בשבע 427: 'ליאורה'

אריאלה סביר יוצרת, סופרת, פזמונאית, ריתמיקאית, בעקבות סיפרה 'ליאורה'

עפרה לקס , ט"ו בשבט תשע"א

אינספור ספרים, דיסקים, קלטות וסרטים רשומים ברזומה של אריאלה סביר. נדמה שהאישה היא מעיין בלתי נדלה של רעיונות יצירתיים, כאלה שמשעשעים את ילדכם בשעות הפנאי וגם במוסדות החינוך, כאלה שמכוונים לנשים ונערות, ואחרים שמופנים אל הכלל. היום, לכל הפירות האלה מתווספת יצירה מיוחדת, הספר 'ליאורה' שמחזיק כמעט 300 עמודים, מגולל את סיפור ילדותה של אריאלה עצמה, שנולדה ילדה רואה, ובמהלך השנים התעוורה.

מתי התחלת לכתוב את הספר?

"בערך לפני 10 שנים. הוא היה במגירה. התלבטתי אם לכתוב את הסיפור שלי כהווייתו או לעשות שינויים. מצד אחד, יש דברים בסיפור שלי שלא מתאימים לקהל היעד, אך מנגד, לא רציתי לערבב דמיון, כי הרגשתי שזה קצת כמו שקר. כל מי שקרא את הספר אמר שהוא צריך לצאת לאור, אבל הוא חיכה".

ומתי הספר בכל זאת החליט להגיח מן המגירה?

"דיברתי פעם עם העורכת של מוסף 'ילדים' בעיתון 'משפחה' והיא שאלה אם יש לי סיפור בהמשכים. הספר פורסם בו כמעט במשך שנתיים וקיבל משוב מצוין מנשים וילדות בארץ ובחו"ל, ואז החלטנו להוציא אותו לאור".

'ליאורה' היא גם את וגם לא.

"נכון. ביד אחת לקחתי את הסיפור שלי וביד שנייה מכחול ועשיתי נגיעות של צבע, שהן הדמיון. המכחול הזה הוא הדבר הכי כיף, כי שם אפשר לפתור בעיות. אם יש בעיית תקשורת עם האם, במציאות את לא באה לאימך ואומרת לה 'את מקסימה'. בספר את יכולה לעשות את זה. אבל 80-90 אחוז הוא אותנטי".

תני לנו טעימה מן הספר.

"הסיפור מתחיל ערב יום הולדתה ה-8 של ליאורה, שחיה עם משפחה שמחה והכל נראה לה מובן מאליו. בהמשך היא מבינה שהמציאות איננה כזאת. היא חווה סדרה של חוויות בהן היא נכשלת, והיא לא יודעת שזה בגלל בעיה בעיניים. בהמשך היא מגלה שהיא עומדת להתעוור, וזוכה לתמיכה חזקה מהמשפחה ומאחותה. ליאורה עצמה הופכת להיות לוחמת ויש כאן המון רגשות, שהם על השולחן".

הספר מטפל בהרבה נושאים הקשורים למידות.

"יש בו הרבה את העניין של לשמוח במה שיש, ולא לקחת את הדברים כמובנים מאליהם. יש את הנושא של התמיכה המשפחתית, את ההקשבה לקול הפנימי והרבה את הנושא של לעשות מה שאתה חושב ולא להיות קרבן של המוסכמות והחברה. בספר כולם לוחצים שהיא תישלח לפנימייה, כמו שהיה נהוג לפני 40 שנה, אבל היא מסרבת".

למי מיועד הספר, שהוא לא קצר, מצד אחד, אך מנוקד מן הצד השני.

"ילדים אוהבים להזדהות עם בני גילם, אז הוא מתאים לילדים מגיל 8, אבל בעצם לכל גיל".

אריאלה סביר, שממשיכה ליצור כל הזמן, מתכוונת להוציא לאור בקרוב עוד ספר מהחיים שייקרא 'חגי - ילד יוצא מן הכלל'. 'חגי' יספר את סיפורו של בנה שהוא אוטיסט וסובל מפיגור קשה, וגדל בבית ואת סיפורו היא כותבת כבר 13 שנים, מאז שהוא בן 3. האם תמשיך לכתוב ספרים עלילתיים? היא לא משוכנעת, כי טוב לה יותר עם האמיתי. "קודם צריך לשחרר את הדברים שנוגעים לי וקרובים אליי", היא חותמת. אבל מי שמכיר את אריאלה, יכול להניח ואולי לקוות, שהיא לא תסתפק בשני אלה.

ofralax@gmail.com