בשבע 433: רננות מרעננות

אפילו פולנים יכולים ליהנות מקולו הנעים של שמעון משעלי בדיסק הפיוטים החדש שלו

אמציה האיתן , כ"ז באדר תשע"א

 

'אביעה רננות', שמעון משעלי

הגיע הזמן לווידוי קצר - נולדתי אשכנזי. מה לעשות, זה לא תלוי בי, וגם אם ארצה לא אוכל לשנות זאת. לא שממש רע לי עם זה ואני אפילו אוהב גפילטע פיש והערינג, אבל בתחום המוסיקה ב"ה, אינני מגדיר עצמי בכיוון אחד או בסגנון אחד. על כך אני מברך את הישיבה בה למדתי, ישיבת ההסדר אור עציון. נכון, בישיבה אמורים ללמוד, ולא לעסוק בכל הדברים שמסביב, אז אולי בגלל זה כל החברים שלי רבנים, ואני כותב על דיסקים בעיתון. החברותא שלי בסדר ערב היה גבריאל קרסקס, בחור חביב (בטח היום הוא כבר ר"מ באיזו ישיבה תיכונית) ששימש כפייטן בבית כנסת תורכי באחת הערים בדרום (אם התחלנו להעלות נוסטלגיה, כנראה שהגיל כבר משפיע, ויחד איתו גם הזיכרון המתעתע). ההסכם היה פשוט: בכל ערב, בתחילת הלימוד, הוא היה מלמד אותי פיוט אחד ספרדי, ואחר כך היינו שוקעים בגמרא. תשאלו את ראש הישיבה התיכונית בחדרה, הוא ישב ספסל אחד לפנינו ולא יכול היה שלא לשמוע את הפיוטים המסתלסלים מאחריו.

כך התקדמתי במעלות התורה והפיוט, עד כדי כך, שבאחת משבתות השנה ייסדנו בישיבה מנהג קדום המקובל בקרב קהילות ספרדיות – שירת הבקשות. תארו לעצמכם את עבדכם הנאמן – שילוב של פולני ורומני – מוביל שירת בקשות ספרדית אותנטית בישיבת הסדר.

 בשביל מה אני  מזכיר את כל זה? ראשית, קצת נוסטלגיה אף פעם לא הזיקה לבריאות. שנית, האלבום החדש של שמעון משעלי החזיר אותי לימים הטובים ההם, ולתקופת הפיוטים הצוהלת (מלשון 'צהלולים').

'אביעה רננות' הוא לא האלבום הראשון של משעלי, אבל הקו שהוא מוביל הוא אותו קו כמו באלבומים הקודמים. להביא לקהל את הפיוט המקורי, בצורה נעימה ובלי המצאות גדולות ונוצצות. אבי זנו כתב לו את המוסיקה, ומשעלי שר פיוטים, שחלקם מוכרים יותר וחלקם קצת פחות. קולו של משעלי מאוד נעים, והוא לא מכביד גם על מי שפחות מתחבר ל'מעוואלים' למיניהם, או בשפת אשכנז – לסילסולים הארוכים.

שני שירים שאהבתי במיוחד התחברו כאן באלבום לרצף אחד – 'ידידי השכחת' ו'יוצר מידו'. הוא מבצע בשלוש מנגינות שונות את 'כי אשמרה שבת', ומסיים את הדיסק הראשון (מדובר באלבום כפול) ב'יגדל אלוקים חי' המוכר והאהוב.

אין פה פריצת דרך מיוחדת וגם לא מהפכה גדולה, אבל בהחלט תזכורת נעימה ומלבבת לפיוטים הקלאסיים של יהודי מרוקו, טוניס ועוד קהילות רבות אחרות.

seret@etrog.tv