בשבע 426: העולם כולו נגדנו?

"ישראל עלתה על נתיב מסוכן": ביקורת בארץ ובעולם על הכוונה לחקור ארגוני שמאל", הכריזה כותרת בהארץ ביום שישי שעבר

עדי גרסיאל , ח' בשבט תשע"א

העולם כולו נגדנו?

"ישראל עלתה על נתיב מסוכן": ביקורת בארץ ובעולם על הכוונה לחקור ארגוני שמאל", הכריזה כותרת בהארץ ביום שישי שעבר. הקורא המצוי הניח, מן הסתם, שאישי רוח מהעולם, אינטלקטואלים בולטים אולי סופרים חתני פרס נובל, הזדעזעו מהכוונה לחקור את מקורות המימון של ארגוני השמאל. אולי גם מנהיגים מהעולם, נניח נשיאים אמריקנים לשעבר, הביעו מחאה נמרצת נגד המהלך.

אלא שכל זה לא התרחש בפועל. ברוכים הבאים לעוד שיעור בקורס הבלתי נגמר "מבוא להנדסת כותרות". במציאות, קריאת 'האותיות הקטנות' בידיעה מפרטת מי הם למעשה אותם גורמים בארץ ובעולם. מדובר בשלושה אנשים: אברום (אני לא מאמין באלוקים, אבל חובש כיפה) בורג, מנכ"ל הקרן החדשה בארה"ב ונשיא השדולה "הפרו-ישראלית שמאלנית" ג'יי-סטריט.  כלומר 'העולם' מתמצה בישראלי שנוי במחלוקת בעל אזרחות צרפתית (בורג), אינטרסנט אחד (מהקרן החדשה שבוודאי תעמוד במוקד החקירה) ונשיא שדולה שמקורבת לארגונים הנ"ל. לא בדיוק מה שאדם סביר היה מגדיר "ביקורת בעולם". האם מדובר בכישלון? חלילה - 'הנדסת כותרות' לא נועדה רק להסוות את המציאות. מטרתה היא גם לשנות אותה באמצעות יצירת אווירה ומומנטום. עובדה, ביום שני, מן הסתם גם בעקבות הכותרת הזו, חתמו כמה עשרות 'אנשי רוח' ישראלים על עצומה נגד יוזמת החקירה.

עדי גרסיאל

מה שאסור לימין

ביום שני נהר עדר התקשורתנים ואנשי הלוויין שלהם מקרב הפוליטיקאים, אנשי אקדמיה, אמנות, משפט והממונים על החשיבה הנכונה למופע חד-יומי של מקהלת ההסתה: סרטון חובבני הופץ בתיבות הדואר האלקטרוניות באופן אנונימי, כשכתובת השולח היא לשכת שר המשפטים. הסרטון כלל עבודת תחקיר יפה על פעילותו החד צדדית של  שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה ל'תפקידים מיוחדים', לטיפול בבעיות הסתה. החומרים שהופיעו בסרט ושהצביעו על הסתה ערבית לרצח, ועל החד-צדדיות של החלטותיו של ניצן שלא לפתוח בחקירה נגד מסיתים משמאל (כמו "לסרס מתנחלים", המיצג "איווט") לא היוו כמובן את מוקד האש. ה"סערה התקשורתית" התחוללה סביב כיתוב פרובוקטיבי בסרט, שקרא לרצוח את ניצן בשל מעשיו הבוגדניים. כמו כן הופיעו בסרט אמירות גסות כמו "ערבים חזירים". ההסתה לרצח לא צוטטה משום כתבה או סרטון של הימין, אלא היתה פרי יצירה של עורכי הסרט עצמם.

למחרת הופץ סרטון נוסף של אותם יוצרים, ובו קטעים חזקים וחשובים על הסתה לאלימות של פעילי שמאל קיצונים שמעשיהם המצולמים בסרטון מעוררים שאט נפש. נמעני המייל קיבלו הודעת התנצלות על הסרטון הקודם, והם הסבירו שמדובר ב"אזרחים שאכפת להם", אנשים  טובים ותמימים שנמאס להם מהסתה ואלימות "משני הצדדים" והחליטו לעשות מעשה וליצור את הסרטון.

באופן תמוה ביותר, ביום שלישי, עם פרסום הסרטון השני בו נראים פעילי שמאל קיצונים קוראים לרצח אהוד ברק - הנושא הנמיך פרופיל.

ידוע שכשקושרים מלים יחד וחוזרים עליהם - הם נחרטות בזיכרון. לכן "ימין קיצוני" ו"הסתה" מושמעים שוב ושוב.

צעיר נמרץ ומוכשר המוכר לי היטב מהתקופה האחרונה נעצר כחשוד בקשר לסרטון. האיש אינו חובש כיפה ואינו מתגורר ביהודה או בשומרון, אך הוא הוצג שוב ושוב כמשתייך לארגוני "ימין קיצוני". הצד החילוני לא הובלט, כמו שגם עברו השמאלני הועלם.

לא יכול להיות שיש כוונות רעות למי שאינו משויך תקשורתית לאותם כוחות רשע שחורים בימין. כפי שנכתב בזמנו ב'עכבר העיר' מבית הארץ  על ה'מיצג האמנותי' שהציג את השר אביגדור ליברמן באור נאצי: "ברור כי התערוכה מנסה לזעזע. איש אינו פותח תערוכה במדינת ישראל ומציג את שמה בפונט המסוגנן, כפי שנטו לסגנן אותיות תחת משטר הרייך השלישי מבלי שירצה לזעזע. אנשי התערוכה רצו ליצור אפקט של הלם. תחושת אי נוחות בקרב הצופים. יחד עם זאת, לא ניכר כי אנשיה מנסים להסית." (עכבר העיר, 10.8.2010). כל עוד הגפרור שהצית היה ביד שמאל, העשן לא מפריע לאיש.

