בשבע 432: יובל עובדיה, תסריטאי, בימאי, עורך ושחקן

בעקבות הסרט 'המשימה X' היוצא בימים אלה להקרנות בארץ

עפרה לקס , כ' באדר תשע"א

"הקריירה שלי זה המשפחה", מכריז היום יובל עובדיה. אם הייתם אומרים לו לפני שני עשורים שהוא יאמר משפט כזה, הוא היה צוחק. אמנם מסורת ואמונה תמיד היו לו, אבל מה שעניין אותו אז היו הסרטים. מיד אחרי הצבא הוא טס לארה"ב, ללמוד קולנוע ועבר דרך מורים בעלי שם ואוניברסיטת ניו- יורק. הוא הסתובב בחבורה של המועמד מס' 1 לגיור, ליאונרדו דה קפריו, אבל בשלב מסוים אמר די, החליט לעלות לישראל ולהקים משפחה. כששב לארץ הוא התחזק ביהדותו, אבל "החיידק של הקולנוע לא עזב אותי". עובדיה החל לעבוד על סרטים דוקומנטריים לצד סרטים להפצת יהדות והוא גם זה שעומד מאחורי כמה סרטים פופולאריים מאוד ברשת כמו 'גוג ומגוג' 'שעת האפס' ו'עופרת יצוקה'.

ספר איך נולד הסרט 'המשימה X'.

"מדובר על סרט ששכב לי במגירה הרבה זמן, ויום אחד הגיעו אלי משקיעים, חוזרים בתשובה, והציעו לעשות סרט. היססתי, אבל הרב דוד אבו חצירא אמר לי ללכת על זה".

מה העלילה?

"מדובר באדם שנשלח למשימה בכדור הארץ מעולם אחר, ובעצם כל הסרט הוא על המשימה שלו, משימת האדם בעולם, אקשן, יהדות וקבלה. הסיפור קצת בדיוני. זה סרט חינוכי לכל הגילאים שמעביר מסרים של חיזוק באמונה וקירוב".

הסרט הוא פיצ'ר עלילתי באורך מלא. לא מפריע שמשחקים בו רק בנים?

"אם הסרט עובר יפה ככה, אז למה בכוח? הרי יכולנו להכניס גם עוד דמויות של בנים, אבל לא עשינו את זה, כי לא היה צריך".

על הסט היו שחקנים מכל קצות הקשת הישראלית. איך זה עבד?

"כחילוני ובעל תשובה אני אוהב מגוון של אנשים וקירוב לבבות. עשינו את זה בכיף. על סטים של סרטים תמיד יש סיטואציות שבהן אנשים צריכים להתחשב אחד בשני וכך היה גם כאן. במהלך הצילומים נכנסנו קצת לפוליטיקה דתית. כל אחד רצה להסביר את הצד שלו, אבל לא יותר מזה.

"בסרט עצמו, אין אנטי נגד אף אחד, ויותר מזה, הסרט בנוי בצורה אוניברסלית שיכולה להגיע לכל העולם. לאתר של הסרט יש כבר כניסות מ-18 מדינות בניהן תוניס, וקיבלנו תגובות נלהבות מפסטיבלים לא יהודיים בעולם".

אמרת שהסרט חינוכי, אבל בטריילר המופיע באתר יש אלימות.

"החלק של האלימות בסרט הוא מזערי לעומת מה שיש היום בעולם. מה שיש בטריילר, זה כל האלימות שיש בסרט. שמנו אותה שם, כי לצערי זה מה שמוכר".

מה הצעד הבא עם הסרט?

"כרגע אנחנו מריצים את האתר לטובת הציבור ושולחים לפסטיבלים כדי להגיע לכל מקום בעולם. בניגוד לסרטים אחרים שלי, הסרט הזה הוא כן למטרות רווח, כי יש כאן משקיעים וצוות שצריך לשלם לו".

בימים אלה עובד עובדיה על דוקו-דרמה שבמרכזה עומד דניאל עשור, יהודי שהיה למיסיונר בארצות הברית והיום נלחם בארץ במיסיונרים. "מה שה' שולח לי אני עושה. אני לא חי כמו פעם, בשביל הסרטים אלא בשביל משפחתי על חמשת ילדיי, והקב"ה".

ofralax@gmail.com