בשבע 434: לקראת נאום נתניהו: שרי וחברי ליכוד נגד תכנית נסיגה

הפלשתינים דוחים את הרעיון של מדינה בגבולות זמניים, וממשיכים לחתור להכרזה חד-צדדית על מדינה פלשתינית בכל שטחי יו"ש

ניצן קידר וחגי הוברמן , ד' באדר ב תשע"א

הפלשתינים דוחים את הרעיון של מדינה בגבולות זמניים, וממשיכים לחתור להכרזה חד-צדדית על מדינה פלשתינית בכל שטחי יו"ש | בליכוד ובקואליציה גוברים קולות המחאה נגד התכנית | וראש הממשלה מבהיר: אל תתרשמו מהפרסומים, עדיין לא החלטתי

התוכנית המדינית החדשה של ראש הממשלה עוד לא ברורה כלל ועיקר, אבל את נאמני ארץ ישראל היא מטרידה מאוד. נתניהו צפוי לשטוח את תכניתו בנאום שיישא בשבועות הקרובים מול הקונגרס האמריקני, תכנית שכותרתה 'הקמת מדינה פלשתינית בגבולות זמניים'. ראש הממשלה עצמו מנסה לפזר ערפל סביב התוכנית. "אל תסמכו על עיתונים. אני עדיין מגבש את עמדתי, חושב, לומד ומתלבט לגבי המציאות שמשתנה", אמר השבוע. בסביבתו של נתניהו אמרו ל"בשבע" כי ראש הממשלה שוקל באופן רציני להקדים את נאומו ולשאת אותו בישראל בפורום חשוב ולא בארצות הברית. זאת לדברי מקורביו, בשל הרצון שלא להמתין כמעט חודשיים עד לנאום הצפוי בפני שני בתי הקונגרס בסוף חודש מאי.

בראיון שהעניק אתמול (ד') לתכנית 'הכל דיבורים' ברשת ב', הביע השר משה יעלון את עמדתו ביחס לתכניות נתניהו. יעלון דיבר נגד נסיגות מהשטח במסגרת מהלכים מדיניים ואמר כי נאומו המדיני של ראש הממשלה לא צריך לכלול מרכיב טריטוריאלי כדי לא לחזור לאחור לנוסחת אוסלו, לפיה ישראל מוותרת לפלשתינים ולא מקבלת דבר.

שר נוסף שהסכים לדבר באופן מפורש בנושא היה המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, אבל גם האמירות שלו, כלליות ביותר.

לדבריו, כל תוכנית מדינית שתוצג צריכה להיות תואמת את קווי היסוד של הממשלה. שלום אף מצפה שהתוכנית המתגבשת תוצג תחילה לשרי הממשלה. "צריך להתקיים דיון פתוח על כל תוכנית מדינית מתגבשת ובשום אופן אסור לפעול תחת לחץ, החיפזון מהשטן. אם הפלסטינים חולמים שתהיה להם מדינה הם בוודאי לא ישיגו אותה ע"י הצהרות חד צדדיות".

לדברי שלום, "כל התקדמות תיעשה רק תוך ניהול משא ומתן, וכל משא ומתן חייב להתנהל תוך הבנה שאם אנחנו לא נשמור על האינטרסים החיוניים שלנו, אף אחד לא ישמור עליהם. מרכיב הביטחון חייב להיות תמיד מרכזי".

התשובה – סיפוח ההתיישבות ביו"ש

 מי שהתוכנית הזו עשויה להיות לו קשה מאוד לעיכול, הוא יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת זאב אלקין, המשמש גם כראש שדולת ארץ ישראל בכנסת. "בעיניי התשובה הנכונה לאיום בהכרזה החד צדדית של מדינה פלשתינית, היא יוזמה לסיפוח ההתיישבות ביהודה ושומרון. שמי שמאיים עלינו בצעדים חד צדדיים, יבין שיש בידינו את היכולת להעביר צעדים חד צדדיים גם מצידנו. זה ודאי לא יהיה קל, אבל אם ייווצר מצב שהפלשתינים מעבירים מהלך חד צדדי והעולם לא לצידנו, לא יהיה לנו הרבה מה להפסיד".

