בשבע 428: עיתוני הבית

:"ברק: יש לי אמון מלא בגלנט". למחרת שוב מצוטט ברק בכותרת הראשית של העיתון: "מעלים ענן אבק כדי לפגוע בגלנט"

עדי גרסיאל , כ"ב בשבט תשע"א

עיתוני הבית

הדברים נעשו בתום לב, טען האלוף גלנט בקשר לפרשת הקרקעות המיוחסת לו. מדור זה אינו מוסמך לשפוט, אבל דבר אחד ברור – תום לב הוא תכונה שקצת קשה לייחס לסיקור התקשורתי של הנושא.

"בעקבות תחקיר מעריב: גלנט מול המבקר", זעקה כותרתו הראשית של העיתון ביום ראשון השבוע. מעריב לא החמיץ בימים האחרונים שום הזדמנות להזכיר לקוראיו כי תחקירן העיתון, קלמן ליבסקינד, פרסם בשנתיים האחרונות מספר כתבות שעסקו בנושא. זה כלל גם פתיחת 'ערוץ מיוחד' על הפרשה באתר הבית nrg.

התלהבותו של מעריב מובנת, גם אם אולי מעט מוגזמת. אך כיצד התייחסו לפרשה העיתונים האחרים? 'הארץ' השתדל לדווח בענייניות תוך שהוא טורח להזכיר כתבה ישנה שלו, שלא היה לה המשך, על התלונות מצד שכניו של גלנט למושב. 'הארץ' אף היה הראשון לפרסם תצלום אווירי של 'אחוזת גלנט' במושב עמיקם, וגם לא שכח לקשר בין 'הכוחניות' של גלנט ל'כוחניות של הכיבוש'.

וידיעות? העיתון של המדינה לשעבר נקלע למצב לא נעים. לפרגן למעריב? הצחקתם את מוזס. כך תיאר אלכס פישמן לפני שבוע בעיתון את השתלשלות הפרשה: "'הארץ' פרסם את הסיפור כבר ב-2005. לפני שנתיים מוחזר שוב הסיפור בתקשורת וגווע". כנראה כדי לגמד מעט את הסיפור של המתחרים ממעריב, העדיפו בידיעות להשתמש בתמונת ביתו של גלנט שצולמה מזווית נמוכה, מה שהופך את הווילה להרבה פחות מנקרת עיניים. אלא שבתחילת השבוע החליטו כנראה בעיתון שאם אי אפשר לנצח אותם כדאי להצטרף אליהם והפכו לביקורתיים הרבה יותר. "מקור משפטי לאחר השימוע לגלנט :התנהלותו בעייתית" - היתה הכותרת הראשית של העיתון ביום שני.

ואילו 'ישראל היום', אולי בגלל שפטרונו של גלנט, אהוד ברק, התחפר בקואליציה של נתניהו, היה העיתון הפרו-גלנטי ביותר. הכותרת הראשית ביום חמישי שעבר היתה:"ברק: יש לי אמון מלא בגלנט". בהמשך מובא גם ראיון שנערך ברדיו עם אשתו של הרמטכ"ל הנבחר. למחרת שוב מצוטט ברק בכותרת הראשית של העיתון: "מעלים ענן אבק כדי לפגוע בגלנט", כשגם כאן מופיע צילום הווילה מזווית נמוכה. למחרת מצוטט גלנט עצמו בשער העיתון: "אני בטוח שהאמת תנצח, הטענות נגדי - טכניות".

עכשיו נשאר רק להמתין להכרעה המשפטית. אך אל דאגה, מה שלא יקרה - כל עיתון יידע להסביר לקוראיו מדוע צדק לאורך כל הדרך.

עדי גרסיאל

 

האתיקה של אבן

לפני כחודש הגשתי תלונה נגד גאולה אבן, תלונה שנייה באותו עניין: הבעת דעה אישית. טענתי שבפתח המשדר 'הערב' בערוץ הראשון, אבן בחרה לשאת נאום בפני הצופים ולשאול "מדוע הגורמים המשפטיים אינם מטפלים במכתב הרבניות". להבנתי, דבריה לא הוסוו אלא היוו התרסה אישית בנוגע לנושא חדשותי והבעת דעה אישית עם קביעה פוליטית. הזכרתי לממונה על קבילות הצבור שבעבר הוא היה ער למנהגה הפסול, ואף ביקש ממנה למתן ההבעות הללו.

הממונה השיב לי שהקבילה מוצדקת. וכך כתב: "כללי רשות השידור קובעים באורח שאינו משתמע לשתי פנים... 'השדר יפעל באופן מקצועי וחסר פניות ולא ייתן ביטוי לדעותיו האישיות או לדעות של נותני חסות ומפרסמים, ולא יפעל בדרך שעלולה להשתמע ממנה נקיטת עמדה מצידו בנושא שנוי במחלוקת'. אלישע שפיגלמן המשיך וכתב: "תוכניות הרדיו והטלוויזיה אינן נחלתם של המגישים והעורכים, הן נועדו לספק שירות לציבור ולאפשר במה לציבור ולנציגיו לבטא כל דעה הרווחת בציבור... נכון להיום אין מקום לשידור 'טורים אישיים' בתוכניות אלה, והדברים הובהרו הן לגב' אבן והן למנהליה, כדי שינקטו בצעדים הנדרשים למנוע עבירות של אתיקה".

