בשבע 430: כבוד התורה

מחאה נרחבת נגד צו המעצר לרב דב ליאור. הרב הראשי מצגר: אין לחקור רב בגלל הסכמה לספר

חגית רוטנברג והרצל קוסאשווילי , ו' באדר תשע"א

גוברת המחאה בקרב המגזר הדתי והמנהיגות הרבנית על החלטתה של משטרת חברון להוציא צו מעצר נגד הרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע וראש הישיבה, מבכירי רבני הציונות הדתית. צו המעצר הוצא לרב לאחר שסירב להתייצב לחקירה בחשד להסתה, בעקבות הסכמה שהעניק לספר 'תורת המלך'. ביום ג' השבוע, למחרת היוודע דבר הצו, התקיימה בקריית ארבע עצרת תמיכה בה נטלו חלק מאות משתתפים. "לא ייתכן שאיזשהו פקידון במשרד ממשלתי יכתיב לרבנים מה להגיד", אמר הרב ליאור בעצרת. "אנחנו קוראים לרה"מ, שהוא אחראי על הכל, שייתן הוראה חד משמעית להפסיק את כל הרדיפות המטופשות הללו. אנשי אקדמיה מדרום הארץ שחברו לשונאי ישראל לא שמענו שחקרו אותם. אבל רבנים שאומרים דעת תורה, באים וחוקרים. צריך לעצור את זה! שום איום לא ירתיע אותנו מלהגיד אמת ודבר ה'".

מלשכת הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, נמסר ל'בשבע': "לא יעלה על הדעת שרב בישראל ייעצר, או אפילו יזומן לחקירה בגלל הסכמה לספר". להערכת הרב, הצו והזימון נולדו מתוך חוסר הכרה וידע של משמעות מושג ההסכמה. "כרב ראשי לישראל, אני חותם על הסכמות רבות, ואין משמעות הדבר שקראתי את הספר מתחילתו ועד סופו, אלא שיש לי הערכה לכותב ולעמלו". הרב מצגר קרא לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' להתערב בעניין, על מנת למנוע תסיסה מיותרת שתוביל לפילוג ולמדון מיותרים.

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ, אמר כי "צו המעצר מזכיר משטרים אפלים ביותר בהיסטוריה של עם ישראל", והצהיר כי "בעת שיד רשעה תעז לכלוא את הרב ליאור, סיעתנו כולה תתייצב איתו למאסר כשמאחוריה הציבור כולו". יו"ר מפלגת הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, שוחח עם השר לביטחון פנים וקרא לו להורות על ביטול צו המעצר וביצוע החקירה בביתו של הרב.

מחאה מקיר לקיר | אלפי מפגינים בעצרת התמיכה ברב דב ליאור בקריית ארבע, השבוע | צילום: יהודה רוטנברג

יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, מגדיר כשערורייה את צו המעצר נגד הרב ליאור: "אם יחליטו לעצור את הרב ליאור יצטרכו להכין תא מעצר נוסף עבורי", אמר הרב דרוקמן.

גם ארגון רבני הציונות הדתית 'דרך אמונה' הביע זעזוע מהצו: "הזמנתו לחקירת משטרה של מורנו ורבנו, הגאון הרב דב ליאור שליט"א, שהוא מגדולי הרבנים והדיינים בישראל, מפני שנתן  ברכתו לספר תורני, הינה מעשה של חילול ה' וביזיון תורתנו הקדושה. הרבנים ימשיכו להורות דעת תורה בכל נושא שהוא ללא מורא".