בשבע 425: נוסטלגיה לילדים

אורגן, חליל, גיטרה ושישה ילדים חמודים – יצחק שור מחדש בהצלחה את שירי הילדים של יהודית שיקמן

אמציה האיתן , א' בשבט תשע"א

'יהודים הם בני מלכים 7', יצחק שור ויהודית שיקמן

ישנם שירים שדומים ליין, ויש כאלה הדומים לחלב. אל דאגה, לא התחלתי לכתוב שירה קלאסית, וגם לא פרוזה. מדובר במשל פשוט לחלוטין. החלב מתקלקל לאחר שבוע או יותר, והיין רק משתבח עם הזמן. גם בשירים - ישנם הטובים לזמנם, ואחרים שרק משתבחים עם השנים.

זה אולי לא קשור למנגינה או למילים, אלא דווקא לגיל של המאזינים. שירים שאהבנו בהיותנו ילדים יישארו אצלנו תמיד בתחום הנוסטלגיה האהובה, גם אם הקצב השתנה והמילים נשמעות ארכאיות במקצת.

כך הרגשתי כשקיבלתי את הדיסק 'יהודים הם בני מלכים'. תערובת של נוסטלגיה וסקרנות, כששיר הנושא מיד מתנגן בראשי הלוך וחזור. התחיל את הפרויקט רבי חיים בנט, עוד לפני כשלושים שנה. הוא הקליט מקהלת ילדים ששרה את שיריה של יהודית שיקמן. הם שרו על המנהגים היהודים, על התורה הקדושה, על סבתא מאירת עיניים וסבאל'ה יקר - איזו זכות איזה אוצר.

במשך השנים יצאו לאור שש קלטות בסדרה, כשהאחרונה יצאה לאוויר העולם לפני לא פחות מארבע עשרה שנה. והנה זכינו לחידוש ימינו כקדם. הפעם המפיק המוסיקלי, שהוא גם המעבד, המקליט והמנצח, הוא יצחק שור, אברך צעיר מקהילת פיטסבורג באשדוד. הכותבת והמלחינה לא השתנתה. יהודית שיקמן, שכתבה את כל השירים בקלטות הקודמות, לא התעייפה והיא ממשיכה לכתוב, להלחין או להדביק את המילים ללחן קיים. יצחק שור איננו בוגר בית ספר למוסיקה ואפילו לא עשה בגרות במוסיקה. את רוב הידע שאב מלימוד עצמי ואין ספור ניסיונות. לא תאמינו מה הוא הצליח להפיק מהאורגן שלו, חליל וגיטרה, המחשב הביתי, ושישה ילדים חמודים מהחיידר שבשכונת מגוריו.

המסר העיקרי שהעבירה אליו יהודית שיקמן הוא הרצון לשמור על הסגנון והאותנטיות של הקלטות הקודמות. להפתעתי, הוא לא שמע אפילו קלטת אחת מתוך הסדרה. בכדי לא לאבד את היצירה העצמית החליטו השניים שהוא ייצור בעצמו, ורק אחר כך יעשו את ההשוואה. מסתבר שההחלטה היתה נכונה. שור הצליח להעביר את האווירה היהודית התמימה והילדותית, אבל לא נצמד לקצב המוסיקלי הישן, אלא ניסה לחדש ואפילו להפתיע. הוא מגוון בסגנונות, משנה את הקצב, והתוצאה אכן משובבת נפש, נעימה לאוזן ואפילו ניתן להבין את המילים, מבלי להתאמץ יותר מדי.

seret@etrog.tv