בשבע 425: הרב יששכר מאיר זצ"ל, ראש ישיבת הנגב הובא למנוחות

בליל השבת האחרונה נפטר הרב יששכר מאיר זצ"ל, מי שכיהן במשך למעלה מחמישה עשורים כראש ישיבת הנגב המיתולוגית בנתיבות

הרצל קוסאשוילי , א' בשבט תשע"א

בליל השבת האחרונה נפטר הרב יששכר מאיר זצ"ל, מי שכיהן במשך למעלה מחמישה עשורים כראש ישיבת הנגב המיתולוגית בנתיבות. הרב הלך לעולמו בגיל 83 לאחר שחלה בשבועות האחרונים בדלקת ריאות חריפה ממנה לא התאושש.

הרב חיים קנייבסקי, מגדולי הרבנים הליטאים שכינה אותו בעבר "מורי ורבי בתקופת לימודיי בישיבה", אף הוסיף לו את השם 'חיים' כסגולה להחלמתו. אורח חייו היה פשוט וצנוע על גבול הסגפני, כשבשנים האחרונות נוסף על בריאותו הרופפת איבד כמעט באופן מוחלט את ראייתו. מה שלא מנע ממנו להמשיך בלימוד ובמסירת שיעורים כשהוא נשען על זכרונו הפנומנאלי.

הרב יששכר מאיר נולד בעיר המבורג שבגרמניה בשנת 1927 ועלה לארץ כשהוא בן 10. לאחר מכן, למד בישיבות בפתח תקווה ובבני ברק, ובמשך שנים אף שימש כר"מ בישיבת בני-עקיבא בכפר-הרא"ה. במקביל לשקידתו על לימוד התורה, בצעד שנתפס כנדיר בכל קנה מידה, יצא הרב למרוקו והקים שם ישיבה. גם לאחר שגורש משם בחזרה ארצה, לאחר שנתפס על-ידי השלטונות כמרביץ תורה ברבים, היה הרב פעיל מאוד למען עידוד העלייה של יהודי צפון אפריקה לארץ ואף לקליטתם במוסדות תורניים הולמים באזור הנגב. "מפריח השממה בנגב" היה התואר הבלתי-רשמי הנלווה לשמו של הרב.

לפני למעלה מחמישים שנה הקים הרב מאיר את ישיבת הנגב בנתיבות, ובראשה עמד מיום היווסדה ועד לפטירתו, כשהוא מעמיד דורות רבים של תלמידים. תלמידיו הוותיקים יודעים לספר על דלת הישיבה שהייתה פתוחה לכל דורש ולכל מי שרצה לשבת וליגע בתורה ללא הבדל עדתי.

בשנים הראשונות, זרמו לישיבת הנגב צעירים רבים, ובהם אף כאלה שהיו מזוהים עם הזרם הדתי-לאומי. אולם לאחר מספר שנים, חלה תזוזה בצביון הישיבה והיא הפכה לישיבה ליטאית מובהקת. לצד תפקידו כראש ישיבת הנגב, היה הרב ממקימי מוסדות תורניים רבים בכל אזור הנגב- בירוחם, שדרות, תפרח ואופקים.

ביום ראשון השבוע, בלוויה גדולה ורבת משתתפים שיצאה מהיכל ישיבת הנגב, נטלו חלק אלפים רבים מתלמידיו וממוקירי זכרו, בהם גם ח"כ משה גפני מיהדות התורה, שר הפנים אלי ישי ואף חה"כ איתן כבל ממפלגת העבודה, שהיה תלמיד בישיבת הנגב בצעירותו. הרב נטמן בבית העלמין בעיר נתיבות.