בשבע 430: מיקרוסקופ

מתלהמים, נמאסתם | ונהפוכו ב'הארץ' | לוחמי הניו-מדיה | חדשות בחדשות | ביקורת הנקרא ועוד

עדי גרסיאל , ו' באדר תשע"א

מתלהמים, נמאסתם

"מופקרים" זעקה כותרת 'המוסף לשבת' של ידיעות אחרונות ביום שישי שעבר, לצד תמונות לא מחמיאות של נתניהו וברק. את הרוח השלטת במוסף סיכמה כותרת המשנה בשער שלו: "כשראש הממשלה ושר הביטחון מתנהגים בהפקרות, אין פלא שהאזרחים חשים שהפקירו אותם. המסקנה המדאיגה: אין פה שום מבוגר אחראי". על פני מחצית מעמודי המוסף המשיכו אנשי 'ידיעות' להשתלח ברה"מ ובשר הביטחון שלו ובצבא בכלל. "צה"ל בצרה גדולה", קבע אלכס פישמן; "מערכת החוסר ביטחון" היתה הכותרת לראיונות שערך אורי משגב עם שלושה קצינים בכירים במילואים, שביקרו כולם את ההתנהלות של נתניהו וברק. אמנון אברמוביץ' איבחן כי "יחסי ברק ושלטון החוק פרוורטיים", וסימה קדמון תהתה "לאן הם לוקחים אותנו, הצמד הזה. וכמה זמן עוד ניתן לזה לקרות".

לא צריך להיות מעריץ גדול ברק ונתניהו (בהנחה שנותרו כאלה) כדי להבין שהמוסף כשל בשליחותו העיתונאית והתגייס כולו נגד רה"מ, ובעיקר נגד שר הביטחון - מי שהפך לשק החבטות של השמאל.

אז איך אפשר היה לעשות זאת טוב יותר? למשל, לתת יותר מקום לטענות כי עודף המשפטיזציה היה בעוכרי המינוי; לבחון לעומק את האשמותיו של ברק כי לאשכנזי יש בעיות אתיות ומקצועיות, ולהזכיר מינויים ותככים בעת מינוי רמטכ"לים קודמים. אלה רק חלק מהזוויות שלא טופלו. אין ספק שהעיתונאים המוכשרים ב'ידיעות' היו מצליחים למצוא עוד כמה כאלו, אילו רק רצו.

אך כל זה לא יקרה. לא בגלל אג'נדה מאוד מסוימת, חלילה. פשוט כי העיתונאים כבר עסוקים בפרשה הבאה - עליית מחירי הדלק והלחם וליבוי חד צדדי ומתלהם של המחאה נגד הממשלה.

עדי גרסיאל

ונהפוכו ב'הארץ'

'הארץ' חשף השבוע שניר ברקת נפגש ביוני האחרון עם קבוצה של תושבי מזרח ירושלים, ובהם אחיו של מחבל, אנשי פת"ח וחברי תנועה הקוראת להשמדת ישראל.

יכול אדם לתמוה מדוע 'הארץ' חושב שידיעה כזו ראויה לחשיפה מיוחדת כדבר שלילי. הרי לשיטת העיתון, פגישה עם מחבלים ואנשי אסלאם רדיקליים דווקא מבורכת וחשובה.

ייתכן ש'הארץ' לא רצה להחמיץ הזדמנות לעקוץ את ניר ברקת, שנוא נפשם של אנשי השמאל, גם אם המחיר הוא עקיצה מימין דווקא.

אמנם ברקת ואנשיו לא היו מודעים לזהותם החבלנית של בני שיחם, ונפגשו אתם סתם כדי לשמוע על צרכיהם של ערביי העיר. ואפשר שעל זה יצא הקצף: פגישה עם מחבלים אכן ראויה וחשובה, אבל שהדבר יקרה בטעות? על זה אין לעבור לסדר היום.

הלל גרשוני

לוחמי הניו-מדיה

 חזקה על דובר צה"ל, אבי בניהו, שבוודאי הכין את עצמו היטב לקראת הופעתו בכנס הרצליה. בעוד ד"ר למלשטרייך-לטר הודיע כי "המלחמה נגדנו ברשתות חברתיות היא ענקית ומתנהלת בקנה-מידה עצום... גולשים לא אוהבים לצרוך מידע מיחידות של הסברה ממשלתית, וזה נוגע גם לתוכן שמשחרר דובר צה"ל", בניהו הכריז מעל הבמה ש"אני לא חי ברשת. אבל אני מופקד על תחום שבו אני חייב להבין גם במה שאני לא מבין. ולכן אני מפעיל אנשים מקצועיים בתחום".

וכנראה שהוא לא בדיוק מבין. הוא ידע לומר שדו"צ מתדרך עשרות בלוגים, שקיימת נוכחות בפליקר וביו-טוב ושמשפרים נוכחות בפייסבוק. אבל הוא גם אמר ש"החזון שלנו בעוד שנה הוא שיהיה ענף ניו-מדיה ואינטרנט בדובר צה"ל, עם מערכת הכשרה מסודרת".

