בשבע 425: מבזקים

ועדת חקירה פרלמנטרית תבדוק את פעילות גופי השמאל נגד ישראל

רבקה וחגית רוטנברג / הרצל קוסאשוילי , א' בשבט תשע"א

ועדת חקירה פרלמנטרית תבדוק את פעילות גופי השמאל נגד ישראל

צעד נוסף בדרך להצרת צעדיהם של גופי שמאל הפועלים נגד המדינה: מליאת הכנסת אישרה אתמול (ד') את הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטארית לבדיקת פעילותם של ארגוני שמאל ומימונם. ההצעה, של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), עברה ברוב של 47 תומכים לעומת 16 מתנגדים. הצעה נוספת, של ח"כ דני דנון (הליכוד) המבקשת לחקור גם את פעולות הרכישה של קרקעות בישראל ע"י ארגוני שמאל, עברה גם היא ברוב של 38 מול 17. הקריטריונים להקמת הוועדות ייקבעו על ידי וועדת הכנסת בימים הקרובים.

בדיון המקדים להצבעה, אמרה ח"כ קירשנבוים כי "מזה שנים מתקיים בישראל קמפיין מצד ארגונים הקוראים לעצמם ארגונים לזכויות אדם. הם מעודדים להשתמטות ומשתפים פעולה עם גורמים המבקשים להביא למעצרם של אנשים כמו ציפי ליבני, דורון אלמוג ובוגי יעלון". חברה של קירשנבוים לסיעה, סגן שר החוץ דני איילון אמר כי יש לחקור את הארגונים, "המבקשים לקעקע את הדמוקרטיה בישראל ולהפוך את חיילי צה"ל לטרף בידי ארגונים שונים".

בין הארגונים שצפויים להיות מוזמנים לחקירה בוועדות: בצלם, יש דין, עדאללה, האגודה לזכויות האזרח, שלום עכשיו, מחסום watch ושוברים שתיקה.

 

מגיפת השפעת: בתי החולים קורסים תחת העומס

רבקי גולדפינגר

שיעור תפוסה חסר תקדים השבוע בבתי החולים בישראל. בעקבות עומסי שיא ומספר מתאשפזים גדול במיוחד, היו מחלקות האשפוז מלאות השבוע עד אפס מקום וחולים נאלצו לשכב גם במיטות לאורך המסדרונות ובחדרי האוכל, שהפכו לחדרי אשפוז זמניים. במחלקות מסוימות התאפיינה התפוסה גם בלמעלה מ-180 אחוזים ובעקבות כך מספר חדרי מיון ברחבי הארץ נאלצו לסגור את שעריהם.

בישראל התפרץ השנה נגיף השפעת בצורה נרחבת וגרם לתחלואה רבה. ממשרד הבריאות נמסר כי העונה נתגלו שלושה זנים שונים של שפעת וכתוצאה מכך מתמודדים הצוותים עם מספר אשפוזים גבוה במיוחד. 

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי 14 בני אדם מאושפזים (נכון ליום ד') במצב קשה כתוצאה ממחלת השפעת. חלקם מונשמים ומורדמים, חמישה מהם ילדים. נער בן 15, עידן לוי מקיסריה, שלא סבל מכל מחלות רקע, נפטר השבוע (ג') בבית החולים הלל יפה בחדרה עקב סיבוך של מחלת השפעת. מדובר במקרה המוות השלישי מסיבה זו מאז תחילת החורף.

שפעת חורף, המכונה גם שפעת עונתית, הינה הגורם הוותיק והמשמעותי ביותר בתחלואה בשפעת ברחבי העולם. תסמיני השפעת כוללים כמעט תמיד: חום גבוה, כאב ראש עז, כאבי שרירים ועייפות. תסמינים אחרים כמו: נזלת, כאב גרון או תחושה של לחץ בחזה שכיחים פחות בשפעת. בשפעת החזירים התסמינים הראשונים הינם לרוב תחלואה נשימתית קשה המלווה בחום.

במשרד הבריאות ממליצים לציבור להתחסן על מנת לצמצם את סיכוני המחלה. יצוין כי חרף כל האזהרות, רק שיעור קטן ממבוטחי קופות החולים התחסן עד כה נגד השפעת.

מנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו הבהיר השבוע כי מדובר בזריקה פשוטה שאינה מאופיינת בתופעות לוואי. "כל אדם מעל גיל 65 חייב ללכת להתחסן אך עד כה רק 55% מקבוצת גיל זו עשו כן. כל אדם עם מחלות כרוניות חייב ללכת להתחסן ועד כה רק 30% עשו זאת. בקרב ילדים קטנים, רק 15% התחסנו", אמר גמזו. יודגש כי למניעת הידבקות בשפעת יש להקפיד לשמור על היגיינה אישית. כמו כן, מומלץ להתעטש לתוך המרפק ולא לכף היד.

 

רבני צהר מגנים את חקירתם של חותמי מכתב הרבנים

הרצל קוסאשוילי

ההמולה סביב מכתב הרבנים מסרבת לדעוך. כזכור, לפני מספר שבועות פורסם בכלי התקשורת מכתב אותו יזם רבה של העיר צפת הרב שמואל אליהו, ושעליו חתומים עשרות רבנים דתיים וחרדיים, הקוראים ליהודים להימנע מהשכרת או מכירת דירות לערבים.

המכתב, שמיד עם פרסומו עורר סערה רבתי בציבור הישראלי, יוחס לרבנים מהימין הקיצוני, כשבפועל בין הרבנים שחתומים על המסמך, אפשר היה להבחין בשורה ארוכה של רבנים מכל גווני הקשת הרבנית בארץ. בין אלה שיצאו נגד המכתב ותוכנו, היה אפשר למצוא למרבה ההפתעה קבוצת רבנים מהארגון הרבני 'צהר', וזאת בניגוד לכמה מהרבנים באותו הארגון שדווקא הביעו הזדהות עם מכתב הרבנים.

בשיחה עם 'בשבע', הסתייג הרב דוד סתיו, יו"ר הנהלת רבני צהר, מפתיחת חקירה בנושא. "חמור בעיניי שמזמינים רבנים לחקירה על פסקי הלכה", אמר הרב סתיו והוסיף: "פסקי הלכה אמורים להתברר ולהתלבן בבתי המדרש ובשיח ציבורי ולא בין כותלי בית המשפט והפרקליטים".

עתירות ומחאות נוספות הוגשו בזה אחר זה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין , בעיקר מטעם ארגוני שמאל קיצוני שקראו לבדוק את ההיבט הפלילי של המכתב, ובמידת הצורך אף לפתוח בחקירה פלילית כנגד אותם רבנים בחשד להסתה. עתירה שכזו אף הוגשה מטעם התנועה הרפורמית בישראל נגד הרב אליהו.

הרב, שזומן לחקירה על-ידי משטרת ישראל, הצהיר בתחילה שלא יופיע אליה. "לא מדובר בהסתה או בגזענות אלא דווקא בציונות", אמר הרב, "מטרת זכות השיבה היא להציף את המדינה בערבים ואנחנו נילחם בכך". אולם לבסוף, התייצב הרב אליהו בתחילת השבוע לחקירה במגרש הרוסים בירושלים.

אבי לרנר, יועץ התקשורת של הרב מסר כי הוא אכן זומן לחקירה, שהתנהלה לדבריו כשיחה. "השיחה בכלל לא עסקה במכתב האחרון של הרב, אלא בכרוז ישן מלפני מספר שנים שבו קרא הרב שלא להעסיק ערבים. הרב לא חוזר בו מדבריו, ודעתו היא שמדובר בנורמה פסולה, בה מזמנים לחקירה רבנים המביעים את דעותיהם ואת דעת התורה הקדושה", מסר לרנר. רב נוסף שזומן לחקירה בימ"ר מרכז הוא הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כסא רחמים, אולם הרב העדיף שלא להתייחס לעניין.

 

משרד החינוך: התקציב לישיבת 'עוד יוסף חי' יעוכב עד לפיטורי ראשי הישיבה

חגית רוטנברג

משרד החינוך, בהוראת הפרקליטות ומשרד המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, עוצרים מזה ארבעה חודשים את התקציבים למוסדות החינוך של ישיבת 'עוד יוסף חי', כך פרסמו השבוע גורמים בהנהלת הישיבה. זאת, כתוצאה מתלונה שהגישה התנועה ליהדות מתקדמת נגד הישיבה וראשיה, המעודדים לדברי התנועה הסתה לגזענות ועל כן יש לשלול מהם תקציבים.

