בשבע 433: בכותרות תעשה לך מלחמה

כשקראתי ביום רביעי בבוקר, בעת כתיבת שורות אלה את הכותרת הראשית בהארץ אמרתי לעצמי: זהו, זה 'המכה בפטיש'. כפי שזה נראה כרגע

עדי גרסיאל , כ"ז באדר תשע"א

בכותרות תעשה לך מלחמה

כשקראתי ביום רביעי בבוקר, בעת כתיבת שורות אלה את הכותרת הראשית בהארץ אמרתי לעצמי: זהו, זה 'המכה בפטיש'. כפי שזה נראה כרגע, הכותרת: "עמידרור: להכניס כדור בראש לחייל שאינו מסתער", סתמה את הגולל על מועמדותו של האלוף במיל' יעקב עמידרור לכהונת היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה.  עמידרור, קצין מוערך, האלוף חובש הכיפה הראשון, בעל דעות ניציות ובן ל'משפחה הלוחמת', היה בין בכירי צה"ל הבודדים שהתנגדו נחרצות ל'התנתקות'. הוא אף צירף את חוות דעתו לבג"ץ שהוגש כנגד המהלך. אלה חלק מהסיבות שבגללן גורמים שונים מנסים לטרפד את מינויו. כבר בעיתוני השבת שעברה השתלחו בו נחום ברנע בידיעות ויוסי ורטר בהארץ (ראו גם במדורו של אבי סגל 'על דעת עצמי').

האמירה של עמידרור שכיכבה בכותרת הארץ לא אמורה לזעזע, שכן היא מעוגנת למעשה בחוקי הצבא. בגוף הידיעה אף נכתב כי עמידרור ממליץ בפועל להעמיד לדין ולא לירות. בכל מקרה, הדברים שנאמרו בפורום מקצועי מצומצם לפני שנה(!), בוודאי לא מתאימים לכותרת ראשית של עיתון, על פי כל שיקול עיתונאי מקצועי. אבל כשהמטרה מסומנת, כל האמצעים כשרים. התזמון המדויק של הכותרת בהארץ אמור ליצור את הדינמיקה התקשורתית – דיונים, גינויים והפיכת עמידרור ל'שנוי במחלוקת' - שתפיל את המינוי. נותר רק לראות האם ראש הממשלה, שדעתו על 'התקשורת העוינת' ידועה, יעמוד בלחץ שלה. הלוואי שיכולנו לבנות על כך.

עדי גרסיאל

מה שלא מספרים לכם

במסגרת פינתנו 'העט עוצמתי יותר מהחרב, אך המחק חזק עוד יותר' נסקור כמה סיפורים, בהם הושמטו עובדות ופרשנות. אולי כדי לא ליצור רושם רע על מי שלא צריך, ולצייר רושם רע על מי שלא-נכון-פוליטית.

"צה"ל ירה על מיליטנטים ופצע 11 פלסטינים, בהם 3 ילדים" –  כותרת בהארץ באנגלית. רוב מוחלט של צרכני חדשות קוראים רק את הכותרת. מדוע  מעלימים עורכי 'הארץ' מקוראי אנגלית ברחבי העולם את הירי על אזרחי הנגב?

כותרת באתר מאקו של חברת "קשת", זכיינית ערוץ 2: "כתב אישום: הורים ניסו לשכנע את בתם להתאבד". בכתבה - סיפור מזעזע על הורים שאיימו על בתם שירצחו אותה או שתתאבד. הרמז היחיד לזהותם הוא תיאור הרקע לסיפור הקשה "פגיעה בכבוד המשפחה". יש מי שמנחש את זהותם הקולקטיבית של המשפחה?

ביום חמישי פורסמה ידיעה באתר ynet על "קטטה המונית בתום חתונה בקיבוץ נען: 5 נפצעו". הכתב והעורכים לא טרחו לספר משהו על זהות התוקפים (מה שעשו טוקבקיסטים), עבריינים ערבים משכונת ג'ועריש ברמלה. על כך שמדובר בניסיון שוד של כספי החתן והכלה כתבו באתר 'רשת' 'וואלה', nrg ועוד. רק ב- ynet נשאר הקוראים חסרי מידע בסיסי זה.

ביום שני הועלתה מהדורת הערב של ערוץ 1 בלי הצילומים של הירי על צעירי חוות גלעד. המגישה רק דיווחה על "טענות" המתנחלים ועל תשובת המשטרה שמדובר בכדורי צבע. לעומת זאת, ראינו שם תקריב (קלוז-אפ) על בקבוק בירה בחווה...

חני לוז

והזוכה היא...

