בשבע 429: הערבים תקפו, המטיילים היהודים נעצרו

כל עצורי הטיול בגוש עציון שוחררו; המשטרה מודה: "החקירה בעייתית, אין ראיות"

חגית רוטנברג , כ"ט בשבט תשע"א

שלושת המטיילים שנעצרו בסוף השבוע שעבר בחשד כי ירו לעבר ערבים סמוך ליישוב בת עין, שוחררו אתמול (ד') על ידי שופטת בית משפט השלום בירושלים, ענת זינגר. יום קודם לכן שחרר בית המשפט את העצור הרביעי. בדיון דרשה המשטרה לשלוח את השלושה למעצר בית, אולם השופטת הסבירה כי אין כל צורך במעצר בית, מאחר ואין כאן עילת מסוכנות ולא חשש לשיבוש הליכי חקירה. השופטת הטילה על השלושה הפקדה כספית לצורך הוצאות החקירה, אולם זו תוחזר להם בעוד חודש. עו"ד עדי קידר, שייצג את העצורים מטעם 'חננו', אמר לאחר ההחלטה כי "השחרור התבצע מאוחר מדי".

במהלך הדיון על תנאי השחרור, התקיימה מחוץ לבית המשפט הפגנת תמיכה בעצורים. כמה מהמפגינים נעצרו באלימות על ידי המשטרה, בהם יו"ר תנועת 'נשים בירוק', נדיה מטר. "משטרת ישראל הוסיפה חטא על פשע", אמר בתגובה ח"כ אריה אלדד. "אחרי שעצרה ארבעה מטיילים שהגנו על עצמם ומנעו רצח המוני של קבוצת המטיילים בגוש עציון, היא מפעילה היום שוב אלימות קשה נגד מפגינים המיישמים את זכותם למחאה לא אלימה. מדובר בהתנהגות עבריינית של השוטרים בגיבוי מפקדיהם, תחת מטריית הטיוח הכרוני של המחלקה לחקירת שוטרים".

ח"כ מיכאל בן ארי הגיב על שחרורם של העצורים בקריאה "לחקור את הגורמים שבחרו להתנכל למותקפים ולא עצרו את המתקיפים הרצחניים. לא יכול להיות שמשטרת מחוז ש"י לא עצרה עד ליום זה אף לא אחד מהערבים התוקפים".

חד צדדיות בולטת

האירוע המדובר התרחש ביום ו' האחרון, כאשר קבוצת של מטיילים יהודים החלה לצעוד לכיוון תל גדור בגוש עציון. מדובר בקבוצה המשתייכת ל'טיולי דוד ואחיקם' - ארגון המקיים טיולים ביו"ש לזכר שני חיילים תושבי קריית ארבע שנרצחו במהלך טיול באזור חברון. שמעון כהן, טייל ותיק תושב רחובות, הגיע יחד עם חבריו מאזור המרכז להכיר את המקום. "כשהגענו לתל, עמד בחור ערבי במרחק מה וצילם אותנו", משחזר כהן. "התחלנו לרדת לכיוון המעיינות, ואז החלו להיזרק לעברנו מטחי אבנים מלמעלה. לא הצלחנו לראות אותם, אבל כנראה זו היתה קבוצה של 'בני דודים'. ניסינו להתרחק במהירות, אבל הירידה דרך הטרסות קשה. היה פה גם את הסיכון בירידה וגם את האבנים שהתעופפו לנו מטר ליד הראש". כהן מספר שהקבוצה כללה אנשים ונשים מבוגרים, גם בשנות ה-70 לחייהם. "המשכנו לרדת, ואז אנחנו שומעים קולות ירי לכיווננו וקולות נפץ כמו של רימונים. מטחי הירי והאבנים לעברנו נמשכו זמן רב, היתה פה סכנת חיים". כמה מחברי הקבוצה שנשאו נשק החלו לירות באוויר על מנת להגן על המטיילים, מספר כהן. "אבל זה לא עזר. המשכנו לסגת. רק אחרי כקילומטר הם הפסיקו". כאשר הגיעו המטיילים ליישוב בת עין, הם עוכבו לחקירה על ידי הצבא והמשטרה. הסתבר כי הערבים טענו שאחד מהם נהרג כתוצאה מירי של המטיילים. המשטרה עצרה כעשרים מטיילים, אולם עד אתמול, כאמור, כולם שוחררו. "ברור שהם פעלו מתוך הגנה עצמית", אומר כהן. "היתה פה חד צדדיות בולטת. אם חוקרים יהודים שמגנים על עצמם, היו צריכים לחקור גם את אלה שזרקו אבנים". כהן גם קובל על הסיקור התקשורתי לפרשה, שהציג אותם כחבורת פורעים מקרית ארבע שמתגרה בערבים. "אני לא מתנחל, וגם לא קרוב בדעותיי לימין. מדובר בטיולים מאושרים ומתואמים עם הצבא. זה תיאור שממש שופך את דמם של חפים מפשע".

