בשבע 430: שירים בקצב

קולו המיוחד של מישל פרדס דורש התרגלות, אבל יחד עם הסאונד המקצועי של אבי סינגולדה, 'טל' הוא אלבום מושקע ורוקיסטי

אמציה האיתן , ו' באדר תשע"א

 'טל', מישל פרדס

המציאות קצת מגבילה אותנו, אבל לדמיין אפשר בלי גבול. הבה נדמיין שאני איש עסקים, יש לי עבר מוסיקלי מקצועי, למשל באקדמיה למוסיקה בבריסל. אני מלחין כל הזמן וחולם להוציא אלבום עם השירים שלי. מה הייתי עושה? פונה אולי לאבי סינגולדה (האיש והגיטרה) ומבקש ממנו לעבד את הלחנים שלי ליצירות מוסיקליות, מקליט שעות ארוכות באולפן מקצועי, ואולי אפילו הייתי שם תמונה שלי בחזית האלבום, למה לא?

אצלי זה נשאר בתחום הדמיון (למרות שאלבום אחד דווקא הוצאתי, אבל בלי תמונה שלי בחזית...) אבל מי שעשה את זה, בדיוק לפי התיאור שלעיל, הוא מישל פרדס. האלבום נקרא 'טל' ומישל השקיע המון כדי להוציא אלבום מושקע ומקצועי. אתם יכולים לסמוך על אבי סינגולדה שהוא לא יוציא מתחת חתימת ידו אלבום שהסאונד שלו לא בולט למרחוק.

אין ספק שהגיטרות של סינגולדה עושות כאן עבודה נהדרת, יחד עם עוד נגנים מהשורה הראשונה (ניצן עיר הבר על הסקסופון, עדי מאירי עם החצוצרה ועוד), אבל הסיפור האמיתי הוא מישל פרדס, אמן מקורי בעל קול משמעותי עם המון נוכחות. כמו כל דבר אחר במוסיקה, קולו של הזמר נתון לשיפוט סובייקטיבי, ומתקבל בצורה אחרת מאוזן אחת לשנייה (לא של אותו אדם – אוזן של מישהו אחר). במקרה הזה שמעתי את הדיסק כמה פעמים, עד שהתחלתי להתחבר לקול המיוחד של פרדס. בתחילה הוא אפילו קצת הרתיע אותי, למרות שהתרשמתי מהעוצמה שבקולו. לאחר מספר השמעות התרגלתי ואפילו התחלתי ליהנות. הלחנים של פרדס שונים מהרבה דברים ששמעתם בזמר הסטנדרטי. הוא מרבה לחזור על מילים או צמדי מילים, והסגנון הרוקיסטי מוביל את השירים הקצביים שלו. נהניתי במיוחד מהשיר 'שלום עליכם' שיכול בהחלט ללוות אותנו בשולחן השבת.

שיר הנושא 'טל' לקוח מתוך תפילת טל הנאמרת בחג הפסח, והרעיון עצמו כבר נחמד. השיר מבוצע בסגנון רוק מהיר וסוחף, משהו שמזכיר את להקת 'הכל עובר חביבי', עם גיטרות דיסטורשן שמתפרעות בכיף, ועם שירה שיוצאת לא רק מהלב, אלא ממש מהבטן. פשוט כיף.

איני יכול שלא להעיר על הטעויות הרבות בחוברת המצורפת לדיסק. ראשית, אם האתר שלך עדיין בבנייה, אנא אל תכתוב בגדול את הכתובת שלו. שנית, הגהה אחת לא ממש ארוכה, היתה חוסכת ציטוטים מביכים כמו: "יום זה מכבד מכל ימים", "אל חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים, ו"דוד מלך ישראל חיי וקיים".

seret@etrog.tv