בשבע 429: היום: הממשלה תאשר מינוי זמני של האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל

לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל בוטל מינוי רמטכ"ל על סף כניסתו לתפקיד. ביטול מינויו של אלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

חגי הוברמן , כ"ט בשבט תשע"א

לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל בוטל מינוי רמטכ"ל על סף כניסתו לתפקיד. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק הודיעו השבוע (ג') על ביטול מינויו של אלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

קודם לפרסום ההחלטה שוחחו נתניהו וברק עם גלנט ואמרו לו כי נוכח הנסיבות שנוצרו, לא יוכלו לפעול להשלמת מינויו לתפקיד הרמטכ"ל. ההודעה ניתנה שעות ספורות לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע לבית המשפט העליון, וכן לנתניהו ולברק, כי קיימים קשיים משפטיים משמעותיים באשר לסבירות ההחלטה למינוי גלנט לרמטכ"ל. היועמ"ש הודיע כי לא יוכל להגן על ההחלטה, ועם זאת הותיר לממשלה לקבל החלטה סופית בנושא.

ברק לא הצליח להתגבר על עוינותו לגבי אשכנזי ולהשאירו בתפקידו ולו לתקופה מוגבלת. הוא החליט למנות את אלוף יאיר נווה לתפקיד הרמטכ"ל בפועל למשך 60 יום, החל מה-14 בפברואר. הממשלה אמורה לאשר היום (ה') את מינויו של האלוף יאיר נווה לתפקיד הרמטכ"ל לתקופה קצובה של 60 ימים. בדיון סוער שהתקיים אתמול (ד') בוועדת חוץ וביטחון בפרשה, תקפו הח"כים את ברק על החלטתו למנות את נווה במקום הארכת כהונתו של אשכנזי. בהודעת הסיכום של הדיון בוועדה נכתב כי "מרבית חברי הכנסת קבעו כי ההחלטה התקבלה באופן לא ראוי ולא מקובל ויש לפעול לכך שהרמטכ"ל אשכנזי ימשיך בכהונתו עד שייבחר רמטכ"ל קבוע".

האלוף יאיר נוה יהיה חובש הכיפה הראשון בתולדות מדינת ישראל שישמש ראש המטה הכללי של צה"ל, גם אם באופן זמני ולא כמינוי של קבע. נווה השתחרר מצה"ל בקיץ תשס"ז לאחר שכיהן כאלוף פיקוד המרכז. לפני כחודשיים עלה שוב על מדים, ושב לצבא לבקשתו של האלוף יואב גלנט, כדי לשמש סגנו.

בבורסת השמות של הרמטכ"ל הבא שוב נזרקו השמות של אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי והנספח הצבאי בוושינגטון האלוף גדי שמני, שניסו להתמודד בפעם הקודמת, בעיקר מטעם עצמם, על התפקיד על אף שלא היה להם כל סיכוי להתקבל. שמות נוספים הם אלופים שיצאו לאזרחות כמו משה קפלינסקי או שלמה ינאי. הבחירה תתמקד כנראה באחד מתוך שני האלופים שהפסידו בסיבוב הקודם - בני גנץ וגדי אייזנקוט. 

מינויו של נווה מעורר ביקורת מימין ומשמאל. עם היוודע דבר המינוי, אמר איש הימין ברוך מרזל כי הוא מתנגד להחלטה: "אחרי שהודה שהגירוש שבו היה שותף מצפון השומרון היה טעות צבאית ומדינית ופשע כנגד המתיישבים, ואחרי שפיקד על ההרס האכזרי בעמונה, ההאשמות נגד גלנט מתגמדות". מנגד, הגישו ארגוני שמאל קיצוני עתירה לבית המשפט בדרישה להוציא צו ביניים נגד המינוי. העתירה מנומקת בציטוטים של נווה, בהם אמר כי יש להתעלם מהנחיות בג"ץ נגד מדיניות החיסולים.