בשבע 425: בעיניים עצומות

על חשיבות השינה לילדים ולבני נוער

פנחס ורבקה קופר , א' בשבט תשע"א

על פי האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה, חוסר שינה בילדים ובבני נוער היא תופעה נרחבת העלולה לפגוע ביכולת הלימודית, בהרגשה הכללית, במצב הרוח ואף לגרום להשמנה.

מחקרים מצאו כי ילדים זקוקים ל-10 שעות שינה בלילה ומתבגרים זקוקים לכ-9 שעות שינה כדי לתפקד כראוי.

במחקרים נמצא קשר בין מיעוט שינה לבין קשיים בלימודים, ציונים נמוכים, ריכוז נמוך, שינה בכיתה ובעיות התנהגות. כשלא ישנים מספיק בלילה, הרצון לישון בזמן הלימודים גובר ומקשה על הילד להיות עירני, להקשיב, להבין ולזכור.

חוקרים מצאו קשר בין בעיות בשינה לדיכאון והפרעות קשב וריכוז בקרב בני נוער.

נמצא כי תלמידי תיכון שהגדילו את מספר שעות השינה שלהם בלילה דיווחו על שיפור בציונים, ערנות גבוהה יותר, וירידה בתחושות ובהתנהגויות דיכאוניות. מחקרים מצאו קשר בין חוסר בשעות שינה לעודף משקל.

נמצא כי ילדים שישנו פחות מ-9 שעות בלילה היו בסיכון מוגבר פי 3 לפתח עודף משקל או השמנה.

החוקרים משערים כי משך השינה יכול להשפיע על מידת הפעילות הגופנית שהילדים עושים או להפריע לאיזון ההורמונים שמווסתים את התיאבון.

האקדמיה האמריקנית לרפואת שינה ממליצה לילדים בגיל טרום בית ספר לישון 11-13 שעות בלילה. לילדים בגיל בית-ספר מומלץ לישון 10-11 שעות בלילה. מומלץ לקבוע שעה קבועה של כניסה למיטה ויצירת שיגרה נוחה ורגועה להתארגנות לשינה.

מומלץ להפוך את חדר הילדים לחשוך, נעים ושקט – באופן שיאפשר שינה טובה ושלווה. בשעות הערב מומלץ להורים להיות נוכחים בחדר הילד, בזמן שהוא מתכונן לשינה.

סידן ופחמימות הם רכיבים תזונתיים המסייעים לשינה. לעומת זאת, אכילת מזון שמכיל הרבה חלבון ללא פחמימות יכולה לגרום לערנות. אכילת חטיפים וממתקים עתירי סוכר לפני השינה לא תסייע להירדם בקלות.

נכון יותר לאכול ארוחה קטנה כדוגמת פרוסת לחם מחיטה מלאה ומוצרי חלב. נראה כי לתרופת הסבתא לשינה טובה: כוס חלב חם עם דבש, יש סימוכין מדעיים. כמובן שאפשר לשתות גם שוקו חם או חלב קר.

קפאין הוא חומר מעורר ולכן לא מומלץ לצרוך ממנו לפני השינה. מדובר לא רק בקפה, אלא גם בתה, שוקולד, ומשקאות קלים מסוג קולה ומשקאות אנרגיה.

באדיבות ד"ר מיכל גילאון – דיאטנית קלינית.