בשבע 426: 'הרגע' - סגיב כהן

סגיב כהן, תופף מגיל קטן על כל מה שהסכים לרגע לא לזוז. למתנת בר המצווה הוא ביקש מהוריו מערכת תופים

עפרה לקס , ח' בשבט תשע"א

סגיב כהן, מוסיקאי, יוצר וזמר, בעקבות אלבומו 'הרגע'.

סגיב כהן (35), תופף מגיל קטן על כל מה שהסכים לרגע לא לזוז. למתנת בר המצווה הוא ביקש מהוריו מערכת תופים, אבל הם, שחסו על אוזניהם ומן הסתם גם על מערכת היחסים עם השכנים, רכשו עבורו גיטרה וקלידים. "בעצם הם עשו איתי חסד, כי זה מה שהביא אותי לעולם ההרמוני והמלודי ומשם התחלתי ליצור", הוא מספר. את הדיסק הראשון, 'חכי עוד רגע', הוציא כהן לפני 6 שנים. בקיץ הוציא את אלבומו הרביעי ובין לבין השתתף בתוכניות ובתחרויות מוסיקה שונות. סגיב גם כותב, מלחין ומעבד מוסיקלית גם לזמרים אחרים, בהם מרגלית צנעני, גלי עטרי ודין דין אביב.

קשה לכתוב לאחרים. שירים שנולדים ממך הם אישיים ופתאום מישהו אחר מבצע.

"אם השירים לא נשמעים לי כמו שרציתי - אז הזמר לא ישיר אותם. אצלי השירים תמיד נובעים מתוכי ורק אחרי זמן מתברר עבור מי הם נכתבו. את האלבום האחרון של גלי עטרי, 'בין האש ובין המים', אני כתבתי והלחנתי. וכשהיא באה, היא שמעה כמה שירים שייעדתי לעצמי, ורצתה לבצע אותם. במקרה שלה, זה היה מעבר לציפיות. נהניתי לשמוע את השירים שלי מגרונה וידעתי שיש לזה יותר ערך כי היא זמרת יותר מוכרת ממני. קודם כל חשוב לי שיכירו את היצירה שלי ואחר כך אותי".

ספר על 'הרגע'.

"חוץ משני שירים, כל השאר עוסקים בערך של 'כאן' ו'עכשיו' והרגע הנתון. הרעיון הוא להנציח כל רגע כאילו הוא הבלעדי, לנשום אותו, ליהנות ממנו וללמוד ממנו, כי זה מה שיש לך כרגע".

שני השירים האחרים הם מ'שיר השירים'. מדוע בחרת אותם?

"יש לי חובה מצפונית ומוסרית כלפיי המקורות. המפגש המוסיקלי הראשון שלי כאדם היה בתפילה, וכבר באלבום הראשון שלי נתתי למקורות מקום. הם הבסיס עליו נבנו כל הרבדים האחרים של המוסיקה שלי: ג'אז, מוסיקה שחורה, רוק כבד ועוד. כל הז'אנרים האלה התיישבו על משהו מאוד חזק של מקורות ושירה ימנית שאני מאוד מחויב לה".

לשירה המזרחית יש היום שם מאוד לא טוב. של חרוזים עם מה שבא.

"זה לצערי מה שקורה היום בז'אנר הים תיכוני. מייצרים ג'ינגלים ובידור ולא איכות. אני לא רוצה לומר את זה באופן גורף, אבל הפנייה היא בעיקר לנוער ריק מתוכן שמה שמעניין אותו זה סלבס וכוכבים. אני עובד כבר מעל 6 שנים בתלם שלי. אני לא פונה לצדדים. לא חשוב לי כמה אמכור, רק שאדע שהקהל גדל בקצב שלו, וראיתי בהופעה האחרונה שלקהל חשוב מה שאתה עושה, הוא מחכה למוצא פיך והוא מכיר את השירים שלך, לא אלה שיצאו כסינגלים, אלא את שירי האלבום. וזה גורם לי לקום בבוקר בשמחה ובשלמות".

ומה הלאה?

 "היצירה כל הזמן פורה, אני עובד עכשיו עם כמה זמרים מהמוערכים ביותר על אלבומים שלהם, ומבקש לחשוף את הקטע התימני שאני כל כך מחובר אליו, מתובל בכל מיני סגנונות אל מעבר לים. ותכלס'? להופיע ולהופיע ולגעת בקהל המקסים הזה שהולך איתי".

ofralax@gmail.com