בשבע 429: הרבי והעז – גרסת השיר

רויטל שמחי מעבירה באמצעות שירים לילדים את סיפורי התנאים ולא מחפפת גם בצד המוסיקלי

אמציה איתן , כ"ט בשבט תשע"א

'שיר זה כל הסיפור', רויטל שמחי

ילדים אוהבים סיפורים, זו עובדה ידועה לכל מי שהיה פעם ילד. ילדים גם אוהבים שירים, בתנאי שהם עשויים בסגנון המותאם להם. המסקנה משתי העובדות האלה היא שאם אנחנו אוהבים ילדים, עלינו לספק להם סיפורים ושירים, יחד או לחוד. הכרנו דיסקים של סיפורים לילדים, לא חסרים אלבומים של שירי ילדים, וגם פגשנו דיסקים העוברים משיר לסיפור, מסיפור לשיר, וחוזר חלילה. אך הנה לכם פורמט שונה וייחודי אותו ניתן לשמוע באלבום 'שיר זה כל הסיפור' – שירים שמספרים סיפורים. מי שעומדת מאחורי הפרויקט היא רויטל שמחי, ואם אינכם שייכות לצד הנשי של הסקלה, ודאי לא יצא לכם לשמוע אותה. רויטל חזרה בתשובה והתנתקה מהלהקה אליה היתה שייכת בימי נערותה, וכיום היא מופיעה רק בפני נשים ונערות. למזלנו, היא לא התנתקה מהקול המדהים שלה ומהחוש המוסיקלי שבו ניחנה. היא הוציאה כבר מספר דיסקים לנשים, אך הפעם תרשו לי להתייחס לכיוון הנוגע לילדים, ואצל הילדים שלי מדובר בלהיטים של ממש.

רויטל כתבה והלחינה שירים המספרים על התנאים הקדושים, סיפורים שגדלנו עליהם עוד בגירסא הראשונה של 'כה עשו חכמינו'. רבי חנינא בן דוסא שהשיב עיזים לזה שאיבד תרנגולות, רבי עקיבא שמלמד אותנו כי הכל לטובה, אתונו של רבי פנחס, חוני המעגל וגם הלל הזקן. כל אלה הופכים לשירים איכותיים שבמילים לא מסובכות מדי (בכל זאת, מדובר בילדים) מתארות את סיפור המעשה ואת הלקח הנלמד ממנו.

רויטל שמחי לא הרשתה לעצמה לחפף בצד המקצועי, למרות שקהל היעד צעיר במיוחד. ג'ף הורביץ עיבד את המוסיקה, אבי סינגולדה מנגן, ויחד עם השירה של רויטל מדובר ביצירה של ממש. בנוגע לחיבור לילדים אינני צריכה הוכחה יותר טובה מהילדים בביתנו, ששמעו את הדיסק ללא הפסק, וכבר מפזמים לעצמם את השירים הקצביים יותר, מבלי להתבלבל כמעט במילים. דרך השירים והסיפורים מתחברים הילדים למצוות השבת אבידה, לאהבת החבר וגם להסתפקות במה שיש. ואם זה לא מספק אתכם, אז אתם חייבים לשמוע קודם כל, את השיר על העז שנכנסה לביתו של החסיד.

seret@etrog.tv