בשבע 432: הליכוד של נתניהו לא שונה מהליכוד של שרון

קואליציית הליכוד הפילה את הצעת החוק לסיפוח יו"ש | ח"כ כץ: "נציגי המחנה הלאומי בליכוד בגדו בבוחריהם"

ניצן קידר , כ' באדר תשע"א

 

 

הממשלה והקואליציה הפילו אתמול (ד') את הצעת החוק של ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, להחלת הריבונות הישראלית ביישובים היהודיים ביו"ש. נזכיר כי על אותה הצעה בדיוק, שהוגשה בכנסת הקודמת, היה חתום לא אחר מאשר ראש הממשלה הנוכחי, שכיהן אז כיו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו.

ההצעה, עליה חתומים רוב חברי סיעות הקואליציה, מאמצת הצעה קודמת של ח"כ בני אלון שהועלתה בעבר וקובעת כי "כי חוקי התכנון והבניה, לרבות אכיפתם, יחולו על יהודה ושומרון, כפי שהם חלים על שאר חלקי מדינת ישראל".

מי שלמעשה חרץ את גורלה של ההצעה היה נתניהו, שהורה לשרי מפלגתו ולשאר שרי הקואליציה לדאוג לכך שהיא תרד מסדר היום. בדיון שהתקיים ביום א' בוועדת השרים לענייני חקיקה, נדחתה ההצעה פה אחד. בסביבתו של שר החינוך גדעון סער, חבר הוועדה שרק בשבוע שעבר הצהיר כי הוא מתגייס למען ההתיישבות, הסבירו כי "על רקע ההתערבות האמריקנית לביטול הגינוי במועצת הביטחון של האו"ם, לא היה טעם "להוציא את העיניים" עוד יותר למדינות העוקבות אחרי כל התרחשות במזרח התיכון". לשאלה מתי כן יתמוך הליכוד בהצעה הזו, לא זכינו לתגובה. מהשר יולי אדלשטיין, גם הוא חבר הוועדה, לא זכינו לתגובה עד לשעת סגירת הגיליון. גם השר דניאל הרשקוביץ חבר בוועדת השרים הזו (18 שרים חברים בה, רבים מהם חברי הליכוד, נ"ק), אך הוא היה חולה ונעדר מהדיון. לדבריו, אם היה בו, הצבעתו היתה בעד החוק.

ח"כ דני דנון מהליכוד, לא מצליח להבין את חבריו לסיעה: "זו בושה שהשרים שלנו, שתמכו בהצעה בעבר, שינו את עמדתם ברגע שהפכו לחלק מהקואליציה". אבל גם דנון הודה לפני ההצבעה שלא יצביע נגד הקואליציה, אלא במקרה הקיצוני הוא וחבריו ייעדרו מההצבעה, כפי שאכן אירע.

ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) מזכיר שרבים משרי הליכוד היו חתומים על ההצעה בכנסת הקודמת, ביניהם כאמור ראש הממשלה, והשרים יובל שטייניץ, סילבן שלום, יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, ישראל כץ, גדעון סער, לימור לבנת וסטס מיסז'נקוב.

 הצביעו ברגליים

לפני כשנה החליט כצל'ה לאמץ את הצעת החוק מהכנסת הקודמת כלשונה, והחתים את רוב סיעת הליכוד על הצעת החוק. לדבריו "בעקבות שחרור חבלי ארצנו, הוחל החוק הישראלי על מרחב מחייתם של 300,000 היהודים הדרים בשכונות ירושלים ששוחררו במלחמת ששת הימים וכן של 20,000 תושבי רמת הגולן. כעת הגיעה העת לאמץ את הצעת החוק שתמכו בה כל ראשי הליכוד לפני כשנה, אשר מכהנים כיום כשרים, המבקשת להחיל את החוק הישראלי גם על 350,000 יהודי יו"ש".

הצעת החוק הזו עלתה בוועדת השרים לחקיקה גם לפני כשנה, ואז ביקשו השרים לדחות את הדיון בשלושה חודשים. כצל'ה הסכים, אבל מאז חלפו שנים עשר חודשים, וההצעה נותרה על השולחן. לכן החליט כ"ץ ביום רביעי האחרון להעלות אותה להצבעה במליאה, חרף העובדה שהיה ברור שאין שום סיכוי שהיא תאושר.

ובאמת כך היה: 49 חברי כנסת התנגדו, ורק ארבעת חברי סיעת האיחוד הלאומי הצביעו בעד. נכחו באולם והצביעו נגד: ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים גדעון סער, דן מרידור, לימור לבנת, גלעד ארדן, בני בגין, יולי אדלשטיין, משה כחלון, משה יעלון וסגן השר דני איילון. לעומתם, השרים  דניאל הרשקוביץ, אלי ישי ואריאל אטיאס, ושרי ישראל ביתנו נעדרו מההצבעה. חברי כנסת רבים מהקואליציה שלא רצו להצביע נגד החוק בחרו להצביע ברגליים ונעדרו מההצבעה, בהם כל הח"כים בליכוד למעט יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, כל הח"כים של ש"ס, ישראל ביתנו והבית היהודי. סיעת יהדות התורה התפצלה לשניים, כאשר הפלג הליטאי, משה גפני, אורי מקלב, התנגדו לחוק, והאחרים הצביעו ברגליים.

בסביבתו של ח"כ כ"ץ ציינו כי ההצבעה הזו גורמת לקריסת התיאוריה שניתן להשפיע מתוך מפלגת השלטון. "המהלך הזה", אומר גורם באיחוד הלאומי, "הראה בעצם שחברי הליכוד לא יכולים באופן אמיתי להשפיע, ודרוש כוח גדול יותר למפלגות שעומדות בחזית ונלחמות למען ארץ ישראל", דברי הגורם.

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, תקף את צעדו של כצל'ה, ואמר כי בכך "הביא למצב שבו כנסת ישראל מצביעה נגד החלת הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון. זו בכיה לדורות".

בהודעת סיכום של סיעת האיחוד הלאומי לאחר ההצבעה נאמר: "ראש הממשלה ושרי הליכוד נתגלו היום במלוא קלונם. היום הצביע ביבי עם טיבי. חברי הכנסת של הליכוד הוכיחו היום שנאמנותם לקואליציה גוברת על נאמנותם לארץ-ישראל. היום נוכחו כל אלו מבני המחנה הלאומי שתמכו בנציגיהם בליכוד כדי לוודא שהליכוד לא יבגוד בעקרונותיו - כי גם נציגיהם אלו בגדו בהם. היום קיבל עם ישראל אזהרה מפורשת שהליכוד של נתניהו אינו שונה מהליכוד של שרון, רק שהיום אפילו מורדים נאמנים לא נמצאו".