בשבע 430: זהירות, הסתה לגזענות

הניסיון לעצור את הרב דב ליאור הוא מבחן ליחסה של הציונות הדתית אל גדולי רבניה

עמנואל שילה , ו' באדר תשע"א


העסקת עובדים זרים בעבודות בית בניגוד לחוק היא תופעה אופיינית לבני העשירונים העליונים דוגמת משפחות ברק וויינשטיין. שלא במפתיע, גם המחאה נגד אכיפת חוקי ההגירה על שוהים זרים בלתי חוקיים יוצאת מחוגי מגדלי אקירוב
כדאי שהצוות של שי ניצן ייערך כבר מעכשיו לעצור את ההסתה הצפויה בבתי הכנסת בעוד ארבעה שבועות * הניסיון לעצור את הרב דב ליאור הוא מבחן ליחסה של הציונות הדתית אל גדולי רבניה

בביתו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, הועסקה עובדת זרה בניגוד לחוק. ויינשטיין אינו מכחיש, חקירה נפתחה, אך משום מה לא נשמעת דרישה שהיועץ הנכבד יתפטר מתפקידו. הוא ממשיך לכהן כתובע הראשי של מדינת ישראל, ראש מערכת אכיפת החוק שבידו להחליט נגד מי לפתוח בחקירה, את מי להעמיד לדין, ומי פסול מלכהן במשרה רמה בגלל בעיות של טוהר מידות.

בשבוע שעבר הוא סירב להגן בבג"ץ על מינויו של יואב גלנט - ובכך החליט למעשה על ביטול בחירתו לרמטכ"ל, בגלל חשד לעברות מקרקעין ותצהיר כוזב. אבל יש עברות שהן נסלחות, ויש אישים רמי מעלה שלעולם לא יוטל כתם על טוהר מדותיהם. כל עוד לא רצחו או לפחות גנבו, בכירי המערכת המשפטית יכולים להמשיך לשבת בכסאם.

פרשת העוזרת בבית ויינשטיין מביכה במיוחד על רקע ההתנהלות הכושלת של הפרקליטות בפרשת העוזרת של נילי פריאל - אשתו של אהוד ברק. כזכור, הודתה נילי פריאל בהעסקת עוזרת פיליפינית בניגוד לחוק. אך הפרקליטות, שויינשטיין עומד בראשה, החליטה לסגור את התיק מחוסר ראיות, לאחר שלא עלה בידה למצוא את העוזרת. למרבה המבוכה נמצאה העוזרת בידי כרמלה מנשה ועיתונאים נוספים. תחילה המשיכה הפרקליטות להתפתל וטענה כי למרות הפרסום התקשורתי אין בידה למצוא את העוזרת. אך לאחר שהעוזרת העלומה חזרה והופיעה בתקשורת, הצליחה גם ידו הארוכה של החוק להגיע אליה. כעת, משנודע כי חטא העסקת עובדת זרה הגיע עד לביתו של היועץ המשפטי עצמו, מתעוררת התהייה האם השלומיאליות שגילתה הפרקליטות בתיק של פריאל לא נבעה מתוך קשיים מצפוניים לאכוף חוק שבכיריה עצמם אינם מצייתים לו.

בפרסומים התקשורתיים על פרשת העוזרת בבית ויינשטיין נעשה ניסיון להסיט את חיצי הביקורת והאשמה לעבר אשתו, ולהטיל את האחריות לעבירה עליה בלבד. יש להניח שרעיית היועץ המשפטי תיאות לקחת את האשמה על עצמה כדי להציל את כהונתו של בעלה, אך ספק אם יש בכך כדי להסיר את הדרישה להתפטרותו. אחד הכתרים שנקשרו לראשו של יצחק רבין לאחר הירצחו מחייב לכאורה את אישי הציבור, בפרט אלו המזוהים עם אכיפת החוק, ללכת בדרכו. כזכור, התפטר רבין מתפקידו כראש הממשלה בגלל חשבון הדולרים שהוחזק בניגוד לחוק בחשבון על שמה של רעייתו, לאה רבין. בניגוד לטענות מאדירי שמו, מסתבר כי רבין לא נהג כך רק מתוך אצילות נפש נדירה ולקיחת אחריות על מעשי אשתו. העיתונאי הוותיק והבכיר זאב גלילי מספר בטור המופיע בבלוג שלו כי אהרון ברק, היועץ המשפטי דאז, התכוון להעמיד את רבין לדין, ורק לאחר התפטרותו מכהונת ראש הממשלה הסתפק בהעמדה לדין של רעייתו בלבד. בכל אופן, דעת הקהל הישראלית סבורה כנראה שאם שני בני הזוג נהנו מן העבירה, לא ראוי שהאיש בעל המשרה הרמה יסתתר מאחורי גבה של אשתו. לתשומת לבו של בעלה של הגב' ויינשטיין.

