בשבע 426: פורץ ברשת

אתר 'ישיבה' הוא אתר תוכן יהודי מלא וגדוש. ניתן למצוא בו שיעורי וידאו ואודיו, לוח שנה עברי, מבחני חזרה ואפילו סיפורי צדיקים

שמואל אדלמן , ח' בשבט תשע"א

אתר 'ישיבה' הוא אתר תוכן יהודי מלא וגדוש. ניתן למצוא בו שיעורי וידאו ואודיו, לוח שנה עברי, מבחני חזרה במגוון נושאים ואפילו סיפורי צדיקים. בנוסף, ניתן לפנות בשאלות לרבנים במגוון נושאי הלכה. אל מול חסרונות הפנייה דרך מקלדת לרב מתברר שיש כאלו שיודעים דווקא להפיק מכך תועלת ולעיתים תוצאותיו של הקשר הווירטואלי עולות על כל דמיון.

הרב ניר אביב, שמוציא בימים אלו ספר ובו מקבץ תשובות לשאלות בנושא חושן משפט, הופתע משיחת טלפון שקיבל.  "בעקבות תשובה שפורסמה באתר", מספר הרב אביב, "התקשר אלי מישהו כדי לשאול בענייני ממונות". עם תחילת השיחה התברר כי מדובר בשואל יוצא דופן. מאז ילדותו ובמשך עשרים שנה הוא עבד 'לפרנסתו' בפריצה לבתים וחנויות. בעקבות שיטוט באתר ישיבה ולאחר שקרא כמה מאמרים בנושא גזל הרבים החליט לחזור בתשובה ולתקן את דרכיו, תוך שהוא מנסה ככל יכולתו לפצות את מי שנפגעו ממעשיו.

"בשלוש מהחנויות שפרצתי אליהן הודיעו לי בעלי החנות כי הם מוחלים לי", סיפר בעל התשובה הטרי לרב אביב. שאלתו היתה האם עליו לפנות גם לחברת הביטוח. בעקבות בירור כל הפרטים לגבי המקרים אותם תיאר, הגיע הרב אביב למסקנה כי הוא פטור מלשלם. שאלה שנייה נשאלה לגבי פריצה לבתים שהיו מושכרים. הפורץ לא זכר בדיוק את הדירה אליה פרץ ובנוסף ביקש לדעת עד כמה הוא מחויב לחפש ולמצוא את כתובותיהם המעודכנות של השוכרים, על מנת להשיב להם את מה שגזל לאחר שכבר שוחח עם על הבית וקיבל את מחילתו הגמורה. בקושי רב הצליח הרב אביב לשכנע אותו שמתוקף תקנת השבים הבאה להקל על מי שמבקשים לעשות תשובה הרי שאם הוא אינו מצליח למצוא בקלות את השוכרים הוא פטור.

בעל התשובה הטרי לא הסתיר את התרגשותו. "אתה  לא יודע כמה אתר כמו ישיבה עוזר לאנשים כמונו שאין להם למי לפנות. כשפתחתי אינטרנט וראיתי תשובות שמדברות  אלי, זה נתן לי את הדחיפה לעשות  תשובה על עשרים שנה של גזל".

לצד הבעיות הלא מעטות שהביאה איתה רשת האינטרנט, טוב לגלות כי ישנם אתרים המוסיפים אור וטוב בעולם.