בשבע 432: לרכוש או לשכור – זאת השאלה

מי אמר שזוג צעיר חייב לרכוש מיד דירה?

שלמה פיוטרקובסקי , כ' באדר תשע"א

במשך שנים חינכה מדינת ישראל את תושביה כי בעלות על דירה היא היעד הסופי אליו צריכה לשאוף כל משפחה ברת דעת. עולם שלם של זכאויות ומענקים מותנים גרם לדורות של ישראלים לפנות בשלב מוקדם יחסית בחייהם המשפחתיים לרכישת דירה ולהעדיף את המגורים בדירה בבעלותם על מגורים בדירה שכורה. אולם, במהלך העשור האחרון שחקה מדינת ישראל באופן ניכר את הסיוע הניתן לזוגות צעירים לרכישת דירה, עד להפיכתו לבלתי רלוונטי. במקביל, זינקו מחירי הנדל"ן בשיעור חד, הרבה מעבר לעליית השכר הממוצע ורמת החיים. אחת התוצאות של מצב זה הייתה הפריחה של שוק הדירות להשקעה. אנשים בעלי סכום כסף פנוי, בדרך כלל ממעמד כלכלי גבוה מהממוצע, רכשו דירה אחת או יותר במטרה להשכירה.

לכאורה, מדובר בתהליך כלכלי טבעי, אולם בעיני משרדי השיכון והאוצר הדבר היה לצנינים. באוצר ובשיכון חוששים כי עליית הביקוש לדירות להשקעה היא אחד הגורמים לעליית מחירי הדירות, במיוחד באזורי הפריפריה. כתוצאה מהחשש הזה הוחלט באוצר לשנות את מבנה המיסוי על רכישת ומכירת דירות, בניסיון להפחית את הכדאיות של השקעה בדירות. במסגרת השינוי הוחלט על הפחתת מס השבח למוכרי דירות להשקעה ובמקביל על העלאת מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה.

בהתאחדות הקבלנים לעומת זאת רואים את התמונה באור שונה לחלוטין, ומסתייגים מאוד מהניסיון להערים קשיים על רוכשי הדירות להשקעה. בהתאחדות מציינים כי לאורך השנים נכשלה המדינה בעידוד בנייה של דירות להשכרה, וכך נוצר מצב בו אין למעשה פתרונות דיור חלופיים למי שאין ידו משגת לרכוש דירה. במכתב ששיגר נשיא התאחדות הקבלנים ליו"ר ועדת הכספים, הוא מציין כי רכישת הדירות להשקעה המיועדות להשכרה דווקא מסייעת לשכבות החלשות. "דיור להשכרה מהווה פתרון הכרחי לציבור שידו אינה משגת לרכוש דיור. קשייו של ציבור זה יימשכו גם לאחר יישום ההצעה והם אף צפויים לגדול, מאחר שהיצע הדירות הפנויות להשכרה יפחת ומחירי השכירות יעלו בהתאם. בנוסף, נטל המס שמוטל על המשקיעים יגולגל על ציבור השוכרים באמצעות הגדלת שכר הדירה החודשי". האם נדרש שינוי בחשיבה, או שמא עדיין צריכה הבעלות על דירה להיות משאת נפשו של כל זוג צעיר? על השאלה העקרונית הזו עדיין לא נתנה המדינה תשובה ברורה.

 חובות המעסיקים

מעסיקים, שימו לב. לאחרונה גזר בית הדין האזורי לעבודה בחיפה עונש של שנת מאסר על תנאי על מעסיק אשר לא שילם לעובדיו שכר מינימום כחוק. העונש אולי לא נשמע כל כך חמור, אולם השופט הבהיר כי הסיבה היחידה שבעטיה לא נגזר במקרה כזה עונש מאסר בפועל הייתה העובדה שגזר הדין ניתן תקופה ארוכה לאחר ביצוע העבירות. עו"ד חן שטיין, מומחה לדיני עבודה, מציין כי על מעסיקים לשים לב כי הם מחויבים בשורה של תשלומים שאינם נכללים בשכר הבסיס, והכללתם בשכר המינימום תיצור מצב בו הם משלמים בפועל פחות משכר מינימום. בין המרכיבים הללו ניתן למנות החזר הוצאות נסיעה, דמי הבראה (המשולמים רק לעובד שצבר ותק של שנה ומשתנים בהתאם לוותק המצטבר), חופשה שנתית שאורכה נקבע ע"פ הוותק ומספר ימי העבודה השבועיים ואסור בשום אופן לפדותה בתשלום במהלך תקופת העבודה ושעות נוספות.