העסקת עובדים זרים בעבודות בית בניגוד לחוק היא תופעה אופיינית לבני העשירון העליון דוגמת משפחות ברק וויינשטיין. משפחות עשירות בעלות דירות רחבות ידיים אינן מתחזקות את ביתן בעצמן, ובמקרים רבים הן מעדיפות עובדים זרים חרוצים, כנועים וזולים על פני עובדים ישראלים הנתפשים כמפונקים, דעתנים ויקרים יותר. שלא במפתיע, גם המחאה נגד אכיפת חוקי ההגירה על שוהים זרים בלתי חוקיים יוצאת מחוגי מגדלי אקירוב. כשהם הולכים הביתה בסוף יום העבודה, העובדים הזרים הבלתי-חוקיים פוגעים אנושות באיכות חייהם של בני שכונות העוני שבקרבתם הם מתגוררים. אך במהלך יום העבודה הם תורמים לאיכות חייהם של יושבי המגדלים הצפוניים, שאצלם הם עובדים. וכאשר אותם ישראלים קשי-יום יוצאים להפגנות ודורשים להחזיר את הנורמליות השקטה לשכונותיהם, יושבי המגדלים וחבריהם מצקצקים בלשונם נגד גזענותם של תושבי השכונות הנבערים.

באמת פלא שהם עדיין לא הועמדו לדין בעוון הסתה גזענית.

 מבחן לציונות הדתית

ובינתיים בקריית ארבע, מפקד משטרת חברון מגיש צו מעצר לרב המקום וראש ישיבת ניר, הרב דב ליאור שליט"א, לאחר שהרב דחה את הפנייה להתייצב לחקירה בחשד לעבירת (מה אם לא) הסתה לגזענות.

הרב ליאור, מזקני רבני הדור ומגדולי רבני הציונות הדתית, העניק 'הסכמה' לספר 'תורת המלך' שכתבו שני רבנים מיצהר, ועל כך מתעקשים אנשי משרד המשפטים לזמנו לחקירה פלילית. בין רבני ישראל יש שיקבלו את עמדת מחברי הספר ויש שיחלקו עליה. יש שיסברו כי הספר ראוי להסכמה, ויש שיתקוממו נגדו. בכל מקרה, הניסיון להתערב בחופש הבעת הדעה של חכמי ישראל הוא עזות פנים, שתלטנות של משפטנים אימפריאליסטים, ביזוי כבוד התורה, וחבלה בתהליכי התפתחותה של תורה שבעל-פה.

לא מזמן נשמעו טענות נגד הסתה אנטי-ישראלית ואנטי-ציונית של אנשי אקדמיה, והועלתה תביעה לא להעמידם לדין חלילה, אלא רק לפגוע בתמיכה התקציבית שהם מקבלים מהמדינה השנואה עליהם. הזעקה השמאלנית נגד המקרתיזם עברה מקצה הארץ עד קצה הארץ. זה מה שקורה גם כאשר בכנסת מבקשים לחקור את מקורות המימון של עמותות השמאל, שגורמי חוץ וממשלות זרות תומכות בפעילותן נגד רשויות המדינה וחיילי צה"ל. עצם המחשבה לפגוע בתקציביהם של אנשי אקדמיה פוסט-ציונים נתפשת כפגיעה בחופש האקדמי, כחילול הקודש. על סנקציה משפטית פלילית בגין עצם הבעת הדעות הללו אף אחד אפילו לא מעז לחשוב.

בפרקליטות עוד לא החליטו אם להגיש כתב אישום מחברי הספר עצמם, שמעצרם לחקירה בעקבות פרסום הספר הוא שערורייה בפני עצמה. אבל דחוף למשפטנים שלנו לחקור את הרב ליאור, שבסך הכל נתן להם מכתב תמיכה. דבריו של הרב ליאור גלויים לכל המבקש לקרוא בהם, כך שגם אין צורך אמיתי בחקירה לצורך החלטה משפטית אם להעמידו לדין. נראה כי עיקר מטרת המעצר היא להלך אימים על רבנים, ולהבהיר שגם הדיון ההלכתי כפוף להוראות היוצאות ממשרד המשפטים.

עולם התורה הציוני והציונות הדתית כולה עומדים כעת למבחן על יחסם אל גדולי התורה שלהם. אין ספק שצו מעצר מהסוג הזה לא היה מוצא נגד גדול בתורה מהציבור החרדי - האשכנזי או הספרדי. כל החקירות נגד התבטאויותיו של הגר"ע יוסף שליט"א שלא נעמו לאוזני הפרקליטים נסגרו מבלי שמישהו יעז לזמן את הרב לחקירה, וודאי שלא להוציא נגדו צו מעצר. המחשבה כי הציונות הדתית תגלה חולשה ורפיון ולא תעמוד כחומה בצורה סביב לרבניה, היא שהולידה את הביזיון הזה. רק עמידה נחרצת שתביא לגניזתן של מחשבות כאלה בעתיד תהיה תיקון ראוי לחולשות העבר שהולידו את המצב הזה.

ולסיום, המלצה לשי ניצן ולצוות המיוחד לאכיפת החוק על ההסתה הדתית והימנית. בעוד שבועות ספורים צפויים רבבות דתיים, רובם בעלי נטיות ימניות, להתכנס בבתי הכנסת ולעסוק יחד בהסתה גזענית פרועה. הכתובת כבר רשומה על הקיר, וראוי שהפרקליטות לא תחזור על שגיאותיה מימי ההסתה שקדמה לרצח רבין ותתארגן כבר מעכשיו לקדם את פני הרעה. את כתבי ההסתה, ספרי התורה, יש להחרים כבר כעת, וכך לסכל את ההסתה הצפויה בכל בתי הכנסת בישראל בפרשת 'זכור'.