לגבי התוכנית עצמה מקווה אלקין כי היא תהיה מתונה עד כמה שניתן: "אני מאוד מקווה שהתוכנית לא תכלול מחוות בנוסח של העברת שטחים לידי הרשות הפלשתינית. אני חושב שזו תהיה טעות גדולה, ואם זה יקרה, אתנגד לכך בכל הכוח. מאז הסכם חברון לא הועבר שטח לידי הפלשתינים בשל הדבקות שלהם בטרור". לדבריו, נתניהו חייב להישאר נאמן לערכים אותם פירסם הליכוד במצע לבוחריו, לפני הבחירות האחרונות. "בסופו של דבר הליכוד ונתניהו צריכים להישאר עם הקו הבסיסי שאיתו הלכנו לבוחר. עצם הנכונות להסכים להקמת מדינה פלשתינית היא בעיניי פגיעה במה שהבטחנו לבוחרים לפני הבחירות, והעברת שטחים לידיהם, היא ודאי פגיעה משמעותית עד יותר".

יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין, מעדיף להתייחס כמה שפחות לתוכנית המתהווה. "נתניהו לא צריך להציג תוכנית מדינית חדשה", הוא אומר, "אלא צריך להציג את התוכנית הציונית הישנה והטובה של התיישבות, של חזרה לארץ האבות, של יישוב המוני יהודים בכל חלקי הארץ – ובקיצור, לזנוח את כל הרעיונות של חלוקת הארץ ולחזור אל המקורות. זאת התוכנית המדינית של עם ישראל, היא היתה תמיד וצריכה להיות גם בעתיד. אסור להתוות תוכנית חדשה שממשיכה את המגמה שישראל מוותרת ולא מקבלת שום דבר בתמורה. זה המתווה הגרוע שאנחנו הולכים בו מאז אוסלו וצריך לשבור אותו".

אבל גם הוא מבין שנתניהו דבק באפשרות של הצגת תוכנית מדינית חדשה. "אם בכל זאת ראש הממשלה יגיש תוכנית, צריכה להיות בה אמירה חד משמעית שלעם ישראל יש זכות על ארץ ישראל כולה, ולא יעלה על הדעת שהתוכנית תכלול מסירה כלשהי של שטחים או שינוי מעמדם. תוכנית כזו גם לא צריכה לכלול הסכמה להקמת מדינה פלשתינית ושרטוט גבולות או נסיגות עתידיות, והיא חייבת לכלול הבהרה שפיתוח ההתיישבות יימשך, ותהיה חזרה בפועל לבנייה".

בינתיים עמלים יועציו של ראש הממשלה יחד איתו על המתווה החדש. נתניהו, אומרים אנשיו, מצוי במילכוד כפול: בין הנאמנות לחבריו בליכוד ולקו המוביל של רובם, לבין הלחץ הבינלאומי ההולך וגובר שישראל תהיה זו שתמצמץ ראשונה, בקרב הכוחות בינה לבין הרשות הפלשתינית.

התכנית הפלשתינית: מדינה ואז הפיכה

ביום שלישי הבא עשויות ערי יהודה ושומרון לתסוס בדרישה ל"פיוס היסטורי" בין החמאס והפתח'. צעירים פלשתינים קראו לקבוע את ה-15.3.11 כיום סיום הפילוג הפלשתיני ולהתקבץ בכיכרות של רמאללה ועזה לציון יום זה.

חברי הגוף המארגן, הנקרא "מהפכת ה-15 במרס", הודיעו כי הצעירים יישארו במוקדי המחאה עד שיושג הסכם לסיום הפילוג הפלשתיני. כינוסים נוספים יהיו בקרב ערביי ישראל ומול השגרירויות הפלשתיניות בחו"ל. גם האסירים הפלשתיניים בבתי הכלא בישראל יקיימו שביתה. לדברי פעילי המחאה, מיליון וחצי אנשים מכל העולם, רובם פלשתינים, הביעו תמיכה בקמפיין בפייסבוק.

