בשבע 428: צביה פוני

צביה פוני, אמנית, בעקבות התערוכה 'הרהורים על זבל' היכל התרבות פתח תקווה.

עפרה לקס , כ"ב בשבט תשע"א

צביה פוני היא עבור רבים 'המורה צביה', שכן פוני לימדה אמנות במשך ארבעה עשורים בבתי ספר שונים. תלמידיה אולי זוכרים אותה כמי שחסכה בחומרים, והשתמשה שוב בנייר של הבחינות ודפי החזרה. מה שזכה בעבר למבט עקום הלך ונהיה עם השנים לבון טון של 'מיחזור' ו'שימוש מחדש'. עד שכולם התעוררו לנושא פוני כבר התמקצעה והיא מציירת על נייר וגם מפסלת בו ומציגה תערוכות כבר 30 שנה.

מתי התחלת ליצור?

"אני לא זוכרת את עצמי לא יוצרת. תמיד אהבתי לצייר וליצור ויום אחד את מחליטה שאת 'אמנית'. למדתי ב'מדרשה' וכדי להתפרנס עסקתי בהוראה".

מדברים על כך שיש היום פריצה של אמנים דתיים. מה דעתך על כך?

"קשה לי להיות צנועה בעניין הזה, ואני זוקפת את המהלך הזה גם לזכותי, כי חינכתי דורות רבים של תלמידים לאמנות. כשאני פוגשת תלמידות שלומדות בבר אילן, הן ישר מזכירות לי את השיעורים, הם עיצבו אצלן משהו. אני רציתי שהתלמידים שלי יפקחו עיניים, שיתנו לדמיון שלהם לעבוד. לא חשבתי שכל תלמיד יהיה צייר. זו לא הייתה המטרה בכלל".

התערוכה שלך, כמו רבות מהעבודות שלך, עוסקת במיחזור. איך הגעת לנושא?

"מתחילת ההוראה שלי בבית הספר. כשראיתי שכמות אסטרונומית של נייר הולכת, סידרתי ארגז אחד לגניזה, שלזה קל לחנך, ואחר כך גם ארגז לנייר רגיל. כשהמנהלת ראתה איך הוא מתמלא מהר היא נבהלה, ואני הסברתי לה שגם קודם בוזבזה אותה כמות. התחלתי לעשות מהנייר כל מיני דברים: קולאז'ים, עיסת נייר, כל מיני טכניקות של מיחזור".

ספרי על 'הרהורים על זבל'.

"העבודות שלי גדולות והן עשויות מנייר. אני עושה איתו כל מיני דברים: זורקת, מקמטת, קורעת ודורכת. אני מניחה את הציור על הרצפה וזורקת עליו כתמי צבע. הנושאים שלי הם הבעיות האקולוגיות והזבל, שמאיים להטביע אותנו. הפתרון לכך הוא פחות ייצור ופחות קניות מיותרות, יותר משחק עם המוצרים, וגם את זה רואים בעבודות: ספירלות שמובילות לקלאס, למשל. אני משחקת כשאני מציירת וזה, ברצינות גמורה. ויש נושאים נוספים כמו יונה הנביא, מקומות סגורים ועוד. מאוד חשוב לי לציין את האפשרות שניתנה לי לעבוד בסדנא בבית הספר 'נצח ישראל' בפ"ת באדיבות העירייה ומנהלת ביה"ס הגב' חביבה להב".

התערוכה של פוני תימשך עד ח' באדר א'. ואחר כך? היא מתכננת, אבל כמעט בטוחה שלא יעלה בידה. "אני רוצה לחזור ולצייר קטן וחמוד כי כבר כל העולם ממחזר ואני כבר יותר שקטה. אני רוצה לחזור למימדים מתקבלים על הדעת, אבל אני מבטיחה את זה לעצמי כבר תקופה ולא מצליחה".

ofralax@gmail.com