ככל הנראה, דרבנה התלונה את ניצן לפעול בעניין ולהורות על עצירת התקציבים לישיבה. מנהל ישיבת עוד יוסף חי, איתמר פוזן, חושף כי משיחות שניהל מול מנהל האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך, עמוס ציידה, והיועץ המשפטי של האגף, גור רוזנבלט, עולה כי ניצן הוא העומד מאחורי עצירת התקציבים. לפוזן הוסבר כי ההחלטה קשורה לכך שבישיבה מכהנים הרב יצחק שפירא והרב יוסף אליצור, מחברי הספר 'תורת המלך'. עוד נאמר לו כי אם הישיבה חפצה בהמשך הזרמת התקציבים למוסדותיה, עליה לדאוג כי הרבנים שפירא ואליצור יפוטרו מתפקידם שם.   

לדברי הנהלת הישיבה "מדובר בעיכוב שרירותי ובלתי חוקי, וזהו המשך ישיר להתנכלות לכל מי שמשמיע את קול התורה". בישיבה אומרים עוד כי מדובר בצעד הממשיך את הרדיפה כנגד הרב שפירא שנעצר מעצר שווא, תוך אזיקתו והשפלתו. "הישיבה תפתח במאבק ציבורי ומשפטי לקבלת זכויותיה החוקיות", אומרים בישיבה. מאחר שהמוסדות נאלצים לפעול ללא תקצוב, יוצאת הישיבה בימים אלו במסע התרמה, תוך פנייה לציבור לסייע בהחזקת הישיבה ומוסדותיה.

בתגובה לדברים, יצאו השבוע עשרות רבנים במכתב תמיכה בישיבת 'עוד יוסף חי' וברב יצחק שפירא. במכתבם תוקפים הרבנים את מעצרו וחקירתו של הרב שפירא ואת הפסקת התקציבים, וקוראים לציבור לתמוך כלכלית בישיבה. בין החותמים: הרב שמואל אליהו, הרב מאיר מאזוז, הרב אורי כהן, הרב שמואל טל והרב ירחמיאל וייס.

ח"כ מיכאל בן ארי הודיע כי יפנה לשר המשפטים ולשר לביטחון פנים בדרישה לערוך בירור עם נציגי משרד החינוך ועם שי ניצן. "מדובר בהצעה שגובלת בסחיטה באיומים ואם אכן יש גורם כלשהוא במשרד החינוך או בפרקליטות העומד מאחורי הצעה חמורה שכזאת, על השר הרלוונטי להשעותו".

ממשרד החינוך נמסר, כי הפסקת התמיכה בישיבה הגבוהה "עוד יוסף חי" ביצהר נעשתה על רקע ביקורות שבוצעו במוסד, מהן עלו נתונים על מספר תלמידים נמוך מזה שדווח למשרד על ידי המוסד.

כמו כן, טוענים במשרד החינוך, הישיבה לא אפשרה למבקרים מטעם משרד החינוך להיכנס לישיבה לצורך ביקורות חוזרות. במשרד אומרים עוד, כי עמותת "עוד יוסף חי" פנתה במכתב למשרד החינוך, עוד בתחילת נובמבר 2010, ובו הודיעה כי הוועד המנהל של העמותה החליט כי יו"ר העמותה, הרב יצחק שפירא, יוחלף.

 

עשרות ח"כים דורשים מהממשלה לא לשתף פעולה עם החברות המחרימות ברוואבי

חגית רוטנברג

במכתב לשרי הממשלה עליו חתומים 48 ח"כים, הכוללים את מרבית חברי סיעות הימין וכמחצית מחברי קדימה, פונים הח"כים אל השרים בדרישה לא לשתף פעולה עם כ-20 החברות שהתחייבו לא לרכוש מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים והגולן. כזכור, מדובר בחברות השותפות בבניית העיר הפלשתינית החדשה רוואבי, והשתתפותן הותנתה על ידי הפלשתינים בהחרמת מוצרים מהאזורים הללו. לדברי הח"כים, "חברות ישראליות מכרו את נשמתן הציונית ואת הסולידריות הלאומית שלהן בעבור חופן דולרים".

במכתב, אותו יזמה השדולה למען א"י בכנסת, נאמר: "אנו קוראים לכם, שרי הממשלה, ללא הבדלי סיעות, להימנע מכל התקשרות עסקית מכאן ולהבא עם חברות שחתמו, או שיחתמו חלילה, על ההסכם המביש הזה, המהווה שיתוף פעולה עם הטרור הכלכלי הפלשתיני".

