בשבע 425: מצוקת שכר? הלוואי עלינו

עובדים סוציאליים, מורים ושוטרים יכולים רק לקנא בשכרם הגבוה של עובדי הפרקליטות

יאיר שפירא , א' בשבט תשע"א

עובדים סוציאליים, מורים ושוטרים יכולים רק לקנא בשכרם הגבוה של עובדי הפרקליטות, שמייד עם תחילת עבודתם משתכרים הרבה מעל לשכר הממוצע במשק * בעקבות ההסכם החדש איתם ישתכר עובד בכיר בפרקליטות יותר משופט מחוזי, ו-24 הבכירים ביותר בפרקליטות ישתכרו כמעט כמו ראש הממשלה * דו"ח מבקר המדינה: הפרקליטות קיבלה תקציב מיוחד כדי לחסל את ערימת התיקים הבלתי מוכרעים, אך כוח האדם שהוקצב לכך הופנה למשימות שוטפות

שביתת הפרקליטים הסתיימה זה מכבר עם תוספת שכר של לא פחות מ-12 אחוזים. כדי להבין על מה נלחמו הפרקליטים ובשל מה שוחררו עבריינים רבים אל הרחובות, נדרש להציץ אל נתוני השכר בפרקליטות כפי שפורסמו ע"י משרד האוצר.

שכרו של עורך דין מתחיל בפרקליטות המדינה עמד עד עתה על לא פחות מ-9,945 ש"ח - גבוה ב-1500 ש"ח מהשכר הממוצע במשק. בעקבות התוספת ירוויח הפרקליט הצעיר, שזה עתה סיים את התמחותו, 11,138 ש"ח, כ-2700 ש"ח יותר מהשכיר הממוצע. שכרו של הפרקליט הטרי יהיה דומה לזה של עובד סוציאלי או מהנדס בשירות המדינה בדרוג הגבוה ביותר, עם ותק של לא פחות מארבעים שנה. גם אם אותו פרקליט זוטר לא יצטיין בעבודתו וידשדש בדרגים הזוטרים בפרקליטות, הרי ששכרו על פי הסכם השכר החדש עשוי להגיע עד כמעט 18,000 ש"ח - 114 אחוז יותר מהשכר הממוצע. לשכר כזה לא יוכלו להגיע לעולם מורים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, סוהרים ושוטרים. לו היתה המדינה משקיעה מעט יותר בעובדיה אלו, ייתכן מאוד שלא היתה נזקקת פרקליטות המדינה לפרקליטים רבים ויקרים כל כך.

שכר דרגי הביניים בפרקליטות יתחיל מעתה בקרוב ל-20,000 ש"ח. 155 פרקליטים בדרג זה ישתכרו מעתה כ-300 ש"ח יותר ממה שמשתכרים היום שופטי בתי משפט השלום. הבכירים יותר בפרקליטות, 153 במספר, שבתו ולא הופיעו שבועות ארוכים בבתי המשפט כמחאה על ששכרם הממוצע עמד על 23,542 ש"ח, מעט יותר משכרם של שופטים בכירים בבתי משפט השלום ושל דיינים בכירים בבתי הדין הרבניים. לאחר התוספת ירוויחו אותם בכירים בפרקליטות 26,367 ש"ח בממוצע, כשהם חולפים ביעף על שכרם של שופטי בית המשפט המחוזי. 24 הבכירים ביותר בפרקליטות - המשנים לפרקליט המדינה ופרקליטי המחזות - הסתפקו לפני התוספת שהובטחה בלא פחות מ-44,848 ש"ח לחודש. לשם השוואה, ראש ממשלת ישראל זכה השבוע לתוספת שכר ומשכורתו החודשית תגיע ל-45,200 ש"ח. שריו ייהנו לאחר התוספת משכר של 40,600 ש"ח.

 

נתוני שכר גבוהים. פרקליט המדינה והממונה על השכר באוצר צילום: פלאש90

יותר פרקליטים, יותר סחבת

מספרים ופרקליטים מככבים גם בדו"ח האחרון שפרסם מבקר המדינה. פרק מיוחד הקדיש המבקר לחמישים עובדי פרקליטות שתוקצבו על ידי משרד האוצר כדי לחסל את מלאי התיקים ששכבו בפרקליטות ללא בדיקה.  בתקופה שבין ינואר 2004 ועד ספטמבר 2008 העבירה המשטרה לפרקליטות  192,000 תיקי חקירה. מספר התיקים שפתחה משטרת ישראל באותה תקופה גדול כמובן פי כמה, אלא שאת רוב התיקים סוגרת המשטרה בעצמה, ועל אחרים מוגשים כתבי אישום בידי מחלקות התביעה של מחוזות המשטרה.

