בשבע 430: רעש לא חינוכי

מסעות פרסום מסחריים מהם עולה מסר שעלול להתפרש כסלחנות שובבה כלפי התנהגויות פסולות אחרות מעוררים את חמתם של הורים מודאגים.

שמואל אדלמן , ו' באדר תשע"א

למרות החורף השחון, פרחי הבר לא הכזיבו גם השנה. בשולי הדרכים ובשטחים הפתוחים ניתן כבר לראות כלניות אדומות. השמירה על פרחי הבר שמוטמעת כבר מגיל הגן היא אחד ההישגים המבורכים של מערכת החינוך. דווקא משום כך מסעות פרסום מסחריים מהם עולה מסר שעלול להתפרש כסלחנות שובבה כלפי קטיפת פרחים מוגנים או התנהגויות פסולות אחרות מעוררים את חמתם של הורים מודאגים.

מאיר, תושב קדומים, הגיש לשולחן את דגני הבוקר של המותג קראנצ' המיוצר ע"י חברת 'נסטלה'. על גבי אריזת המוצר הוא גילה קומיקס פרסומי המבוסס על הסיסמה "תשמע מה שבקראנצ' שלך". התפישה מאחורי מסע הפרסום היא כי בני נוער מעוניינים לשמוע רק את מה שהם רוצים. בסיפור הקומיקס רעש אכילת הקראנצ' משבש מילים מסוימות. הנער האוכל שומע מילים דומות, אך בעלות מובן שונה וכך נוצרת מציאות חדשה המנותקת מהסביבה. בסיפור הקומיקס האב שואל את הבן איך היה בטיול ומתשובותיו של הבן מתברר שבשל אכילת הקראנצ' הוא שמע מסרים שונים ממה שהמורים השמיעו. בשל כך הם קטפו שלל פרחים מוגנים, הלכו בשבילים לא מסומנים והגיעו מאוחר להסעה. אפילו כשמתבקש הנער "לשטוף כלים" הוא קולט במקום זאת כי הוצע לו ל"תפוס גלים".

ציורי קומיקס ברוח דומה מופיעים גם באריזות אחרות. למשל, כשאב פונה לבנו וקורא כלפיו "תראה מה עשית לאמא", שואל הבן חזרה, "מי זו סימה".

פסיכולוג חינוכי עמו שוחחנו מסביר כי למרות שכל  מבוגר מבין כי מדובר בהומור, הרי  שנערים עלולים לאמץ את דפוס ההתנהגות המוצג  ולראות בו כצורת התנהגות ראויה  לחיקוי. מעבר לכך טוענים ההורים כי ניתן היה לחשוב על רעיונות אחרים שאינם פוגעים בערכים חינוכיים.

מתברר כי תלונות ברוח דומה כבר הגיעו לחברה לפני כחודש וחצי ובעקבותיהן חברת נסטלה-אוסם בחרה לתקן את המעוות. ממחלקת יחסי הציבור של החברה נמסר: "אנו מודים לצרכן שפנה אלינו והסב את תשומת ליבנו לבעייתיות הקיימת בתוכן הקומיקס. מיד עם פנייתו פעלנו לתיקון העניין ויצרנו קומיקס חדש. מכיוון שמדובר במוצר מיובא, האריזות החדשות יופיעו על המדפים בעוד מספר חודשים. אנו מתנצלים ומבטיחים כי נפעל במהירות האפשרית להחליף את האריזות" .

נעים לגלות שתשומת לב של צרכנים אכן מחוללת שינויים. עד שיגיעו האריזות החדשות אתם מוזמנים לצאת למרחבי ארצנו  ולצפות בפריחה היפהפייה של פרחי הבר. בלי לקטוף כמובן.