בשבע 433: לרגל נסיעה

מי שרווח לו כשירדו מחירי הבנזין ב-24 אג' לליטר, שב השבוע להדק את החגורה, כשהמחירים שבו ועלו בעקבות הזינוק במחירי הנפט בעולם

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז באדר תשע"א

 

 

לא לשכוח לבדוק לחץ אוויר בצמיגים. תחנת דלק |צילום אילוסטרציה: פלאש90'

מי שרווח לו מעט כשלפני כשלושה שבועות ירדו מחירי הבנזין ב-24 אג' לליטר, שב השבוע להדק את החגורה, כאשר המחירים שבו ועלו בעקבות הזינוק במחירי הנפט בעולם. הזינוק במחירים, תוצאת המהומות בלוב ואי היציבות הכללית במזרח התיכון, עלול לוות אותנו עוד תקופת מה ולהאיץ בנו לעשות יותר מבעבר על מנת לחסוך בהוצאות התדלוק. שי אבו, יועץ לכלכלת משפחה מארגון 'פעמונים', קיבץ עבורנו צרור עצות משני סוגים עיקריים: עצות לחיסכון בכסף ועצות לחיסכון בדלק.

החיסכון בדלק הוא מטרה בפני עצמה, אשר בנוסף להקלה על הכיס מסייעת גם לסביבה, מונעת זיהום ומפחיתה את התלות האסטרטגית של ישראל. על מנת לחסוך בדלק מומלץ בראש ובראשונה לדאוג ללחץ אוויר תקין. צמיגים אשר אינם מנופחים כראוי גורמים לבזבוז מיותר של דלק בזמן הנסיעה, לכן יש להקפיד על בדיקת הצמיגים אחת לשבוע וניפוח לפי הוראות היצרן אם יש בכך צורך.

 בנוסף, יש לעבור להילוך הגבוה ביותר כאשר הדבר מתאפשר. אין להעביר הילוך מוקדם מדי, שכן הדבר גורם לבלאי מואץ של חלקי המנוע, וכמובן שאין להישאר בהילוך נמוך כאשר המהירות גוברת. פעולה כזו תגרום לבזבוז דלק של עד 45 אחוז יותר מאשר במצב בו מעבירים הילוך בזמן. במכוניות אוטומטיות צריך להרפות מעט מדוושת התאוצה כדי לגרום לתיבה להעלות הילוכים מהר יותר. מסנן אוויר נקי הוא המפתח לחיסכון בדלק. מסנן מזוהם מונע מהאוויר להיכנס למנוע, דבר שפוגע בביצועים וביעילות של המנוע.

הפעלת מזגן מגדילה את צריכת הדלק ב-10 אחוז בממוצע. לכן עדיף לצמצם את השימוש במזגן על מנת לחסוך בהוצאות. עם זאת, במהירות של יותר מ- 80 קמ"ש חסכוני יותר לנהוג עם מזגן פועל מאשר עם חלון פתוח.

שמירת מרחק תאפשר לזרום בקצב שוטף יותר עם התנועה ולחזות מבעוד מועד שינויים. כך ייחסכו בלימות והאצות תכופות. זה גם בטיחותי יותר.

עוד כדאי לשים לב, כי ככל שהמכונית נושאת משקל רב יותר, גדלה צריכת הדלק. כל 50 ק"ג מיותרים פירושם עלייה של 2 אחוז בצריכת הדלק. בקיצור, כדאי לנקות ולארגן את תא המטען. ומעבר לכל אלו, זיכרו כי הליכה ברגל או נסיעה באופניים זולות יותר ובריאות יותר.

בסעיף החיסכון בכסף שימו לב, כי מחירי הדלק אינם אחידים. למעוניינים לדעת איפה התחנות הזולות ביותר, אתר fulltank מציע מידע על מחירי הדלק בתחנות השונות בכל הארץ. תדלוק עצמי חוסך בד"כ כ-13 אגורות לליטר. במידה ומתדלקים בשירות עצמי כדאי לדעת שברגע שמגיעים לסכום הרצוי, נפסקת הזרמת הדלק לצינור. עובדה זו גורמת למעט הדלק שנשאר בצינור להישאר שם. סיבוב של ידית המשאבה ב-180 מעלות יאפשר לכם להזרים את הדלק שנשאר היישר למיכל.

משחק קבוצתי

מנהג ידוע בכל תפוצות ישראל הוא לקנא: בשכן שקנה יותר בזול, בקצין שקנה דירה דרך 'חבר', לקנא ולקנא. עד כדי כך הגיע המנהג שהסופר והסטיריקן המנוח אפרים קישון כינה את ארצנו הקטנטונת 'ארץ קנאן'. אולם רבים כלל אינם מודעים לכך שחלק לא מבוטל מהכוח נמצא בידיהם והדרך לקניה בזול איננה כה קשה ומסובכת כפי שהייתה בעבר. הפרינציפ המשותף כמעט לכל הדרכים לקנות יותר בזול הוא ההשתייכות הקבוצתית. סוד גלוי בקרב כל מי שאי פעם התנסה בדרכי העולם שקנייה קבוצתית מניבה במרבית הפעמים הנחה לא מבוטלת. הסוד המעט פחות גלוי הוא שכמעט כל אחד מאתנו יכול להימנות על קבוצות אשר יקנו לו הנחה, לעיתים משמעותית ביותר.