במשטרת מחוז ש"י מודים כי חקירת האירוע בעייתית. בשיחה עם 'בשבע' מאשרת המשטרה כי אכן החקירה מתקיימת ללא ראיות, שכן אין גופה של ערבי, ולא ראיות אחרות שמוכיחות את הטענה כי מישהו מהערבים נפגע. "יש בעייתיות בחוסר הראיות, יש רק מסמכים מבית החולים. מטרת החקירה היא להשיג ראיות נוספות". ומה לגבי העובדה שנחקרו רק המטיילים היהודים ולא התוקפים הערבים? "נחקרו פלשתינים בתיק הזה, וייתכנו חקירות נוספות. כמובן שיש לחקור את שני הצדדים", מסכים הדובר. "אנחנו עדיין מנסים להבין מה אירע, והאם היתה פה עבירה פלילית או שהם פעלו כנדרש".

בתגובה לאירוע, שלח השבוע מנהל בי"ס שדה כפר עציון, ירון רוזנטל, מכתב חריף לאלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי. במכתבו מתאר רוזנטל את התנהלותו של הפיקוד בנוגע לאישור טיולים ביו"ש לקבוצות מאורגנות, כאשר פעמים רבות האישורים מתבטלים ערב לפני קיום הטיול, ללא כל סיבה. לדבריו, התנהלותו של הצבא גרמה לאובדן אמון של מטיילים רבים, אשר לא פונים יותר לתיאום הטיולים עם צה"ל. רוזנטל קורא לאלוף ליטול אחריות על אבטחת כל הטיולים ביו"ש: "אנו תובעים לשנות את המדיניות הנוכחית, שכן במקרה ויתרחש אסון לא תוכלו לומר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'".

 

 מעצרים אלימים. ההפגנה מול בית המשפט אתמול

מצלמות צה"ל הפריכו את עלילות השמאל

אירוע נוסף שהפך את התוקפים הערבים למותקפים, התרחש בסוף השבוע שעבר סמוך לכפר בורין בשומרון. מטייל יהודי בודד הותקף על ידי ערבים מהכפר באבנים, וירה לצורך הגנה עצמית. ארגוני השמאל הקיצוני מיהרו להפיץ בתקשורת כמה גרסאות לסיפור, שבבסיס כולן ההאשמה כי מתנחלים ירו בערבים בכפר בורין. מאוחר יותר התברר כי כל הגרסאות היו שקריות, שכן ממצלמות צה"ל שקלטו את האירוע התגלתה האמת: ערבים התקרבו לעבר מטייל יהודי שהסתובב בשטח והחלו להשליך לעברו אבנים מטווח אפס. היהודי ירה באוויר על מנת להגן על עצמו, וברח מהמקום. בוועד מתיישבי השומרון, שטיפל בפרשה, מזכירים כי בחודש האחרון אירעו לפחות ארבעה מקרים של הפרכת גרסאות שקריות אודות תקיפה של ערבים בידי יהודים. "התקשורת נאלצה לאכול את הכובע בכל פעם", אומרים בוועד "אנחנו לא מסכימים לשתוק יותר על העלילות נגדנו".