בשבע 428: אף שעל

'מסמכי אלג'זירה' - אבו מאזן: נמות ולא נוותר על ירושלים, על הפליטים או על אדמתנו

חגי הוברמן , כ"ב בשבט תשע"א

מסמכי המשא ומתן בין הממשלה הקודמת לבין הרשות הפלשתינית שנחשפו השבוע ברשת התקשורת הערבית אל-ג'זירה, גילו בין היתר כי עשרות יישובים, גדולים כקטנים, היו עתידים להתפנות במסגרת הסדר הקבע אליו חתר אהוד אולמרט. המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, התייחס אתמול (ד') לפרסומים אלה ואמר: "הייתי מזועזע מהאפשרות לפינוי של עשרות יישובים ועקירתם של אלפי יהודים מיהודה ושומרון". לדבריו, על ישראל לדרוש בכל הסכם גם הסדרי ביטחון אמיתיים, ובעיקר נוכח חוסר היציבות במזרח התיכון כולו בתקופה האחרונה. "הסדר שלום אמיתי צריך להיות מבוסס על ההכרה הפלשתינית שאין דבר כזה זכות שיבה ומדובר במדינה יהודית, ואם זה לא יהיה מובן לא תהיה אפשרות להתקדם. אני מקווה שיקום יום אחד המנהיג שישנה את הגישה ואת הדרך ולא ייצמד למה שערפאת השאיר כאן, שזו בעצם דרך ללא מוצא".

גם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, התייחס בראיון לערוץ 7 לפרסומים על ויתוריו של ראש הממשלה לשעבר ואמר כי "אולמרט עשה את זה ללא מנדט. גם אזרחי ישראל וגם ערביי מזרח ירושלים חושבים אחרת ממנו. אין לאולמרט מנדט וגם לא יהיה למי שירצה לחלק את ירושלים. אני מציע להתמקד איך לפתח את ירושלים לכלל אזרחיה, ולהפסיק עם כל התיאוריות שלא יביאו אותנו לשום מקום".

אך לא רק אולמרט הרחיק לכת – אלג'זירה חשף עוד כי ראש הממשלה נתניהו התחייב בפני הנשיא אובמה לפני כשנה וחצי, כי לא ייבנו שכונות חדשות בשטח E1 שבין מעלה אדומים לירושלים. בלשכת ראש הממשלה הכחישו את הדברים. בתגובה, שיגר אתמול ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, מכתב לנתניהו ובו קרא לו להנחות את שר הביטחון ברק להפקיד את תוכניות המתאר של שכונת מבשרת אדומים האמורה להיבנות בשטח E1. "השכונה דרושה לנו לבנייה מיידית עקב הגידול הטבעי באוכלוסיית מעלה אדומים", כתב.

ובצד הפלשתיני – הדיווחים ברשת אלג'זירה הציגו את יו"ר הרשות כאילו ויתר לטובת ישראל על חלק משכונותיה המזרחיות של ירושלים והתגמש בסוגיית הפליטים. אלפים מתומכיו קיימו ביום שלישי כינוס במוקטעה ברמאללה, שם שרפו את הלוגו של אלג'זירה והכריזו כי מדובר בתחנה המופעלת ע"י המוסד הישראלי. "נמות ולא נוותר על ירושלים, בירת המדינה הפלשתינית", אמר אבו מאזן לאנשיו. "אף אחד בעולם לא יצליח לכפות עלינו לוותר על ירושלים, על הפליטים או על אדמתנו".

האם מסמכי המו"מ מזויפים?

רשת אל-ג'זירה החליטה להתחרות בויקיליקס. בתחילת השבוע חשפו אל-ג'זירה והגרדיאן חלק מ-1,600 מסמכים המתארים בפרוטרוט את שלבי המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלשתינית בשנים האחרונות ואת ההבנות שכבר הושגו. במסמכים אלה נטען כי במהלך המשא ומתן ב-2008, בהובלת ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני, הסכימו הפלשתינים לשורה של ויתורים נרחבים - חלקם במזרח ירושלים.

מסמך נוסף הוא סיכום של פגישה משולשת בין שרת החוץ האמריקנית לשעבר קונדוליזה רייס, עמיתתה הישראלית דאז ציפי לבני, ראש צוות המשא ומתן הפלשתיני אבו-עלא ויועציהם, שהתקיימה ב-15 ביוני 2008. במהלך הפגישה הציג אבו-עלא נכונות לוותר על התביעה הפלשתינית לפינוי השכונות היהודיות בירושלים - גילה, פסגת זאב, נווה יעקב והגבעה הצרפתית, פרט להר חומה. באחד המסמכים נטען כי במהלך המשא ומתן הסכים אבו עלא לוותר גם על שכונת שייח' ג'ראח, בתמורה להחלפת שטחים הולמת.

אחד המסמכים, מספר על פגישה באוקטובר 2009 בין ראש צוות המשא ומתן הפלשתיני סאיב עריקאת לבין השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל. במהלך הפגישה, אמר עריקאת שהפלשתינים דורשים ריבונות בעיר העתיקה, למעט הרובע היהודי וחלק מהרובע הארמני, שיישארו בשליטת ישראל. ההצעה הזו לקוחה מהבנות ז'נבה בין יוסי ביילין ליאסר עבד רבו, שהרשות הפלשתינית דחתה לכל אורך הדרך. גם בהבנות ז'נבה מוסכם שתמורת השארת הרובעים הללו בידי ישראל, יועברו שטחים שהיו בידיה לפני 1967 לידי הרשות הפלשתינית, ביחס של 1:1, כלומר: על כל קמ"ר שיישאר בידי ישראל תעביר ישראל קמ"ר משטחה מלפני 1967. בכל פעם שעלתה הצעה לחילופי שטחים ביחס אחר, לטובת ישראל, הפלשתינים דחו אותה.

ברשות הפלשתינית האשימו שלושה פקידים במנהלת המשא ומתן הם שעומדים מאחורי הדלפת המסמכים לאלג'זירה. סוכנות הידיעות הפלשתינית 'וואפא' טענה כי שניים מתוך שלושת המעורבים בהדלפה, נעצרו בידי כוחות הביטחון הפלשתינים.

מי שעשה זאת ביקש להרוג שתי ציפורים במכה אחת: גם השחיר את פני אבו-מאזן והרשות הפלשתינית, כשהוא מציג אותם כוותרנים גדולים על כל העקרונות הפלשתינים וגם מציג בפני העולם את ממשלות ישראל לדורותיהן, כולל ממשלת אולמרט, כעקשניות ונוקשות שרק בגללן לא הושג הסכם.

האם המסמכים אותנטיים? לכאורה אין סיבה לחשוב שלא, אבל מי שמכיר את העמדות הפלשתיניות לעומק, יתקשה להאמין שבחדרי חדרים הפלשתינים באמת הסכימו לויתורים כה מפליגים בעמדות היסוד שלהם, כאלו שבסופו של דבר, כאשר היה נחתם הסכם קבע, היו חייבים להיחשף. הפלשתינים לעולם לא יוותרו על השליטה במזרח ירושלים, ובמיוחד בהר-הבית. מעשה כזה ייחשב בעיניהם כבגידה.

קשה להאמין שראש ממשלה כמו אולמרט לא מיהר לנצל את העמדות הללו לחתום לפחות על הסכם מסגרת או הסכם עקרונות להסדר, כמו הסכם קמפ-דיוויד עם מצרים או הסכם אוסלו. אם זה לא קרה – כנראה זה בגלל שחלק מהתיאורים במסמכים פשוט לא קרו.