בשבע 432: 'אשת חיל' - מאחורי הקלעים

בית-ילדים-עבודה – נטע רוטנר ומיכל פרץ רקחו מהשילוב הבלתי אפשרי הזה קומדיה נשית מושקעת ומצחיקה

עפרה לקס , כ' באדר תשע"א

'חלומה של כל אישה', כתיבה: נטע רוטנר ומיכל פרץ, בימוי: מיכל פרץ, משחק: נטע רוטנר ואסתר פיטוסי, מוסיקה ושירה: ליאת יצחקי.

כל אחת מהנשים שישבה באולם המלא מפה לפה ביום ראשון בערב, אמרה לפחות על אחת מהסצינות 'שיואו, הן מציגות אותי!'. קחו את הערגה לכוס הקפה, למשל. זאת שמסמלת את סוף היום, את הילדים הישנים, הכלים השטופים והסדר (היחסי) בבית. על הבמה ליאת פיטוסי, מרדימה את תינוקה והולכת על הבהונות אל הכיסא, שם ממתין לו הספל הנחשק. אפילו את הבחישה היא מבצעת בזהירות עילאית, אך ברגע שהיא מגישה את הכפית לפה - קולו של הבכי התובעני נשמע ברמה. אחרי התלבטות קצרה והתבעסות קצרה עוד יותר, היא רצה לתינוק, אלא מה. לתמונת ה'קפה' הזאת יש המשך: אחרי כמה וכמה מצבים כאלה, פיטוסי מחליטה לצאת לבית קפה, שם תוכל לשתות בנחת. לצורך המבצע היא מביאה בייביסיטר, אבל לאור רשימת סוגי הקפה הבלתי נגמרת, היא אפילו לא מספיקה להזמין והשמרטפית מתקשרת ואומרת שהילדים התעוררו.

יוצרות ההצגה הבטיחו שהיא 'מסביב לאישה ב-80 דקות' וזה אכן כך. סיפור המסגרת מציג ילדה קטנה שבגרה, ומתכוונת לטוס לטיול אך ברגע האחרון מתחתנת, ומכאן הכל מתגלגל לתמונות על חתונה וילדים, הלחץ הסביבתי להניק ודיאטה, וקריירה, והשילוב בין כולם, והערגה לילד, ומערכת יחסים עם החברה הרווקה, הרצון לצאת לחופשה מהכל (וההתקפלות המהירה הביתה) ועוד ועוד.

רוטנר, שעשתה את 'בעצב תצאי עם בנים' המעולה, מביאה לכאן את הקונספט: השחקניות מחליפות בגדים וזהויות במהירות מסחררת, ומציגות יכולת משחק גבוהה שיחד עם הבימוי מביאה עד למקסימום את המערכונים הקצרים. הראייה לכל המחמאות האלה היא העובדה שאחרי מערכון שבו הקהל התגלגל מצחוק, הופיעה תמונה שגרמה למשיכות באף ולהוצאת טישואים מהתיקים. אבל, יש להדגיש, רוב הערב בנוי על צחוקים וקריצות.

אל תוך הדבר הטוב הזה נכנסת ליאת יצחקי, זוכת פרס אקו"ם לשנת 2010. יצחקי מלווה את המופע בשירים מוכרים ובשירים מקוריים וגם בנגינה, הביצוע שלה ל'אורי' של רחל, בלחנה של אחינועם ניני, למשל, הצליח להעביר רעד בקהל, וקולה המדהים קיבל משנה תוקף עם התנועות של רוטנר שליוו אותו. הליווי והשירה החיים שלה משדרגים את המופע ומעלים אותו לגבהים בלתי צפויים.

ומילה חמה ליוצרות: מלבד המופע עצמו, ניכרת השקעה בלתי מצויה במחוזותינו בכל מה שמסביב ונראה שהן חשבו על הכל: אביזרים עשירים, תפאורה פונקציונלית ומתוחכמת, המוסיקה החיה וזו המוקלטת, המסך הגדול. כל אלה מוכיחים שהיוצרות באמת חושבות שמגיע לנו, הנשים, קצת פירגון ופינוק ברמה. המופע מסתיים בידיעה הבוטחת שכולן כולן נשות חיל, שעליהן מיוסד הבית. מומלץ בחום לנשים שנמצאות בתוך ענייני הבית-ילדים-עבודה, וגם לאלה שהימים הלחוצים האלה הם היום נחלת הילדים שלהן. גברים, שוב הפסדתם!