מסקנתי היתה שלכאורה, גב' אבן מתנהגת כאילו היא לא קראה את כללי האתיקה המקצועית, גם לאחר התלונה הקודמת שלי שהוצדקה. המלצתי בפני הממונה שיש להעביר פעמיים בשנה עותק של הכללים בקרב העובדים ולבקש מהם לחתום שהם קראו אותו, הבינו אותו וישתדלו ליישם את הכללים. לטעויות יש לסלוח, אולם לגילויי התנשאות ולגישה שיכולה להתפרש כאילו 'זה לא נוגע לי כי אני מעל לכולם' אין לוותר ויש אפילו מקום להעניש.

בעקבות התלונה הודיע ד"ר יובל קרניאל, יו"ר ועדת האתיקה ברשות, שבכוונת חברי הוועדה "לקיים בקרוב דיון בוועדת האתיקה בנושאים (שהעליתי) וגם לדון בנושא ההטמעה, היישום והאכיפה של הקוד האתי החדש שגיבשנו".

נמשיך לעקוב, ואם יהיה צורך - גם להתלונן.

ישראל מידד

הסתה סלקטיבית

שוב הוארך מעצרו של אורי ברעם, והוחלט להגיש נגדו כתב אישום.

ברעם התפרסם לאחרונה עקב הפצת סרטון בו הוא מציג את האכיפה הסלקטיבית של שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, מכנה אותו בכינויי גנאי קשים וקורא לרוצחו - קריאות שיש לגנותם מכל וכל, יחד עם כל קריאות ההסתה לאלימות.

ברעם, שיושב כבר 3 שבועות במעצר על הדברים הקשים שכתב, ביקש לזעוק את זעקת האכיפה הסלקטיבית: הוא התייחס בסרטו לקריאות הסתה שנכתבו והופצו באינטרנט ללא תגובה. הקריאה לרצח אלי ישי, שהופיעה ב-6.12 כטוקבק באתר NRG - הוסרה רק השבוע. רועי פליפסטל, שקרא בפייסבוק לירות בח"כ יעקב כ"ץ, גם כן הסתובב חופשי ללא מעצר וללא תיק במשטרה, עד שהשבוע ביום שלישי החליטה מערכת המשפט לפתוח נגדו בחקירה. 

השבוע הסתבר גם שהזמר האנרכיסט פרדריקו גומז, שקרא לשפד את ראשו של אהוד ברק ולירות בחיילים ובפוליטיקאים - הוזמן גם הוא לחקירה. זה קרה בשנת 2004, לאחר שידור קלטת מההופעה שלו בערוץ 2. גומז אכן נחקר, אך מה היו תוצאות החקירה? קיראו היטב מתוך מכתבו של שי ניצן ל'פורום המשפטי': "לאחר שנסתיימה החקירה הוחלט בזמנו כי אין מקום להגשת כתב אישום נגד הסולן, משום שאין מספיק ראיות להוכחת היסוד הנפשי ויסוד ה'אפשרות הממשית' של עבירת ההסתה לאלימות.

בנוסף, בהודעתו אמר החשוד, כי אם היה בדבריו כדי להסית לאלימות נגד אדם או נגד חבר בני אדם, הרי שלא זו היתה כוונתו והוא מצטער על כך. דבריו אלה גם הקשו על הוכחת היסוד הנפשי וגם הפחיתו את העניין הציבורי שבהעמדתו לדין. לפיכך בזמנו, התיק נגנז".

לעומת הפסיקה הזו, החליטה הפרקליטות שברעם יישב במעצר בגלל "משנה קיצונית סדורה בה הוא אוחז". כתב האישום מכתים ציבור שלם כבעל מסוכנות גבוהה לפעול באלימות עקב סרטון שנצפה על ידי 20 איש באינטרנט. מי שרואה בשתי הפסיקות שוויון בפני החוק, שיצביע. ביד שמאל.

חני לוז

 

  • ביקורת הנקרא

צפייה מוגזמת בטלוויזיה מסוכנת ללב

מעריב אנרג'י

אנחנו דווקא יותר מודאגים משאלת ההשפעה על המוח

הוא שווה מינוס שישה מנדטים (אמנון אברמוביץ' על אהוד ברק, ידיעות אחרונות)

לא בטוח שהפרשן המהולל שווה יותר ברייטינג

היכן חברי הוועד המרכזי של אש"ף? למה הם לא מפיצים את בשורת המאבק ההמוני לחלקים אחרים בגדה?

(עמירה הס, 'הארץ')

לידיעת הקורא שי ניצן

 

  • חדשות בחדשות

בעקבות בקשתו של הזמר שולי רנד, הסירה זכיינית ערוץ 2, רשת, את שירו 'אייכה' מהפרומו לסדרה 'סימני שאלה'. רנד כתב לזכיינית כי הסדרה, שעוסקת בחוזרים בשאלה, מכילה דברי כפירה ותוכן לא צנוע.

אלמונים פרצו למשרדי אל-ג'זירה ברמאללה והשחיתו אותם. ככל הנראה בעקבות חשיפת מסמכי המו"מ בין ישראל לפלשתינים.

העיתונאי ומגיש הרדיו נתן זהבי התייחס לעליית מחירי הדלק במסגרת תוכניתו ב'רדיו ללא הפסקה'. במקביל מוביל זהבי את הקמפיין הפרסומי של חברת הדלק TEN למחיריה הזולים, יחסית. כך דיווח אתר וואלה.