בשבע 432: קול אמוני

לא בטוח ש'רגע של ניצחון' נחשב כאלבום חסידי – בטוח שהוא זמר ששר על אמונה בקול נדיר | אינפ': 'רגע של ניצחון', רועי ידידאמציה האיתן , כ' באדר תשע"א

מהי ההגדרה של שיר חסידי? מספר התשובות לשאלה הזו גדול כמספר התשובות לשאלה מיהו יהודי. אך בעוד שלשאלת היהדות יש תשובה הלכתית יחסית פשוטה וברורה, כאן, בשאלת השיר החסידי, העסק הרבה פחות מוגדר.

 לפני מספר שנים לא גדול היה ברור ששיר חסידי הוא זה הלקוח מתוך המקורות. בשנים האחרונות ההגדרה הזו הולכת ומצמצמת את מספר השירים הנכנסים במטרייה חסידית זו. אלפי השירים, שמילותיהם נכתבות על ידי יוצרים שונים, ניפצו את ההגדרה הישנה והרחיבו את שוליה לכל עבר.

אסכולה אחרת מגדירה את השיר על פי היוצר: האם נמנה על קהל הציבור הדתי ואז שיריו נחשבים חסידיים, או שמא איננו מוגדר כדתי, וכך גם שיריו.

גם תפישה זו כבר הפכה למיושנת, עקב ריבוי שירי האמונה שמבוצעים על ידי יוצרים מהציבור הכללי, ולעיתים מרבים אמונה אף יותר מהמיינסטרים החסידי המקובל.

נדרשתי לשאלה זו כשישבתי לכתוב על האלבום החדש של רועי ידיד – 'רגע של ניצחון'. השירים אינם מהמקורות והבחור בהחלט משלנו. האמת היא שלא תמיד חייבים להגדיר כל דבר. ליבנו אינו עם השופט ברק, וברור לנו ש"לא כל הארץ משפט". אז אם טקסט כמו "כי החיים הם כמו פרוזדור, לפני הטרקלין ששם האור" לא מתחבר לכם עם שירה חסידית, אתם יכולים לקרוא לי אליהו.

אנחנו עדיין בדמוקרטיה, וכל אחד חופשי להגדיר את האלבום בכל דרך שירצה, אך דבר אחד אי אפשר להכחיש - רועי ידיד הוא זמר נפלא עם קול נדיר וביצועים יפהפיים. את הדרך הארוכה הוא התחיל כבר בתיכון. חבריו לכיתה בכפר הרואה עוד זוכרים את התלמיד רועי ידעי, שהיה משתחרר משיעורי מתמטיקה, כדי לצאת וללמוד פיתוח קול. הביצועים שלו באירועי ה'מחזוזמר' של הישיבה היו בכמה רמות גבוהים מהסטנדרט התיכוני. הוא יצא אל הקהל הרחב בלהקת הרבנות הצבאית וכבר שנים שהוא משמש כסולן להקת ענבי הגפן. גם החיבור שלו לציבור שאיננו דווקא שומר מצוות אינו הפתעה בשבילנו. השיר 'את לי ארץ' הפך ללהיט אמיתי ורבים אף אינם מודעים לכך שהמבצע הגיע מתוך הציבור שלנו, כמו שנאמר: "הוא משלנו, הוא משלנו".

המנהל האישי שלו, וגם המפיק של האלבום הוא נועם חייט, מנגן מוכשר בפני עצמו, ומפיק בעל ניסיון לא קטן. חייט לא נותן לרועי ידיד לנוח לרגע, ודוחף אותו קדימה, ואת התוצאה ניתן לשמוע באלבום הנהדר 'רגע של נצחון'. לרועי יש קול של טרובדור אמיתי, וכשהוא עולה גבוה אפשר פשוט להתמוגג.

לא את כל השירים ממש הבנתי, אבל זה המחיר של שירה שאינה מבוססת על פסוקים. התרגשתי במיוחד מהשיר 'אתה יודע', ואני יכול בלב שלם להמליץ בפניכם על אלבום שנוגע, או במילים של משה קלוגהפט (רצועה 2 באלבום): "ובסוף תנצח דמעה חרישית, המחנק בגרון ינצח, ובסוף ינצח מי שיש לו בלב, אמונה שפושטת כמו ריח".

seret@etrog.tv