בשבע 426: היסטוריה מכלי ראשון

האוטוביוגרפיה של העיתונאי נח קליגר מקפלת בתוכה את האירועים החשובים המאה העשרים בלי לשעמם או להתקטנן

עפרה לקס , ח' בשבט תשע"א

'אלה תולדות נח' האוטוביוגרפיה של נח קליגר/ נח קליגר הוצאת 'ידיעות ספרים', 335 עמ'

נח המקראי חי 950 שנה וחייו היו מלאים בהרפתקאות: בניית תיבה, מבול, קשת שיכרון ועוד. נח קליגר חי הרבה פחות שנים ממנו, אבל גם חייו של האיש שנולד בשנת 26' של המאה הקודמת מקפלים בתוכם אירועים רבים עד להתפקע.

קליגר (צאצא של רבי יונתן אייבשיץ מצד אחד ושל רבי שלמה קלוגר מהצד השני) נולד באירופה של טרום המלחמה. הוא קפץ כיתות והיה ספורטאי מצטיין. כבן לאב עיתונאי הוא ביקר במדינות רבות, מה שהפך אותו בקי בשפות - עובדה ששירתה אותו בימי המלחמה ולאחריה.

קליגר עבר הרפתקאות רבות. כנער היה חברת בתנועת נוער ציונית ובארגון הברחת יהודים. אחר כך נשלח לאושוויץ, שרד את אימי הגיהינום, צעד בצעדת המוות והגיע למחנה אחר. בהמשך השתחרר, שוב סייע להברחת יהודים, עלה על ה'אקסודוס' וצורף לצוות שלה, הגיע לישראל, לחם במלחמת השחרור, והיה לעיתונאי. קליגר סוגר כמה עשרות שנים ב'ידיעות' ובעיתוני חוץ. במשך שנים סיקר אירועי ספורט ואף היה פעיל באגודות שונות, אבל לא רק. הוא גם עסק בנושאי שואה, סיקר משפטים של פושעים נאציים וכתב על נושאים שונים, תוך שהידע הנרחב שלו בשפות מסייע לו בכך.

מתוקף תפקידו זה, נגע קליגר באירועים רבים שעשו את המאה ה-20. החל מאירופה שלפני המלחמה, הימים במחנות הריכוז וההשמדה, הצלת שארית הפליטה, המציאות בישראל של ימי הצנע, ימי ראשית הספורט, אולימפיאדת מינכן, ברית המועצות ופולין הקומוניסטיות ועוד ועוד.

לספרי אוטוביוגרפיה יש נטייה להיות משמימים, אבל הספר הזה מאפשר לקורא סקירה של אירועי המאה הקודמת מזווית אישית ומעניינת. לא אחת במהלך הקריאה דופק על דלת ההכרה הסרט 'פורסט גאמפ', אשר במקרה נגע באירועים רבים מן ההיסטוריה האמריקנית.

גאמפ הוא כמובן משל או סתם המצאה. קליגר אמיתי ועודו חי בינינו, וסגנונו הקולח מוליד ספר מעניין.

קליגר כמעט ואינו נוגע בפוליטיקה. הוא גם נמנע מלעסוק בחשבונאות. אחד העניינים הפוליטיים שהוא כן מזכיר, נוגעים לעובדה שעבודתו כסגן מנהל המעברה בבית ליד הופסקה כאשר מעסיקיו בסוכנות היהודית גילו שהוא איננו איש מפא"י. יו"ר הסוכנות אז, ברל לוקר, ביקש שיעבור להסתדרות כדי שיוכל להמשיך לעבוד בסוכנות, אך קליגר סירב. הסיפור הזה אינו חידוש גדול, אבל תמיד עצוב לשמוע אותו מחדש.

ofralax@gmail.com