חני לוז

שיטת הכותרת המסתובבת

בבוקר יום שלישי ראיתי באתר  ynet ידיעה ראשית על תחקיר של 'אם תרצו' החושף את המימון הערבי לארגוני השמאל. בדקתי שוב ליתר ביטחון, ואכן האתר היה ynet ולא ערוץ 7. הנה, אמרתי לעצמי, אייטם יפה לקוראינו: אפילו  ynet, אם תביא לו עובדות מוצקות כברזל ומידע בעל עניין רב, הוא יכול להפוך לכותרת ראשית. הרי מדובר קודם כל בעיתונאים, ורק אחר כך בבעלי עניין פוליטי.

עברה שעה, הכותרת כבר התחלפה, והידיעה נחה לה אי-שם בהמשך הדף. עוד שעה עברה, והיא נדחקה לתוככי העמודים הפנימיים של האתר. לא כתבות המשך, לא פולמוס סוער: שום כלום. והנה לכם הלקח האמיתי: גם אם תביאו עובדות מוצקות כברזל ומידע בעל עניין רב, הוא יהיה לכל היותר שעה אחת בכותרות, אם אין זה מקדם את האג'נדה הנכונה. הרי מדובר, כזכור, קודם כל בבעלי עניין פוליטי, ורק אחר כך בעיתונאים.

הלל גרשוני

 

בין אריזונה לתל אביב

הניסיון לרצוח אשת הקונגרס מאריזונה, גבריאל גריפורדס (בת לאב יהודי ואם נוצריה), באחת הערים הכי מפורסמות ב'מערב הפרוע', פתח מלחמת תקשורת ממש. עיתונאים ופרשנים מנצלים את האירוע להאשמות שפוליטיקאים מהימין והמחנה השמרני הם אשר הסיתו נגד הדמוקרטים והם האחראים ללחיצת ההדק בידי הרוצח. המראיינים ובעלי הטורים מתחרים ביניהם באיתור רמזים בשנים האחרונות אצל כל המי-ומי, משרה פיילין ורוש לימבו ומטה. בכירי התקשורת השמרנית משיבים, והטונים עולים גבוה. הכתבים הישראלים בארה"ב מדווחים בנאמנות יתירה, דומני, מבלי לספק לנו כאן רקע ועובדות. גם שם, בארה"ב, התקשורת הישראלית ברובה מגויסת לנראטיב השמאלני-הליברלי. למודת ניסיון מ'הסתת הרבנים' ו'הימין האלים' מהתקופה של רצח יצחק רבין, התקשורת הישראלית מגישה לנו דיווח משוחזר וממוחזר. פתאום העיקרון של חופש הביטוי המקודש בארה"ב קורס תחת מתקפה ליברלית דווקא, בהתאם למודל הישראלי של מחיקת ציבור שלם מעל המפה הפוליטית.  הילרי קלינטון השוותה השבוע את הירי להתקפה על מגדלי התאומים, לא פחות. ועוד הוסיפה שיש "קיצונים בארצנו", בזמן שכבר ברור היה שהיורה בא דווקא משורות השמאל הרדיקלי והיה מעורער בנפשו כתוצאה מאידיאולוגיה פרוגרסיבית. ועוד הם שוכחים את כל ההסתה של השמאל נגד...אותה ציר מאריזונה, גב' גריפורד, כאשר כינו אותה סכנה בגלל שהיא ויתרה, כביכול, על החוקה ונחשבה בעיניהם ל"פגר".

אנחנו בישראל יצאנו מהתקופה החשוכה שלנו, אני בטוח שגם הדמוקרטיה האמריקנית עוד תתגבר על בעיותיה בשעה זו.

ישראל מידד

  • ביקורת הנקרא

השלב הבא של הרבנים - מחנות ריכוז? 

(אודי אלוני, ynet)

אפילו אמא לא האמינה שהחינוך שלו יצליח כל כך

הרצח היה באריזונה אבל הכתובת מרוחה על הקיר אצלנו

(אריק בנדר, nrg-מעריב)

תודה שחסכת מאיתנו את אזכור ההפגנה ההיא עם 'ארון הקבורה של רבין' ואבישי רביב עם המדים 'ההם'

נחום ברנע לא בדיוק מבריק (בילי מוסקונה לרמן nrg-מעריב)

פוסלת במומה?

"אני מאמינה בהמלצתו של קוהלת 'אל תען כסיל כאיוולתו פן תשווה לו גם אתה' (משלי כ"ו ד')" (שלי יחימוביץ', ישראל היום)

נאמר זאת כך, שלי: לא כדאי לך לבנות על מקום גבוה בחידון התנ"ך למבוגרים

 

חדשות בחדשות

  • המשפטן זאב סגל (63) נפטר השבוע. סגל, שכיהן כפרופסור בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, שימש כפרשן משפטי של עיתון הארץ.
  • נציב תלונות הציבור ברשות השנייה, גיורא רוזן, פרש מתפקידו. רוזן, ששימש בתפקיד למעלה מעשור, יתמנה למנכ"ל עמותת הגג של ארגוני המגזר השלישי. טרם מונה לו ממלא מקום.
  • מליאת הכנסת אישרה השבוע בקריאה ראשונה חוק המונע פרסום צילום של הרוג או פצוע באסון. את החוק יזמו הח"כים אורי מקלב ומשה גפני מיהדות התורה.