במערכת הביטחון לא מתרגשים מהתרחישים המתוכננים. בצה"ל מצביעים על העובדה שאירועי מצרים לא השפיעו על התנהגות הפלשתינים. אחת הסיבות לכך, להערכת גורמים צבאיים, היא העובדה שהפלשתינים נתונים בעצמם בתוך מסגרת כוללת של מאבק לאומי. בשיחות שקיימו בכירים בצה"ל עם גורמים פלשתינים ביו"ש, במיוחד מהשטח, היתה הנימה הכללית "קודם כל נקים מדינה, אח"כ נעשה הפיכה". זאת בניגוד למצב ברצועת עזה, המושפעת יותר מהמתרחש במצרים. הנהגת החמאס קשורה יותר ל'אחים המוסלמים'.

בצה"ל הופתעו מכך שאירועים שהיה נדמה שיביאו להתפוצצות השטח, כמו החפירות באיזור הר הבית, עברו באופן מינורי. "אנחנו זוכרים ימים אחרים בהם אירועים סביב הר-הבית גרמו להתפוצצות", אומר גורם צבאי בכיר ברמזו לקרבות מנהרת הכותל לפני 15 שנים, ולאינתיפאדת אל-אקצא שהתירוץ שלה היה ביקורו של שרון בהר-הבית.

 פיאד חותר להכרה בינלאומית

ברשות הפלשתינית מקדישים כעת את עיקר האנרגיה להכרה בינלאומית במדינה פלשתינית ללא הסכם עם ישראל. אבו-מאזן, מעריכים במערכת הביטחון, הגיע לאותה מסקנה שאליה הגיע קודמו, יאסר ערפאת, לפיה הוא לא יקבל כל מה שהוא רוצה מישראל בשולחן הדיונים. בניגוד לערפאת, שניסה להשיג מדינה באמצעות אינתיפאדה, אבו-מאזן שהבין את האסון שהאינתיפאדה גרמה לפלשתינים החליט על 'אינתיפאדה מדינית': לעקוף את הסכמי אוסלו באמצעות השגת הכרה של הקהילה הבינלאומית במדינה פלשתינית בקווי 1967.

להערכת מערכת הביטחון, המדיניות הפלשתינית מבוססת כיום על 6 עקרונות:

הראשון – האלימות מחוץ למשחק. מנגנוני הביטחון הפלשתיניים לוחמים ביעילות בגורמי הטרור ביו"ש, תוך שיתוף פעולה עם צה"ל והשב"כ. ויש הצלחות.

השני, הנובע מהראשון - מלחמה בחמאס היא אינטרס של הרשות הפלשתינית, כדי למנוע ממנו את היכולת למחזר את הצלחתו ברצועה גם ביהודה ושומרון, ולהשתלט על השטח כמו שעשה בחבל עזה.

השלישי – קיום יחסים בינלאומיים ברמה הגבוהה ביותר, כולל השקעה רצינית בנושא בזמן ובכסף, כדי להביא לתמיכה בינלאומית בהכרזה חד-צדדית על מדינה פלשתינית. הפלשתינים מבינים את הצורך להשקיע בכך. כל ההכרה הבינלאומית של מדינה אחר מדינה במדינה פלשתינית לא באה מאליה –  אומרים בצה"ל.

הרביעי – שמירה על החוק והסדר. בנושא הזה מזהים במערכת הביטחון תופעות שלא היו בעבר. הרשות מגבירה את השמירה על חוקי התנועה: איסור שימוש בפלאפונים בזמן נסיעה, חגירת חגורות בטיחות. מערכת הביטחון מוצפת בדיווחים על שמירת החוק והסדר, לפעמים נוקשות יתר. מי שצופר בכיכר מנרה ברמאללה מקבל 200 שקל קנס.

החמישי - בונים מדינה לעצמנו. זו לא רק התוכנית הכלכלית של פיאד. ברשות בונים כיום את כל המוסדות של 'המדינה שבדרך': בתי משפט, פרוייקטים תשתיתיים חסרי תקדים בתחומי החינוך, הרפואה וכו'.

העקרון השישי קובע כי כל חמשת העקרונות הקודמים מנותקים מציר המו"מ עם ישראל. אם יהיה מו"מ שיביא למדינה – מה טוב. אין מו"מ – נמשיך לפעול באופן חד-צדדי.