את רוב התיקים הללו סגרה הפרקליטות ללא הגשת כתבי אישום. הפרקליטות טוענת לא פעם לזהירות גדולה בהגשת כתבי אישום פליליים. כך היא גם מסבירה את הסטטיסטיקה המדהימה של ההרשעות במדינת ישראל. אחוז הזיכויים שואף לאפס, מסבירים בפרקליטות, מכיוון שאנשיה מגישים כתבי אישום רק כאשר יש די ראיות להרשעה. ואכן, מתוך כמעט 200 אלף תיקים שהעבירה המשטרה במשך כמעט ארבע שנים, הגישה הפרקליטות כתבי אישום רק ב-17,00 תיקים.  12 אלף תיקים נותרו פתוחים, אך לא הוגשו בהם כתבי אישום. יש ביניהם תיקים שהוחזרו למשטרה להשלמת חקירה. היו ביניהם תיקים שבהם החשודים היו עדיין עצורים עד להחלטה בעניינם. אך רוב התיקים הללו, 8000 במספר, הם תיקי מב"ד הממתינים לברור. אך לא רק התיקים ממתינים לבירור - גם החשודים ממתינים חודשים ולעיתים שנים שבהם חייהם אינם חיים. במקרים רבים גם הקורבנות ממתינים זמן רב, ואמונם במערכת הצדק הולך ונשחק. אשר על כן פנתה פרקליטות המדינה לאוצר המדינה, ביקשה וקיבלה תוספת כוח אדם משמעותית כדי לחסל את אותם עינויי דין המונחים בתיקים הממתינים לבירור. בפרקליטות הבטיחו למגר את התופעה בתוך שנתיים, אך מבקר המדינה מצא כי בתום ארבע שנים מתקופת המבצע, כוח האדם המיוחד הופנה לפעילות שוטפת, תיקי המב"ד נזנחו ומספרם רק גדל. 500 תיקים המתינו למעלה משלוש שנים להחלטה. יותר מ-700 תיקים אחרים המתינו כשנתיים. מדגם של 207 תיקים שנבדקו בידי המבקר העלה כי 79 אחוזים מהם לא טופלו תקופה ממושכת ולא התקבלו בענייניהם החלטות. על אף שחלקם עסקו בעברות חמורות של אלימות במשפחה, עברות מין, הונאה, מרמה, הריגה ואפילו רצח - התיקים לא הופנו לפרקליטים ולא נעשתה לגביהם שום פעולה. רק 21 אחוזים מהתיקים טופלו באופן כלשהו. בחלקם התקבלה ההחלטה לסוגרם, בין השאר בגלל משך הזמן הארוך שעבר מאז פתיחת התיק ועד קבלת ההחלטה בעניינו בפרקליטות.

האסיר הכי מבודד

כרגע נראה שהפרקליטות, השב"ס והשב"כ עושים הכל כדי למסמס את הוראת בית המשפט העליון לסיים בהדרגה את בידודו של יגאל עמיר. בחודש שעבר נאלצו נציגי המדינה להסכים כי רוצח ראש הממשלה יועבר למעין הפרדה זוגית, כאשר אסיר נוסף יוכנס לחדרו וישמש לו לחברה. עמיר סירב, והשופטים הורו לשלב אותו בהדרגה בחיים החברתיים בתוך בית הסוהר. בין השאר הציעו שופטי העליון כי לאמיר יותר בשלב כלשהו לצאת לתפילה במניין. בדיון שנערך השבוע באולמו של השופט אברהם טל, סגן נשיא בבית המשפט המחוזי במרכז, הבהירו נציגי השב"ס כי אין להם כל כוונה לאפשר לעמיר תפילה במניין בעתיד הנראה לעיין. נציגי המדינה, שביקשו את אישור השופט להאריך את בידודו של עמיר בעוד חצי שנה, טענו כי בשב"ס נערכים דיונים אינטנסיביים כדי להקל על האסיר ברוח הדרישות של בית המשפט העליון. נציגת המדינה הצהירה שהתוכנית המסתמנת כרגע היא לאפשר לעמיר שיחה "של פרק זמן מסוים" עם אסיר אחר בתדירות של פעם בשבועיים. השופט טל מכל מקום האריך את בידודו של עמיר בחודש אחד בלבד. עד אז אמורה המדינה להגיע אל בית המשפט עם תוכנית מפורטת להקלה בתנאי מאסרו של עמיר.

בין 'עיר עמים' ל'קרן ירושלים'

לפני שבועיים פרסמתי כתבה על הארגון הירושלמי הפרו-הפלשתיני 'עיר עמים'. כתבתי בין השאר נדים שיבאן, מנהל הפרויקטים של 'הקרן לירושלים' בראשותה של רות חשין, הוא חבר בעמותה. 'הקרן לירושלים' מצהירה על עצמה כקרן שאינה פוליטית  המסייעת לכל תושבי ירושלים, והקשינו היאך יוכל שיבאן, הפועל בעמותה המבקשת לעקור את ההתיישבות היהודית במזרח העיר, לקדם פרויקטים הקשורים באותה התיישבות. דוברת הקרן, ליאת רוזנר, מיהרה להעביר תגובה, אך זו נשמטה לצערנו בעת פרסום הכתבה. "נדים שיבאן מנהל מחלקת הפרויקטים של הקרן לירושלים מכהן כחבר בוועד המנהל של עמותת 'עיר עמים' כאדם פרטי ולא מטעם הקרן לירושלים", כתבה רוזנר "לנו אין כל הסתייגות מן העניין. לעניין עמותת "עובדים סוציאליים לשלום ולרווחה" - הקרן מאוד גאה בתרומתה לעמותה, שכל מטרתה לסייע לנזקקים משני צידי המתרס ולגשר בין אוכלוסיות שונות בירושלים. הקרן לירושלים חרטה על דגלה לסייע לכל תושבי ירושלים ללא הבדל דת, גזע או מין וזאת אנו עושים בהצלחה למעלה מ- 45 שנה".