בשבע 428: אנו לך משמרת

בצהריי יום שישי תתקיים במועדון צוותא בת"א הופעת איחוד מרגשת של ותיקי להקת הגבעטרון

שמואל אדלמן , כ"ב בשבט תשע"א

בצהריי יום שישי תתקיים במועדון צוותא בת"א הופעת איחוד מרגשת של ותיקי להקת הגבעטרון. מארגני ההופעה הם חבורה של שוחרי זמר עברי שמנסים להציל מהכחדה את השירים שחוברו והושרו מראשית הציונות ועד לקום המדינה. לצורך הגשמת המטרה הם הקימו את 'זֶמֶרֶשֶׁת - פרויקט חירום להצלה ולמחשוב של הזמר העברי המוקדם'. גלי נחמן, ממארגנות המיזם מסבירה את חשיבותו: "אנו מאמינים בכל ליבנו שהעתיד בלתי אפשרי ללא זיקה לעבר. רוב החומרים נמצאים בסכנת הכחדה מידית, בשל תנאי תחזוקה גרועים, חוסר עניין וחוסר משאבים". יוזמי הפרויקט, העובדים בהתנדבות מלאה  מארגנים ערבי זמר ומהווים כתובת לאוהבי הזמר הוותיק. הביצועים השונים של השירים  מועלים לאתר הפרויקט שבו אפשר למצוא שירים ששרו ב'שומר הצעיר' לצד שירים ששרו ב"בני עקיבא", שירים שהושרו על ידי יוצאי גלויות שונות, וטקסטים חילוניים לצד שירים מן המקורות.

כיום יש באתר למעלה מ-2600 שירים ולמעלה מ-4300 הקלטות.  השיר שזכה למספר הביצועים הרב ביותר באתר הוא 'שיר העמק' המיתולוגי, המוכר יותר בשורת הפתיחה 'באה מנוחה ליגע', שנכתב בידי אלתרמן והולחן בידי דניאל סמבורסקי. לא פחות מ-28 ביצועים שלו נמצאים באתר.

האתר זוכה להתעניינות לא רק בקרב מבוגרים אלא גם בקרב גננות צעירות ונוער, ויוצר מפגש בין דורות. יוזמי הפרויקט מתרגשים מחדש בכל פעם כאשר נין או נכד כותב על סבא רבא שמצא באתר ומנדב תמונות ופרטים נוספים. מוסיקאים צעירים נרתמים אף הם למשימה ויוצרים עיבודים חדשים לשירים הישנים, מקליטים אותם מחדש, ושולחים את ההקלטות לאתר.

"השירים הללו הם נכסי צאן ברזל", מסבירה המחנכת פוריה סומר מכפר עציון, שהשתמשה בשירים גם בשיעורי תנ"ך. כך, למשל, כשלימדה בביה"ס בתקוע את המדרש על אברהם אבינו שנקרא 'הר' הדגימה את העוצמה הטמונה בדימוי על ידי השיר 'אל ראש ההר'. "יש בשירים האלו אוצר של שפה וערכים של נתינה, אהבת הארץ וציונות", אומרת סומר. לפני כשנתיים וחצי פתחה סומר חוג לילדי כפר עציון ומדי שבוע למדו ושרו הילדים את השירים הוותיקים.  לבסוף הוקלטו השירים והועלו לאתר זֶמֶרֶשֶׁת.

"זהו אחד המפעלים המרגשים והמפעימים ביותר שנתקלנו בהם", מציינת גלי נחמן. "ילדים צעירים שילמדו את השירים הללו הוא דבר שאנחנו מייחלים לו, ומקווים שמשרד החינוך, הן בחינוך הממלכתי והן הממ"ד, ישכיל לפעול בנדון."