צעד ראשון הוא לבדוק כיצד ניתן לנצל את הקבוצות עליהן אתם נמנים באופן שוטף. חברי איגודי עובדים כמו מורים, עובדי מדינה, עובדי רשויות מקומיות, ועוד שורה ארוכה של איגודים ממינים ומסוגים שונים נהנים מהטבות שונות. חיטוט באתרי האינטרנט של הגופים הללו יכול להניב לרבים מאוד הוזלות ברכישת מצורים מסוגים מסוימים, פעילויות פנאי ונופש ומעל לכל אלו ביטוחים ושירותים פיננסיים בתנאים משופרים. עובדי מדינה ומורים זכאים גם לתנאים משופרים בפתיחת חשבונות בבנק אשר זכה במכרז החשכ"ל (כיום בנק דיסקונט).

סוג אחר של קבוצות הוא כאלו אשר בסיסן וולונטרי, ועליהן נמנים כרטיסי האשראי הייחודיים השונים, מועדוני צרכנות וולונטריים וגופים נוספים המציעים הנחות קבוצתיות. כרטיס אשראי ייחודי אותו מנפיקה רשת מרכולים הפועלת בריכוזים חרדיים, מעניק ללקוחותיו הנחה קבועה של 35 אג' לליטר בנזין 95 ממחיר מלא בתדלוק בשורה ארוכה של תחנות דלק. מי שבקרבת ביתו תחנה המשתתפת בהסדר ומשתמש ברכבו על בסיס יומיומי עשוי לגלות את ההצטרפות לכרטיס הספציפי הזה כצעד משתלם. גם מי שרוכש שירותים סלולריים ואחרים דרך קבוצה צרכנית גדולה יקבל בדרך כלל חבילות משתלמות יותר מאלו אותם היה מקבל במשא ומתן אישי מול החברות הסלולריות השונות.

הסוג האחרון והחדש באופן יחסי, הוא הקבוצות אד-הוק. אתר הקנייה הקבוצתית 'גרופר', אשר נמכר בסכום של 10 מיליון דולר לקבוצת 'גרופון' העולמית היה רק הסנונית הישראלית בגל הגדול השוטף את העולם. מדובר בטכניקת קנייה בה מציעים לגולשים מוצר בהנחה משמעותית, המותנית ברכישתו על ידי מספר מינימלי של קונים. באם עמד מספר הקונים ברף שנקבע יוצאת העסקה לפועל בהנחה שהוצעה. הצלחתה של הסנונית הראשונה גרפה תשומת לב רבה, וכיום מדובר בענף מתפתח אליו נכנסו חברות ותיקות, בין השאר כדוגמת 'קנה הכל' הפונה במיוחד לציבור הדתי-לאומי באמצעות מיזם 'גרופי'.

 

פרשנות

הכרזת עצמאות

 לא כל מי שמנפיק חשבוניות הוא עצמאי | השאלה המשפטית מיהו שכיר ומי עצמאי תלויה בגורמים רבים

עו"ד אורן בס

אדם קם בבוקר, יוצא מביתו והולך לעבודה. האם הוא שכיר או שמא עצמאי? למרות מה שרבים חושבים, התשובה אינה טמונה בשאלה האם התמורה לעבודה מתקבלת מול חשבונית/קבלה או באמצעות הוצאת תלוש שכר, ובוודאי שעצם הגדרת היחסים בחוזה כיחסים שבין ספק שירות ללקוח אינה הופכת אותם לכאלה. בשורת פסיקות של בתי הדין השונים לעבודה נקבע כי המבחן לקיומם של יחסי עובד ומעביד הוא מבחן מהותי ולא מבחן צורני. כיום מקובל לומר כי המבחן העיקרי בנושא זה הוא "מבחן ההשתלבות", כלומר בדיקה של התשובה לשאלה עד כמה האדם משתלב במפעל של אותו המעביד או מקבל השירות. למבחן ההשתלבות ישנו חלק חיובי, כלומר האם העובד מהווה חלק מתהליך העבודה במפעל, האם מקום עבודתו הפיזי הוא בחצריו של המעביד וכדומה. יש לו גם חלק שלילי, הבוחן האם לנותן השירות, העובד, ישנו באמת עסק עצמאי אמיתי, או שמא כל עיסוקו הוא במתן השירות לאותו מעביד ספציפי, ובמצב כזה הוא יחשב לעובד של אותו המעביד.

מעבידים רבים נוטים להתעלם מהצורך לבחון באופן מהותי את אופיים של יחסי העבודה, ומניחים כי העובדה ששילמו לעובד את המגיע לו על פי החוזה מול הצגת חשבונית או מתן קבלה פוטרת אותם מלדאוג לזכויות העובד. למעבידים אלו כדאי לשים לב, כי לעובד אשר נחשב לשכיר במובן המהותי של הדבר עומדות שורה של זכויות מכוח חוקי המגן, כגון הזכות לפיצויי פיטורין, הזכות לקבלת שכר מינימום, הזכות לשימוע טרם סיום החוזה וזכויות נוספות. אי מתן זכויות אלו במועדן עלול לגרור תביעה במועד מאוחר יותר ותשלום גבוה הרבה יותר. על כן כדאי לעובדים ולמעבידים גם יחד, להסדיר את יחסי העבודה בצורה נכונה, על פי המצב האמיתי, וזאת על מנת למנוע בעיות והפסדים בעתיד.