בשבע 425: מי מפחד מהשד הדמוגרפי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הרשות הפלשתינית פרסמה לאחרונה נתונים דמוגרפיים המעריכים את מספר "בני העם הפלשתיני" בכ 11 מיליון נפש

שמואל אדלמן , א' בשבט תשע"א

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הרשות הפלשתינית פרסמה לאחרונה נתונים דמוגרפיים המעריכים את מספר "בני העם הפלשתיני" בכ 11 מיליון נפש, מתוכם  2.5 מיליון ביו"ש, 1.6 מיליון בעזה ועוד 1.4 בתוך הקו הירוק. לפי נתונים אלו מעריכה הלמ"ס, עד שנת 2014 היהודים בין הים והירדן יהפכו למיעוט.

לנתונים אלו מצטרף גם פרופ' ארנון סופר. "אם נוסיף 650 אלף  זרים שנכנסו לארץ כתיירים, עובדים, מסתננים ופלשתינים הרי שאנו מיעוט גדול אף יותר. סופר מציין כי "נתוני הפלשתינים מוכרים על ידי הקהילה הבינלאומית וגם על ידי המינהל האזרחי של צה"ל".

 מי שמחפש אופטימיות ימצא אותה אצל יורם אטינגר, לשעבר ציר בשגרירות ישראל בוושינגטון, שבעבודה משותפת מזה כשש שנים של צוות ישראלי-אמריקני טוען שהעובדות פשוט אינן נכונות. "ב-1997 נעשה מפקד פלשתיני. אנחנו בדקנו את הדיווחים של הלמ"ס הפלשתיני והצלבנו אותם עם נתוני משרד הבריאות הפלשתיני על מספר הלידות. מצאנו פער אדיר של כ- 30- 60 אלף נפש. פער זה אומת גם ע"י השוואה לנתוני ההרשמה של כיתות א' של רשויות החינוך . יחד עם הפרכת הטענה על הגירה ערבית חיובית ליו"ש, ספירה של פלשתינים שאינם נמצאים בפועל, וספירה כפולה של ערביי מזרח ירושלים, מציג אטינגר נתונים שונים לחלוטין: 1.3 מיליון נפש בעזה ו-1.6 מיליון ביו"ש. רוב יהודי של 66 אחוז בין הירדן לים ו58 אחוז אם נוסיף את תושבי עזה.

פרופ' ארנון סופר לא מתרשם מהצוות של אטניגר. "זו חבורת אנשי ימין קיצוני מאוד שאין להם דמוגרף אחד וסתם ממציאים מספרים על מנת שנוכל לספח את השטחים. זהו מעשה בלתי אחראי בעליל וקשקוש אחד גדול".

אטינגר מצדו נשמע אופטימי גם ביחס לעתיד, לאור  נתונים המורים על עלייה בפריון האישה היהודית, וצמצום מספר הלידות אצל הערבים. "ב־1995 נולדו בתחומי הקו הירוק 80 אלף תינוקות יהודים ו־36 אלף תינוקות ערבים, הפרש של 44 אלף. בשנת 2009 נולדו בתחומי הקו הירוק 121 אלף תינוקות יהודים, ו־39 אלף תינוקות ערבים, כלומר הפרש של 82 אלף".

הקרב על העובדות הדמוגרפיות ימשיך כנראה לעלות על סדר היום הציבורי. לגבי התחזיות העתידיות ניאלץ להמתין.