בשבע 433: אבי אדריאן

אבי אדריאן, מלחין, נגן ומעבד ג'אז, בעקבות המופע 'מקורות ומקורי'

עפרה לקס , כ"ז באדר תשע"א

יצחק גראציאני הוא מיתוס עבור רבים, אבל אבי אדריאן מגדיר אותו כאב רוחני. אמנם את צעדיו הראשונים בעולם המוסיקה הוא עשה עם האקורדיון אצל אביו הביולוגי, ואחר כך עבר לתופים ולמד בתיכון שעל יד האקדמיה למוסיקה, אבל גראציאני היה זה שנתן לו את שרביט המנצחים לא אחת, ואיפשר לו לעבד יצירות עבור תזמורת צה"ל, בה הוא היה טרומבוניסט. אדריאן המשיך ללימודי מוסיקה באקדמיה, וניגן עם זמרי פופ רבים. אבל האהבה הגדולה שלו נתונה לג'אז, שדה בו הוא מהלך שנים רבות. אדריאן הוא מורה ותיק ב'רימון' ובאקדמיה למוסיקה וכעת גם ב'מזמור'. בימים אלה הוא מעלה מופע חדש, אותו הוא מנגן בטריו עם אריה וולניץ (בס) ורוני הולן (תופים).

למה בחרת דווקא בג'אז?

"הג'אז הוא כמו מטה קסם. הוא מתאים לך אם אתה אישיות מאלתרת. תמיד נמשכתי להלחנה של הרגע האמיתי. בגיל צעיר התוודעתי לנגנים מהתחום וזה מה שהייתי שומע. ב-95' התוודעתי לג'ו זאווינול ולאחרים. עם זאווינול היה לי מסע מרתק".

אתה כבר שנים מחבר בין הג'אז לשירים וניגונים מהמקורות. מתי התחלת בזה?

"לפני עשור בערך עיבדתי פיוטים כמו 'בר יוחאי' ו'שירת הים' בנוסח מרוקני לתזמורת גדולה. הופענו עם זה בפסטיבל 'ג'אז בים האדום', וראיתי תגובות נפלאות בקהל. לפני שבע שנים שרלי אביטבול הכיר לי את הניגונים של חסידות מוז'דיץ. עבדנו על זה שלוש שנים. כי כדי לתפור את המוסיקה הזאת שעומדת בפני עצמה אל האלתורים של הג'אז, נדרשה עבודת חקירה על הניגונים ועל החצר. בתום העבודה הוצאנו דיסק שבעקבותיו הופענו בפסטיבל".

ספר על ה'מקורות' שבמופע החדש.

"לקחנו חומר מן המקורות, כלומר מהמקורות היהודיים וגם שירים ישראליים שכיף לנגן אותם. בדרך כלל ביצירות ג'אז הקהל מתעייף, הוא לא לגמרי מבין מה הנגן עושה, וכשאתה מציג מנגינה מוכרת, זה מוציא את חוסר האמון. הקהל מבין מה קורה ואז הוא צולל איתך יחד אל תוך האלתורים".

ומה עם ה'מקורי' שבכותרת המופע?

"החומר המקורי שלי, הן מנגינות אתני-ג'אז שנותנות נופך מזרח תיכוני אבל לא במובן המקובל של המילה, אלא משהו עם קונוטציה שבטית כזאת. ויש לנו גם חומרים יותר מתוחכמים שנוגעים בג'אז מודרני".

איך החזרה בתשובה שלך, לפני 15 שנה השפיעה על העשייה שלך?

"היא השפיעה רק טוב. אנשים מחפשים שורש, אחיזה, אני יודע גם מידידים, מוסיקאים לא יהודיים: אחד נמצא בזן, אחר בבודהיזם ואני מרגיש שלנו מתחת לאף יש תרבות ומסורת של אלפי שנים, והם לא נופלים משום דבר אחר".

בקרוב תופיע השלישייה עם המופע החדש בתיאטרון הסמטה ביפו וב'בית שמואל' בירושלים. וחוץ מזה נראה שיש דיסק באופק, וגם תוכניות מגביהות עוף "שוק הג'אז פה הוא קטן. ייתכן שננסה לפרוץ לחו"ל עם המופע".

ofralax@gmail.com