביע שוב ושוב חרטה על מעשיו, אבל ברור מנגד שנעשה כאן עיוות דין. קציבת עונשו תהיה הוכחה לכוחך כנשיא ודוגמה להגינות וכן מסר של חמלה, פיוס ותקווה בעולם".