בשבע 425: יאיר אורבך

יאיר אורבך, סטנדאפיסט, בעקבות חידוש המופע שלו 'קרנבל ברשות התורה'.

עפרה לקס , א' בשבט תשע"א

יאיר אורבך אף פעם לא היה זה ששופך את החבר'ה מצחוק. הוא העדיף את פוזת הביישן שמקשיב ושותק. בסוף התיכון הוא התחיל קצת לשנות כיוון והיום, אחרי 200 הופעות סטנד אפ, 'האקדמיה לצחוק', תסריט מוצלח לסרט, רצועה יומית קומית ב'גלי ישראל' ועוד כמה, הוא כבר רכש לו שם בתחום. גם אם ראיתם אותו לפני כמה שנים, לא תכירו חלק גדול מהמופע שהוא מריץ היום. אורבך, שמתחדש כל הזמן, עובד בלכתוב בדיחות  ולהצחיק אתכם, אם אתם דתיים.

למה הסטנד- אפ שלך מוגדר לדתיים?

"קודם כל לדתיים יש בעיה ללכת לסטנד אפ רגיל, בגלל התכנים. וגם אם התכנים בסדר, אם הבדרן יקלוט שיש מולו דתיים הוא יהפוך אותם למושא הבדיחות שלו ולא כולם מוכנים לזה. הסיבה השנייה היא שרציתי לפתח את התרבות הדתית, ומעבר לכל זה, אני חי בתוך העולם הזה. קשה לכתוב קטעים על עולם שאתה לא מכיר".

איך כותבים מופע סטנד אפ 'כשר'? הרי פעמים רבות מה שגורם לנו לצחוק הוא הגחכת המוסכמות.

"בתחילת הדרך הבאתי אנשים במגוון רמות של 'דתיות' ושאלתי אותם אם במופע יש משהו פוגע או מעליב. אם הם אמרו שכן - הורדתי את הקטע. במשך הזמן למדתי מה עלול לפגוע ואני נמנע מכך. דבר שני, אם הקהל בא בגישה 'בוא נראה איך הוא יורד על הדת' ומחפש אותי, הוא גם ימצא. אם הוא בא בגישה של 'יאללה' - הוא ייהנה".

היום צצים ועולים מופעים קומיים וגם סתם הצגות לציבור הדתי. איך אתה מרגיש עם זה?

"מצוין. אני התחלתי את המופע בגלל התחושה שלדתיים אין לאן לצאת בעוד החילונים רק צריכים לבחור. מכיוון שאנחנו עדיין לא מקצועיים בתחומי התרבות, אלא רק במוסיקה, אנחנו יושבים ואוכלים את עצמנו. אנשים צריכים לצאת קצת, לצחוק. חוץ מזה, כלכלית התופעה לא פוגעת בי, כי אנשים מתרגלים לצאת. הם נהנו במופע מסוים ויש להם רצון להמשיך ולראות עוד".

תן טעימה מהמופע, למרות שבטוח שבמופע זה מצחיק יותר.

"מאז שהתחתנתי אני מדבר קצת על נישואים ועל כך שהאישה שלפני החתונה היא לא האישה שאחרי. אז כשבחורה אומרת לבחור 'בוא נצא', הוא משיב לה 'זה לא מוקדם מדי? בואי נתחתן קודם ואז נראה'".

אורבך עובד גם על מופע סטנד- אפ לחילונים "שיהיה מוכן בעוד שנתיים לפחות". בינתיים הוא עובד על המופע שלו לדתיים ופותח בסבב של מופעים באורך מלא של שעה וחצי שלא בתוככי קהילות, "כדי שגם מי שלא מחובר לקבוצה מסוימת יוכל לרכוש כרטיס וליהנות ממופע". תוך כדי אלה, הוא נמנה על צוות שכותב סידרה קומית ל'קשת'. "אני חתום על סודיות", הוא מתנצל שאיננו מפרט ולנו נותר להמתין בסבלנות.

ofralax@gmail.com