בשבע 433: מלחמת אזרחים בלוב – ללא הכרעה

ניסיון ההפיכה בלוב הפך השבוע למלחמת אזרחים, אשר נכון לאתמול (ד') נראית ללא הכרעה.

חגי הוברמן , כ"ז באדר תשע"א

שלשום התברר כי הכוחות המתנגדים למועמר קדאפי הצליחו להדוף ביום שני בלילה התקפה של נאמניו, שניסו להשתלט מחדש על העיר זאוויה, בקרבת הבירה טריפולי, שנפלה ליד המורדים בתחילת השבוע. לפי הדיווחים, חיילים המשתייכים לחטיבה המיוחדת שעליה מפקד בנו של קדאפי, אשר זכו לסיוע של טנקים ושל תותחי נ"מ, תקפו במשך שש שעות את עמדות המורדים משישה כיוונים, אולם בסופו של דבר הם נהדפו. אתמול חודשה המתקפה והתחוללו קרבות בין אנשי קדאפי למורדים בערים אג'דאביה ובריגה שנמצאות במזרח המדינה.

בינתיים בארה"ב מתחילים להתעשת, ולהזיז כוחות באזור צפון אפריקה למקרה שיהיה צורך להתערב בנעשה בלוב. מדובר בעיקר בתגבור הצי השישי האמריקני המוצב דרך קבע במזרח התיכון ובהזזת כוחות אוויריים, שיהיו ערוכים לפעול באופן מיידי בלוב אם יידרשו לכך. ספינות מלחמה של צבא ארצות הברית ועליהן 2000 חיילים עשו אתמול את דרכן לאזור לוב, כדי "להתכונן למקרה של משבר הומניטרי".

ארה"ב גם הקפיאה נכסים לוביים בשווי 30 מיליארד דולר. "כל האפשרויות פתוחות", אמרה מזכירת המדינה האמריקנית, הילארי קלינטון, "הגיע זמנו של קדאפי ללכת".

ומי הבאה בתור אחרי לוב? השמועות השבוע דיברו על אפשרות של התקוממות אפשרית בסעודיה - בת הברית החשובה ביותר של ארה"ב, שבשטחה יש כחמישית מעתודות הנפט של עולם. לאבד בבת אחת גם את הנפט של לוב וגם את הנפט של סעודיה, זו כבר עלולה להיות צרה גלובאלית אמיתית.

המלך הסעודי מנסה להקדים תרופה למכה. בתחילת השבוע פירסם המלך עבדאללה, עם שובו לממלכה לאחר ששהה בחו"ל לצורך טיפולים רפואיים, 13 צווים מלכותיים ובהם מאבק באבטלה; קידום נושאים בתחומי המדע, התרבות והספורט; סיוע למיזמים ממשלתיים; עזרה לסטודנטים הלומדים בחו"ל במקצועות נדרשים; מתן חנינה לאסירים פוליטיים; העלאת שכרם של פקידים במגזר הממשלתי, הצבאי והפרטי.

הצווים פורסמו ככל הנראה בתגובה לדרישות של אינטלקטואלים ואנשי דת בסעודיה לבצע רפורמות בממלכה. הללו דרשו מהמלך לחולל רפורמות באופן בחירת חברי השורא; הפרדת ראשות הממשלה מבית המלוכה; הפרדת מערכת המשפט מהשלטון; מאבק בשחיתות; שחרור אסירים פוליטיים; מתן חופש ביטוי והקמת מוסדות אזרחיים.

דרישות דומות הציגו אזרחים סעודיים שקראו בתחילת השבוע בפייסבוק ליום זעם בסעודיה ב-11 במרץ 2011.

גם באיראן לא שקט. אלפי מפגינים "ירוקים" יצאו שלשום בלילה (ד') לרחובות הערים והתעמתו עם כוחות הביטחון, אחרי שמנהיגיהם, מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי נלקחו ממעצר בית לכלא בטהרן. בהפגנות  בטהרן ובשיראז נשמעו קריאות "מוות לדיקטטור".

שני מנהיגי האופוזיציה הבולטים כרובי ומוסאווי, היו נתונים במעצר בית מאז אמצע החודש הקודם, לאחר שעודדו את תומכיהם למרוד במשטר בהמשך למהפכות בתוניסיה ומצרים.