עו"ד שטיין מדגיש כי התשלום עבור השעות הנוספות גם הוא חייב להיעשות מעבר לשכר המינימום השעתי או החודשי, וכי יש לדעת כי שעות נוספות מחושבות לפי יום עבודה ולא באופן גלובלי לכל החודש. כך, אם עובד עבד ביום ראשון עשר שעות וביום שני שמונה שעות לא ניתן לקזז את השעה הנוספת של יום ראשון ולהעביר אותה ליום שני ויש לשלם בעבורה שכר של 125 אחוז. על שעתיים נוספות ראשונות יש לשלם שכר של 125 אחוז, ואילו על כל שעה נוספת יש לשלם שכר של 150 אחוז. חריגים לנושא זה הם עובדים במשרת אמון (כאלו היוצאים לעבודתם מהבית וחוזרים הביתה, באופן שלא ניתן לפקח על שעות עבודתם בפועל, למשל טכנאים ואנשי מכירות) ועובדים בדרגות הנהלה בכירות המקבלים שכר גבוה ועומדים במוקדי קבלת החלטות, לאלו אין חובה לשלם עבור שעות נוספות.

דרך נוספת לתשלום שעות נוספות היא באמצעות 'שעות נוספות גלובליות', אולם חשוב לדאוג לכך שהתגמול אכן משקף את מספר השעות הנוספות שמבצע העובד ולציין זאת בשורה נפרדת בתלוש השכר. נושא אחרון אליו יש לשים לב הוא ההפרשות לפנסיה. הפרשות אלו מורכבות מחלק העובד וחלק המעביד. את ההפרשות בהן חייב המעביד (העומדות כיום על מינימום של 5 אחוז אולם עולות מדי שנה) אסור לקזז משכרו של העובד. עובד ששכרו מבוסס על עמלות חייב לקבל כל חודש שכר מינימום, אולם ניתן לבצע התחשבנות שנתית כך שעודף עמלות המגיע לו בחודש אחד ינוצל לצורך ההשלמה למינימום בחודש אחר. התחשבנות שכזו יכולה להיערך מדי תקופה, אולם לא פחות מפעם בשנה.

לסיכום מבהיר עו"ד שטיין כי "גם אם עובד נותן הסכמה לעבוד בשכר נמוך יותר משכר המינימום ומוותר על זכויות המגיעות לו לפי חוקי העבודה אין להסכמה זו כל ערך. לא ניתן להתנות על חוקי העבודה, בין השאר מכיוון שקיים פער כוחות מובנה בין עובד למעביד והמדינה מעוניינת ביצירת מינימום שמתחתיו לא ניתן לרדת".

 

מי אמר שזוג צעיר חייב לרכוש מיד דירה? אתר בנייה באזור ירושלים | צילום: פלאש90

 פרשנות

 שלב הסיכומים

 'טופס 106' הוא לא רק סיכום שנתי של המשכורת. במקרים רבים הוא שווה לא מעט כסף

דבורה ונדרמן

בימים אלו מקבלים מרבית השכירים בישראל טופס נלווה לתלוש המשכורת החודשי, המכונה בעגה המקצועית 'טופס 106'. רובנו נוהגים לתייק את הטופס בתיקיה המתאימה בארון המסמכים, ומניחים שבכך מילאנו את חובתנו לאומה ולעצמנו. אולם, מי שיקדיש לטופס היבשושי מעט יותר זמן יגלה שטיפול נכון בו עשוי להיות שווה לא מעט כסף. טופס 106 הוא למעשה תלוש שכר שנתי המרכז ומסכם את כל הנתונים מתוך תלושי השכר של השנה החולפת ומהווה אישור רשמי מטעם מקום העבודה על פרטי השכר שקיבלתם במהלך השנה כלפי רשויות המס.

כמו בכל טופס אותו אנו מקבלים מגורם חיצוני, מומלץ לבדוק האם הפרטים המופיעים בו נכונים. כמו בתלוש שכר חודשי גם כאן ישנם תשלומים וניכויים. בידקו את סך השכר החייב במס, סך מס הכנסה ששולם, סך ביטוח לאומי ששולם והסכומים שהופרשו לקופות השונות. חשוב גם לשים לב לסימון חודשי העבודה בשנת המס המופיעים בטופס – בשעת הצורך תוכלו לעשות שימוש בסימון זה כהוכחה לכך שדמי הביטוח הלאומי שולמו מדי חודש (הביטוח הלאומי עורך לעיתים ביקורות גם לאחר  עשר שנים ויותר - טופס 106 במקרה כזה הוא ראיה יקרת ערך).

מעבר לכל אלו, תפקידו העיקרי של הטופס הוא הגשת בקשה לקבלת החזרי מס על השנה החולפת. חשוב לדעת כי רבים מהשכירים בישראל זכאים להחזר חלק מהמס שנוכה להם על ידי המעביד, וזאת מסיבות שונות. המקרים הנפוצים הם: עובדים בשני מקומות עבודה או יותר, עובדים שעבדו רק במשך חלק מהשנה, מי שתרם במשך השנה למוסדות להם אישור לפי סעיף 46א' לפקודת מס הכנסה (זה רשום על קבלת התרומה), מי שיש לו ילד שאובחן כסובל מליקוי למידה ועומד בקריטריונים ועוד מקרים נוספים. במקרים כאלו יש למלא טופס ייעודי אותו ניתן לקבל במס הכנסה או באתר מס הכנסה, ולצרף את האישורים המתאימים ובראשם מיודענו: טופס 106.

הכותבת היא חשבת שכר בכירה