ככל שידוע לי, יחידה כזאת קיימת, ולא מעכשיו. בימי מבצע בלימת המשט הטורקי יחידה זו פעלה מסביב לשעון, הועלו סרטונים ומידע רב סופק לא רק לעיתונות הממסדית, אלא לרשת מסועפת של בלוגרים אשר פנו אל היחידה. במקרים מסוימים הם אף הציעו ליחידה את ה'מה ואיך' שלו הם נזקקו, וקיבלו זאת ממנה. באתר דובר צה"ל כבר קיים עמוד פליקר של מאגר תמונות, יש ציוצי טוויטר ויש קישורים לפייסבוק.

בניהו טען ש"אין לנו מספיק אנשים טובים שידביקו את הקצב של הטכנולוגיה". גם על כך אני חולק. הרי ישראל נחשבת כאחת המדינות המובילות בפיתוחים אינטרנטיים, ויש רק להשכיל ולשלב את כוח האדם הזה תחת פיקוד חכם שיאפשר להם לעבוד בשטח. בניהו ידע לכנות זאת כ"משרה של 'לוחם ניו-מדיה'". אבל מה שדרוש הרבה יותר זה מפקד ומנהיג בעל חזון.

ישראל מידד

השבוע החלו דיונים בכנסת לשינוי חוק רשות השידור, שנחקק לפני 45 שנה וזקוק לריענון. הדיונים מתנהלים בוועדת הכלכלה והחינוך, כשרק לחברי ועדת הכלכלה יש זכות הצבעה. מה שאומר שהנציגים המובהקים של הציבור הדתי-לאומי אינם שם: לאיחוד הלאומי ולבית היהודי אין נציג בוועדה זו. למרות זאת, לאחר פניית מרכז תדמי"ת לח"כים רבים מהאגף הציוני, היחיד שבחר להגיע לוועדה שהתכנסה ביום א' (לא יום כנסת עבור הח"כים) היה ח"כ יעקב כ"ץ. כצל'ה יצא נגד ההשתלטות של שדרנים מהשמאל הקיצוני על המיקרופונים הציבוריים, והדגיש את משה נגבי, הפרשן המשפטי של רשות השידור.

הזיהוי של נגבי עם השמאל הקיצוני אינו נובע רק מדבריו כפרשן. נגבי היה פעיל בתנועת 'יש גבול', המעודדת סרבנות לשרת ביו"ש. הוא תמך בגוף השמאלני-קיצוני 'המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית', שבשנות השמונים נסגר על ידי השב"כ מסיבות ביטחוניות. כמה מראשיו, שהוציאו את כתב העת 'דרך הניצוץ', הורשעו בתמיכה בארגון הטרור 'החזית העממית לשחרור פלשתין' של ג'ורג' חבש.

כאילו כדי להצדיק הקדשת דיון בכנסת לעניינו, הגיש נגבי את תוכניתו ברשת ב' באותו ערב, כשהוא שוכח לגמרי שקיימים צדדים אחרים לסוגיות שהוא העלה. זה היה שמאל טוק נטו.

האם חוק רשות השידור החדש ייתן לכך מענה? עדיין לא. יש צורך לעגן בחוק את החובה להקדיש תקציב מיוחד לבדיקה תקופתית של האיזון והגיוון הפוליטי של שידורי הערוץ. יש צורך לבצע שינויים נוספים בדרך בחירת המועצה הציבורית המפקחת על שידורי הרשות, כדי לדאוג שהיא תייצג את כלל הציבור. אני קוראת מכאן לכל הח"כים שאכפת להם מאחת הבעיות החשובות במדינה, לפעול באופן נמרץ וחכם בחודשים הקרובים בחלון ההזדמנות שנפתח כדי לרפא את רשות השידור.

חני לוז

  • חדשות בחדשות

מנכ"ל ארגון רבני צהר פנה במכתב תלונה לעורך 'הארץ'. זאת בעקבות גיליון יום שישי האחרון שבו נכתב בריבוע המיועד לזמני כניסת ויציאת השבת כי פרשת השבוע היא 'פרשת בלה בלה'. העיתון התנצל על הטעות.

בית המשפט העליון הורה לגלי צה"ל להגיש תגובה בתוך 60 יום לעתירה שהגיש נגדם ארגון יד לאחים. הארגון עתר נגד פסילת תשדיר שלו המזהיר מפני המיסיון.

רכבו של כתב ערוץ 7 חזקי עזרא נרגם השבוע באבנים במחנה הפליטים אל-ערוב שמדרום לגוש-עציון. אין נפגעים, אך לרכב נגרם נזק כבד. עזרא היה בדרכו חזרה מסיקור ביקורו של הרב ניר בן ארצי בחברון.

 

  • ביקורת הנקרא

חורבן הבית

(כותרת ב'ידיעות אחרונות' על השריפה באיקאה)

בכלל לא נסחפתם

המזרח התיכון על-פי ליברמן: העולם הערבי נחלש

(ynet)

מועמדת ראויה לפרס הכותרת האובייקטיבית של החודש

אם האחים המוסלמים יתפסו את השלטון - האיום המצרי אף יקטן במידה ניכרת

(ראובן פדהצור, 'הארץ')

אנא, החברים מרחוב שוקן, תרגיעו אותנו - תספרו לנו שזה מאמר שדלף מעיתון היתולי לפורים