בשבע 430: מוחים נגד אימון בפורים

חיילי מילואים מוחים נגד זימונם לאימון בחג הפורים; המג"ד: זה כמו כל יום רגיל

חגית רוטנברג וניצן קידר , ו' באדר תשע"א

חיילי מילואים של חטיבת אלכסנדרוני הופתעו לקבל צו מילואים המייעד אותם לאימון בן חמישה ימים, בדיוק בתאריך בו יחול חג הפורים. מדובר בשני גדודים, שאחוזים גבוהים מתוכם הם חיילים חובשי כיפה. "גם בחג השבועות נתייצב לשירות מילואים, אבל אז אנחנו צריכים לתפוס קו. זה חלק מהפעילות המבצעית, על זה אנחנו לא אומרים כלום", אומר אחד המילואימניקים "אבל פה מדובר באימון, זה דבר שאפשר לדחות. למה לקבוע את זה דווקא על הימים של פורים?". האימון המתוכנן לא יאפשר לחיילים לקיים את מצוות החג כולן כהלכתן, שכן תנאי יום האימונים אינם מאפשרים קיום סעודת פורים עם שתיית יין כדת. קריאת המגילה בבוקר ובערב ומשלוח המנות יוכלו להתבצע רק בדוחק רב, והחיילים אינם מבינים את ההצדקה לקביעת אימון, שמועדו ניתן לדיחוי, על חשבון קיום מצוות החג כראוי. 

בקרב החיילים החלה תסיסה, והם פנו תחילה לרב הצבאי הראשי, הרב רפי פרץ. הרבנות הצבאית קיימה דיון בנושא, אך תוצאות מעשיות, אם ישנן, עדיין לא ידועות לחיילים. במקביל, התאגדו נשות החיילים וקיימו השבוע שיחה עם אחד המג"דים בעניין. המג"ד היה מוכן לכל היותר לאחר את זמן ההגעה לאימון ביום הפורים בכמה שעות, מה שלא פתר את הבעיה. בפגישה הסביר כי להבנתו לא מדובר ביום מיוחד מבחינת אורח החיים הדתי, ולכן בקשת החיילים דומה בעיניו לכל בקשת שחרור אחרת, כמו מבחן או אירוע משפחתי. נכון לעכשיו נותרו החיילים ללא מענה, וייאלצו לוותר על קיום מצוות החג בהידור כפי שתכננו.

גורמים ברבנות הצבאית מסרו ל'בשבע' כי על פי חוקי מטכ"ל ישנה חובה על המפקד לשחרר את חייליו ולדאוג להם למניין בבסיס או מחוצה לו בתפילות ערבית ושחרית של פורים. אם התנאים אינם מתקיימים, דוחים את האימון. לדברי הגורמים: "ניתן היה לדחות את האימון ביומיים, או פשוט להיערך מראש ולבדוק את לוח השנה ולחסוך את עוגמת הנפש".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: צה"ל מבצע אימונים לכלל יחידותיו בכל ימי השנה לטובת שימור ושיפור הכשירות המבצעית. ע"פ חוזר מזכירות הפיקוד העליון לפורים, אין חובה לשחרר את המילואימניקים מאימון אלא רק לאפשר להם מקרא מגילה. עם זאת, חלים שלושה חגים עיקריים אליהם נהוג לא לגייס חייל מילואים שנתיים ברצף, ולא לזמנו אל יותר מאחד מהם באותה השנה: ראש השנה, סוכות ופסח. גורמים צבאיים מסרו עם זאת כי הפנייה בעניין האימון בפורים הועברה לרב פיקוד הצפון, על מנת לבחון כיצד ניתן לסייע בידי חיילי המילואים.