בשבע 433: מאותו הכפר

'ילדי השיכון' מתאחדים | הרב מלמד והרב לאו במפגש

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"א

 

 

'ילדי השיכון' מתאחדים. הרב מלמד והרב לאו במפגש

למי שחושב שגרעין תורני זו המצאה בת זמננו, מומלץ היה להגיע ביום ראשון לרחוב סמאטס בתל אביב לבית הכנסת המקומי. במקום התאספו מי שהוגדרו כ"ילדי השיכון" – הילדים שחיו בשיכון הפועל-המזרחי שהוקם בתחילת שנות ה-50 ע"י חברת משכנות (משה"ב של היום) בצפון תל אביב.

איחוד ה"ילדים" שוב אחרי עשרות השנים, היה יוזמה של חיים קורצטג, בן החבורה. חלק ממשתתפי האיחוד לא ראו אחד את השני במשך כ-50 שנה. במהלך המפגש נראו הרבה חיבוקים, הרבה רגעים של מבטים שנועדו להיזכר בדיוק מי עומד מול מי, והרבה נוסטלגיה.

"האזור היה בעינינו הילדים כסוף העולם", מסביר קורצטג "אי מגורים בודד בצפון ת"א של אז, בתוך מרחב גדול של שטחים בלתי מיושבים, פרדס נטוש, רפתות ודירי עיזים. אנחנו הילדים הגענו לאזור  בו יכולנו לחיות באשליה של המערב הפרוע".

השיכון הוקם ע"י כ- 70 משפחות דתיות, רבים מהם החזיקו בעמדות מפתח כמו מנהל בחברת הספנות שוהם (צים), מנהל בנק, ומנהיגים בתנועת הפועמ"ז. רבים מהילדים הללו תופסים היום עמדות חשובות. ביניהם: הרב זלמן ברוך מלמד, הרב ישראל מאיר לאו, פרופ' אבי שקולניק, מנכ"ל בי"ח לניאדו, ואחרים.

אז איך הפך שיכון קטן במרכז הארץ לקרקע פורייה להקניית ערכים של הובלה ומנהיגות? משתתפי האיחוד המרגש מספרים כי הרבה דברים תרמו להם להמשך החיים, ביניהם - הילדות המיוחדת במה שחלק מה"ילדים" מגדירים כתקופה של קייטנה, תחושת ה"ביחד" ובמיוחד המגורים בתור קהילה דתית בתוך האוכלוסייה הכללית.

סיקור וידאו של הסיור יופיע ביום שישי באתר האינטרנט של ערוץ 7