בשבע 429: אשת החצר

'אשת החצר'. סרט על רבקה פאלוך, אישה מחצר גור, אם לשבעה, שהייתה יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים.

עפרה לקס , כ"ט בשבט תשע"א

אמנון בנימין הוא כתב הערוץ הראשון, ומאחוריו קילומטראז' של עשר שנים בערוץ הממלכתי. מה שעבור אחרים יכול היה להסתמן כפסגתה של קריירה, הוא עבורו דרך להתפרנס. "במהותי אני יוצר סרטים", הוא אומר. וכטבעו של יוצר, הוא ניחן בחושים מחודדים ובסקרנות בוערת. אלה הביאו אותו לעשות את 'אשת החצר', סרט יוצא דופן על רבקה פאלוך, אישה מחצר גור, אם לשבעה, שהייתה יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים.

אז מה, פתאום קם אדם בבוקר ואומר 'בוא נעשה סרט על רבקה פאלוך'?

"לא. נסעתי בלילה ושמעתי ברכב תכנית שידוכים שלה ברדיו 'קול חי'. כל מיני בחורים התקשרו ודיברו. התכנית הזאת עניינה אותי וכך הכל התחיל".

והיא הסכימה מיד?

"לא, היא הייתה מאוד חשדנית. היא רצתה לדעת מה הכוונה שלי ואיך הגעתי אליה ומה אני רוצה להראות. אמרתי לה, אהיה מוצ"ש אחד באולפן כדי לראות ואז נדבר. כך רכשתי את אמונה".

אבל בסופו של דבר הסרט הוא על רבקה עצמה ולא על התכנית שלה.

"נכון. התחלנו לצלם, אבל אז הייתי צריך להפסיק כדי להשיג מימון. כשחזרתי לזה היא כבר הייתה יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים ואמרתי לה 'הסיפור של הסרט זו את'. היא נתנה את הסכמתה, אבל מהר מאוד שרון חלה והיא יצאה ממשרד ראש הממשלה וחזרה לביתה. אז אמרתי 'חייבים לסיים את הסרט'. שיגרת החיים שלה מאוד עניינה אותי והיא פתחה בפני את הבית".

מה שאתה מספר בכלל לא מובן מאליו.

"נכון. מי שנתן לי את האו-קיי הוא בעצם בעלה, שמחה, שהוא אדם מיוחד לא פחות ממנה והוא גם נתן מעצמו וחשף את עצמו בצילומים".

הסרט הוקרן בפסטיבל הסרטים בחיפה והיום אתה עורך הקרנות שלו ברחבי הארץ באמצעות החברה go2films. מה התגובות?

"אנשים נדהמו. הם חשבו שאצל החרדים הכל סגור וחשוך. חילוניים וגם דתיים לאומיים אמרו לי 'זה שבר את התדמית הקודמת שהייתה לנו על חרדים. בעצם, הבית שלהם דומה לבית שלנו, הדינמיקה האנושית היא אותו דבר'. התחושה היא שאנשים התקרבו לציבור הזה".

גם עליך הסרט השפיע?

"אני בא ממשפחה דתית אבל גם עלי הסרט השפיע כמו על הצופים, ויותר. הגעתי עם המשפחה לאינטימיות גדולה. כשרבקה נסעה לקברי צדיקים להתפלל על שידוך לבת שלה היא התפללה גם עליי והביאה אותי לצדיק שיברך אותי. היא גערה בי שאני בן 50 ועוד לא נשוי. והקטע הוא ששלושה חודשים אחרי שסיימתי את הסרט, התחתנתי".

המהפך המחשבתי הזה דוחף את בנימין לעסוק עוד בציבור החרדי, ולכן גם הסרט הבא שלו יעסוק במגזר הזה, "אנחנו חיים אחד ליד השני ולא יודעים הרבה זה על זה. ככל שנדע, לא נפחד".

ofralax@gmail.com