בין החותמים כאמור גם ח"כים בכירים בקדימה: יו"ר הסיעה דליה איציק, שר האוצר לשעבר רוני בראון ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה יואל חסון.

המשנה לרה"מ, השר סילבן שלום, ביקש ממזכיר הממשלה להעלות את הסוגיה לדיון בישיבת הממשלה הקרובה. לדבריו, מדובר בשערורייה. "לא ייתכן שחברות המתפרנסות מהמשק הישראלי יפגעו בו, עבור בצע כסף", דברי שלום.

 

מבזקים:

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, הורה השבוע (א') לסגור את תיק החקירה נגד מח"ט כפיר לשעבר, אל"מ איתי וירוב, שנחשד כי הנחה חיילים להכות פלשתינים ללא סיבה. במהלך עדות במשפטו של קצין שהורשע בהכאת פלשתיני, אמר וירוב בין היתר כי "לפעמים מכה בעורף לצורך הרגעה היא סבירה". בהחלטת הפצ"ר נאמר כי וירוב לא התכוון להתיר אלימות, אלא במצבים שבהם היא מתחייבת נוכח המשימה.

שביתת עובדי משרד החוץ, הנמשכת מזה כשבועיים, הביאה לביטול ביקורו בארץ של נשיא רוסיה, דימיטרי מדבדב. זאת לאחר שישראל הודיעה לקרמלין כי ייתכנו שיבושים במערך הארגוני של הביקור. עם זאת, הנשיא הרוסי יבקר כמתוכנן ברשות הפלשתינית ובירדן. יו"ר ועד העובדים, חנן גודר, ציין במהלך דיון שנערך בנושא בכנסת כי כמעט רבע מעובדי המערך הדיפלומטי נזקקים לשירותי הרווחה.

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון (ג'ומס), הודיע בתחילת השבוע על כוונתו לפרוש בקרוב מהחיים הפוליטיים לאחר 23 שנות כהונה בכנסת. אורון (70) אמר כי בכוונתו לפעול מחוץ לבית הנבחרים הישראלי להקמת מפלגת שמאל גדולה, שמרצ תהיה חלק ממנה. את אורון תחליף ככל הנראה חברת הכנסת לשעבר, זהבה גלאון, מספר ארבע ברשימת מרצ לכנסת ה-18.

כ-150 פניות למחיקת רישום פלילי של עבירות מתקופת ההתנתקות הועברו עד היום למשטרה על ידי ארגון 'חננו'. זאת, כחלק ממימוש חוק החנינה למתנגדי ההתנתקות שעבר בכנסת בשנה שעברה. בארגון מדווחים על פניות שכבר נענו ורישומים שנמחקו, ומדגישים כי המחיקה מתבצעת רק אם מוגשת בקשה, ולכן מומלץ לבעלי הרישום הפלילי למהר ולהגיש את הבקשה למחיקה בהקדם.

תשעה ראשי רשויות מטעם מפלגת קדימה ועוד עשרות נציגים ופעילים מרכזיים במפלגה, פרסמו השבוע מודעה בשער עיתון 'הארץ', הקוראת לחדש את הבנייה באריאל. "אנו שותפים מלאים לקריאת תושבי אריאל לחידוש הבנייה בעיר באמצעות יציאה למכרזים וקידום תוכניות בנייה", נאמר במודעה. "העיר נמצאת במרכז הקונצנזוס הישראלי ותישאר חלק ממדינת ישראל לעד. המשך הקפאת הבנייה הוא עוול בלתי מצודק לחלוטין".

ביה"ד המשמעתי של המשטרה גזר אתמול (ד') נזיפה וקנס של 400 ש"ח על קצין מג"ב, טל ימיני, שצולם לפני כשנה וחצי כשהוא תוקף בחור צעיר ליד מחנה חורון שבשומרון. הצעיר, עמיחי לוין, הואשם בתקיפת שוטר, אך שופטת שצפתה בצילום האירוע קבעה כי "החשוד הוא שהיה נתון להתייחסות לא מידתית על ידי עוצריו". בארגון זכויות האדם ביש"ע הביעו צער על העונש הקל שהושת על השוטר, נוכח האלימות המופרזת בה נהג.