בשבע 427: איך טשולנט נולד

השעועית והגריסים הושרו, הסירים הוברקו והבשלנים מתקנים את התיבול. בבתי כנסת בירושלים, כפר שמריהו ואפרת מתכוננים לתחרות הטשולנט

שמואל אדלמן , ט"ו בשבט תשע"א

בית הכנסת 'אחדות ישראל ע"ש עולי הגרדום' בירושלים נמצא במרכז העיר, בין רחוב אגריפס לבניין כלל. בית הכנסת הוקם ע"י יוצאי האצ"ל והלח"י בשנות ה-40, ובין הבאים בשעריו ניתן למנות כמה מגיבורי ישראל. הצדיק הירושלמי, הרב אריה לוין זצ"ל, כיהן כרב בית הכנסת וסטנדר עם שמו נמצא שם עד היום. סמוך לפטירתו ביקש הרב מיוסף ויטלזון, מתפלל קבוע ואיש אצ"ל רב פעלים, לשמור על בית הכנסת. ויטלזון  הפך את הבקשה למפעל חיים ומאז משמש בתפקיד גבאי בית הכנסת. השנים חלפו, בית הכנסת הלך והתרוקן, עד שלפני כעשור גילו אותו מחדש צעירים דתיים המתגוררים במרכז ירושלים, ששמחו למצוא תפילת שבת שמתחילה ב-9:00 ונשבו בהכנסת האורחים הלבבית של ויטלזון. מדי שבת, לאחר התפילה, נערך במקום קידוש בו מאזינים הצעירים לסיפורי הגבורה והמורשת של הוותיקים.

הכיבוד בקידוש משתנה בהתאם לתורמים ונע בין הרינג לטשולנט משובח. ויכוח שפרץ בין שני מתפללים סביב השאלה מי מכין טשולנט טוב יותר הפך למיזם קהילתי יצירתי. אמיתי, ממתפללי בית הכנסת הצעירים, מספר כי הוחלט לקיים תחרות טשולנט שתוצאותיה יוצגו בקידוש שייערך בשבת הקרובה. התחרות פתוחה לכל המעוניין, כשהמגבלה היחידה על מה שנכנס לסיר היא הכשרות. מתברר כי גם גברים אינם טומנים ידם בצלחת ומהווים כמחצית מהמתחרים. לא הצלחנו לחשוף מתכונים סודיים, אך שוקי, האחראי על הטשולנט בקידושים של היישוב מגרון, טוען כי סודו של טשולנט טוב תלוי במידת האהבה המושקעת בו. כנראה שבהכנת טשולנט ניתן לדעת מה נכנס לסיר, אך התוצאה הסופית עלומה ותלויה לחלוטין בקשר של המכין לאותו תבלין ששמו שבת.

ביום שישי יביאו המתמודדים את סירי הטשולנט לבית הכנסת אותם הכינו כל אחד כמסורת אבותיו, מפולין ועד ג'רבה ובתוספת נופך אישי. בשבת לאחר תפילת שחרית יטעמו הבאים מהצלחות השונות ויבחרו את הטשולנט המצטיין ע"י פתקים שהוכנו מראש. בנוסף, הורכב צוות שופטים מיוחד שהורכב מוותיקים וצעירים. לזוכה המאושר מובטח כרטיס זוגי למסעדה הירושלמית החדשה 'טשולנט- בר' שנתנה חסות לאירוע.

מתברר כי היוזמה עשתה לה כנפיים ברחבי הארץ. ביום חמישי הבא תתקיים תחרות דומה בקהילת 'זית רענן' באפרת, ובשבת הבאה ייבחן הטשולנט בבית כנסת 'היכל הבנים' בכפר שמריהו בניצוחו של הרב אורי איינהורן.

מי שמחפש מקור לחשיבותו של הטשולנט יוכל להיעזר בדברי "המשנה ברורה": "וכל בעל נפש לא יסור ממנהג ישראל להטמין חמין של שבת, ולקיים מצוות עונג שבת כאשר נהגו אבותינו מעולם".