בשבע 428: כיצד מדייקים

'אור פניך', אלבום עם ניגוני התפילות של יהודי גרמניה, היקים, עושה זאת בצורה מוקפדת, אלא מה

אמציה האיתן , כ"ב בשבט תשע"א

 

 'אור פניך', ניגוני תפילות יהודי גרמניה

את הטור הזה הייתי חייב לשלוח בזמן, אבל בדיוק בזמן. אין ברירה, כשמדובר על יקים הכל חייב להיות מדויק, מסודר, ובזמן. מדובר כבר באלבום שני שהוציא ביני ברויאר (כבר לפי השם אתם יכולים לנחש שמדובר ביוצאי גרמניה או אוסטריה) ובו הוא משמיע את ניגוני תפילות יהודי גרמניה. ברויאר ערך עבודת תחקיר מפורטת ומאומצת על מנת להגיע למנגינות המדויקות שהושרו בפיהם של יהודי גרמניה, עוד לפני כמאתיים שנה. רוב הלחנים יצאו מקולמוסם של לואי לבנדובסקי ומאיר יפה, ובבתי הכנסת הנוהגים כמנהג היקים תוכלו לשמוע את המנגינות האלה עד לימינו אנו.

יש להם סגנון מיוחד שקצת קשה לי לתאר במילים. אם תשמעו מנגינה מהסוג הזה, תוכלו לזהות אותה יחסית בקלות, ולא רק לפי המבטא. המלודיה מאוד 'ברורה', המרווחים בין הצלילים לא גדולים מדי והמבנה בדרך כלל חוזר על עצמו, לעיתים עד כדי כך שגורם לך ללחוץ על הכפתור המעביר לרצועה הבאה.

מדובר בקטעים מתוך התפילות, בעיקר בשבתות וימים מיוחדים, כשהמפורסמים שבהם ידועים אף לקהל הרחב, למשל 'צדיק כתמר יפרח' ו'צמאה נפשי לאלוקים'. את הקדיש לימים נוראים, אנעים זמירות או שושנת יעקב, מכירים בעיקר חברי העדה היקית, אותם אפשר למצוא למשל ב'איחוד שיבת ציון' בתל אביב, או 'מקור חיים' בפתח תקוה.

ברויאר התקדם מהאלבום הראשון לשני. בראשון הוא הקליט את עצמו שר, בליווי מוסיקלי. באלבום השני, שיצא בתקופה האחרונה, הוא החליט לפסוע עוד צעד, והוסיף מקהלה המורכבת מילדי בית ספר 'חורב' – לטעמי, החלטה מאוד חיובית. בואו נשים את הדברים על השולחן – ביני ברויאר הוא לא זמר גדול. קולו נעים, זקנו אולי מגודל (לא ראיתי אותו) ובטח מעורב בדעת עם הבריות, אבל יקשה עליו להתחרות עם זמרים ידועי שם. אך מכיוון שמטרת האלבום היא שימור נוסח התפילה ולא מופע מוסיקלי מהנה, הביצוע של ברויאר בהחלט מספק, והתוספת של ילדי בית ספר חורב, משמעותית ביותר. בקדיש של ימים נוראים אפילו תוכלו לשמוע את החלילית של יזהר פלורסהיים, אמן חליליות (ועוד מספר לא מבוטל של כלי נגינה) מוכר.

נדמה לי שחובבי הזמר המזרחי לא ימצאו כאן להיטים לשעות הפנאי, אבל יוצאי העדה היקית, חוקרי תפילות ומוסיקה, וסתם סקרנים, בהחלט יכולים ללמוד הרבה משני הדיסקים של 'אור פניך'. ואני מצפה כבר לראות מי ירים את הכפפה ויוציא אלבום של מנגינות יהודי בוקובינה – למה, לנו אין מסורת?

seret@etrog.tv