בבוקר שלאחר טקס פרסי האוסקר הפגינו מעריב וידיעות  ביתר את שני מאפיינים מרכזיים שלהם: מודל ה'אינפוטיימנט' (שילוב של חדשות ובידור) שעליו הם אמונים, בשילוב עם הפרובינציאליות המאפיינת את רוב התקשורת הישראלית. למרבה המזל זכתה בפרס שחקנית שנולדה בישראל (!), והייתה זו סיבה למסיבה: להדפיס את תמונתה בגדול על עמוד השער, וגם לצאת בכותרת מרגשת.

וכאן נחלקו העיתונים: בעוד ידיעות אחרונות הכתיר את הידיעה בכותרת "היא משלנו" (במילים אלה ממש), חלקו על כך במערכת מעריב, ולצד תמונתה של השחקנית הזוכה כתבו את הכותרת "כמעט שלנו". לפחות הם היו מאוחדים בחשיבות הידיעה, שהייתה היחידה המשותפת בעמודי השער של שניהם. באמת, מזל שהיא משלנו. כמעט.

הלל גרשוני

הטעות שחוזרת

בתחתית עמוד 3 בגיליון יום חמישי שעבר של 'הארץ' קראתי מודעה קטנה מטעם העיתון. מהמודעה הבנתי שלפני כמעט שנה וחצי פורסמה ידיעה בעיתון הקשורה לעמותת אלע"ד והכותרת לא בדיוק מסרה את האמת. חיפוש בגוגל מגלה את הכותרת: "השופט סולברג פסק נגד עיריית ירושלים: בונה במזרח העיר ללא היתרי בנייה".  וכעת, אחרי שארגוני השמאל בוודאי השתמשו בכותרת כדי להרוויח נקודות תעמולתיות, וכאשר הכותרת המוטעית עדיין מופיעה באינטרנט, העיתון השתכנע שעליו להתנצל.

"להתנצל" כתבתי?  קודם נחזור על הטקסט: ראשית, "נפלה טעות". שנית, "מערכת העיתון מצטערת אם הובן אחרת".  מניסיון אישי, טעויות אינן "נופלות".  הן מתרחשות.  מישהו אינו מתפקד בצורה מקצועית, או גרוע מזה, מתוך דעה קדומה פשוט חושב שהוא שמע או ראה מה שלא היה שם.  במקרה כזה, על העורכים לדאוג שהדבר לא יחזור על עצמו. ולכן, יש מקום לשאול האם הכתב ננזף?  האם הוא עבר סדנא מתקנת?  בנוסף, מהניסוח איננו לומדים בדיוק מה היה לפני 18 חודשים באולם בית המשפט, ולכן ההצטערות של המערכת קצת חשודה בעיניי. מכיוון שלא ברור מה הייתה ה"טעות", איננו יודעים את ה"אמת".  והרי כל מטרתה של תקשורת היא להעביר את האמת ולא לתווך אותה או לעוות אותה או לטעות.

ועוד עניין: אם עיתון מסוגל להדפיס ידיעות וטורי פרשנות יום-יום, איך זה שלוקח לו לתקן את עצמו שנה וחצי?  ואפילו אם אלע"ד התלוננה באיחור, ואינני יודע אם כן, חובה שכלי התקשורת יבדוק את עצמו. זאת כדי להבטיח רמה גבוהה של דיווח וכדי שצרכני התקשורת יקבלו רק את האמת ושה"טעות" לא תחזור על עצמה.

ישראל מידד

  • ביקורת הנקרא

ההחלטה שלא ללכת על עסקה לשחרור גלעד שליט אינה לגיטימית

(יעל פז מלמד (nrg

היא לגיטימית בדיוק כמו ההחלטה של מעריב להמשיך להעסיק את הגב' פז מלמד

המציאות החדשה עובדת לטובת הימין

יוסי ורטר, הארץ

אין לה בושה למציאות החצופה הזו, הא?

כן, עמידרור הוא איש ימין, חובש כיפה, אבל זו זכותו

בן כספית, מעריב

באמת תודה על הנדיבות, בן

 

  • חדשות בחדשות

בשגרירות הנורבגית דורשים התנצלות מגלי-צה"ל על ציטוט שגוי, לטענתם, ששודר במהדורת החדשות של התחנה. גל"צ פרסמו ששר החוץ הנורבגי אמר כי "מצבה של ישראל בעולם רק הולך ומידרדר" וכי היא חיה "על זמן שאול". כך דיווח אתר nrg.

צה"ל חנך השבוע את בית הספר לתקשורת בבסיס גלילות. בבית הספר יילמדו המפקדים כיצד להתראיין לכלי התקשורת וכן יוכשרו בו אנשי מערך הדוברות הצבאית.

השדרנית נתיבה בן יהודה הלכה השבוע לעולמה בגיל 82. בן יהודה, פלמ"חניקית וסופרת היתה מזוהה עם הסלנג של העברית והגישה במשך כ-15 שנה תוכנית לילה אישית בקול ישראל.