בשבע 434: כלב נשך אדם

עימות מתוקשר התרחש בבית המשפט העליון בין חיילי המילואים שפעלו בג'נין במבצע 'חומת מגן' למוחמד בכרי, יוצר הסרט 'ג'נין ג'נין'

עדי גרסיאל , ד' באדר ב תשע"א

כלב נשך אדם

עימות מתוקשר התרחש השבוע בבית המשפט העליון בין חיילי המילואים שפעלו בג'נין במבצע 'חומת מגן' למוחמד בכרי, יוצר הסרט 'ג'נין ג'נין'. הוויכוח בין בכרי לאנשי המילואים, שתובעים אותו על הוצאת דיבה, סוקר באתרי האינטרנט ובעיתונים מזוויות שונות - כל כלי תקשורת ונקודת המבט שלו. nrg-מעריב, למשל, העניקו לידיעה את הכותרת: "בכרי ללוחמים לפני דיון בעליון: 'כלבים משוסים'". החרה אחריו 'ישראל היום' עם: "בכרי לחיילים: אתם כלבים משוסים". 

הכותרות הללו מתבקשות מבחינה עיתונאית, שכן מדובר באמירה מקוממת במיוחד. אתר ynet סבר אחרת. אצלם זכתה הידיעה בכותרת: "מוחמד בכרי: אתנצל אם הלוחמים נפגעו". כאן מצטייר בכרי אחר לגמרי - פשרני, אולי אפילו מתחשב. דבריו המשתלחים חבויים עמוק בתוך האותיות הקטנות של הידיעה. גם ב'הארץ', כצפוי, הכלבים המשוסים אינם מופיעים בכותרת. "עימות בעליון: לוחמים מג'נין לבכרי: אתה מצייר את לוחמי צה"ל כנאצים", היתה הכותרת של העיתון. כאן בכרי מוצג כמעט כקדוש מעונה שמוטחת בו האשמה מוגזמת. והכלבים המשוסים? הם כנראה הספיקו לברוח, כי גם בטקסט של הידיעה אין להם זכר.

עדי גרסיאל

 

עניין של נדל"ן

במסגרת פינת המעקב על השידורים הממלכתיים - גלי צה"ל תרמו השבוע פינה להבנה פוליטית: מי שאומר שהצד הפלשתיני אשם בכך שאין התקדמות בתהליך המדיני - הוא מפריח סיסמאות. בהמשך נלמד שרק תמיכה במדינה פלשתינית מבשרת על חשיבה ריאלית. כך לימדה אותנו הכתבת המדינית של גל"צ, אילאיל שחר, כשסיקרה את המפגש הממלכתי של נשיא צ'ילה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "אנחנו לא שומעים את התוכנית המדינית הפורצת דרך שלו. הוא חוזר על אותן סיסמאות ומאשים שוב את הפלשתינים בכך שאין משא ומתן", דיווחה שחר ביום ראשון. בהמשך ההקלטה, כששמענו את נשיא צ'ילה מספר לנו שאכן יש לישראל זכות לביטחון ולגבולות בטוחים (מלים ששחר שכחה לתרגם), אך הוא חושב שלפלשתינים מגיעה מדינה חופשית ודמוקרטית - ה'סיסמאות' של שחר נאלמו. הפעם התרגום שהיא שידרה היה נטול שיפוטיות. מן הסתם היו אלה רעיונות מקוריים שמעולם לא שמענו כמותם.

למחרת, ביום שני, המשיך רזי ברקאי בחינוך הקהל להפנמת המתווה להסדר המדיני כפי שבכירי גל"צ ועמיתיהם לבראנז'ה חושבים. כך אמר ברקאי לבני קצובר, שהוזמן להתעמת עם מנכ"ל 'שלום עכשיו': "אתה לא מנהל מלחמת מאסף? תראה, זה כבר מקובל על כולי עלמא, חוץ מאשר בני קצובר וחבריו, שתהיה חלוקה של ארץ ישראל, שתהיה מדינה פלשתינית בצידנו. יש ויכוח נדל"ני, בוא נקרא לו ככה, מה יהיו גבולותיה... אבל בסך הכל, אתה לא מרגיש שזה עניין של זמן?"

מסתבר שהוויכוח האמיתי הוא האם ארץ ישראל היא רק חתיכת נדל"ן. אך קבוצה קטנה וקולנית בטוחה שזו הנחת העבודה הבסיסית, ולא מעניקה לגיטימציה לשיח ישראלי ציוני. שוב, תודה לגלי צה"ל על התוכנית לחינוך מדיני, ולמשלם המיסים שמממן את גלי צה"ל.

חני לוז

 

סיפור בהמשכים

ב'ישראל היום' מיום ראשון בשבוע שעבר הודפסה כותרת גדולה בעמוד השער: "קדאפי: הקרב האחרון?", ובכותרת המשנה: "וכהיטלר בשעתו הכריז: 'מי שלא אוהב אותי - מגיע לו למות'". ההשוואה להיטלר לא הסתכמה כאן, ובאותו עמוד ניתנת גם הפניה לטור דעה של בועז ביסמוט, בכותרת "כמו היטלר בבונקר בברלין".

הדימוי לצורר הנאצי ולסופו היה אולי חריג, אבל גם בשאר העיתונים הייתה אווירה דומה: אלו שעותיו האחרונות של קדאפי, ורק נוסיף איזה סימן שאלה להסתייגות.

שבועיים אחר כך, הקרב עוד רחוק מסיומו, וכלל לא ברור מי ינצח במערכה הסופית. אבל עיתונאים, מסתבר, אוהבים להשתמש בכדור הבדולח שלהם, גם לאחר שהכזיב פעמים אין ספור.

הלל גרשוני

 

ממונה בלי שיניים

האם קיים נוהל של ענישה ברשות השידור? מה באמת קורה עם עובדים אשר תלונות נגדם נמצאו מוצדקות?  הרי מטרת הפיקוח היא להבטיח שטעויות יתוקנו, וגם שניסיונות להפר ביודעין את כללי האתיקה לא יחזרו על עצמן. הצעתי לא פעם לבכירי רשות השידור לקבוע סולם ענישות הכולל, למשל, נזיפה, השעיה, או אפילו ניכוי בשכר (הרי ברשות השנייה מנכים זמן פרסום). אם רמות הענישה תהיינה ידועות, גם צרכני התקשורת יהיו רגועים יותר. במצב הנוכחי, גם אם הממונה מבקש להעניש, הוא מפנה את הנושא לטיפולו של מנהל היחידה, ושוב - יד יכולה לרחוץ יד כי הכול 'פנימי'. ככה אין תועלת ממשית בעבודתו של הממונה, כי הסמכות המעשית איננה בידי האינסטנציה הקובעת. המסקנה: צריך שיהיו כללי ענישה ידועים ומוכרים ולא רק "נו-נו-נו", אחרת הממונה ימשיך להצדיק תלונות והכתבים ימשיכו לעבור על הכללים.

ואגב כך, מי יעניש את ספי רכלבסקי?  במאמר דעות השבוע ב'הארץ' הוא כתב: "בקרוב תחגוג ישראל 44 שנים לכיבוש. זה תקופה ארוכה שמדובר בכיבוש הקולוניאלי האחרון בעולם".  "האחרון"?  הרי הסינים כובשים עדיין את טיבט; הרוסים את צ'צ'ניה; תורכיה היא כובשת בקפריסין, ומה צרפת עושה בקורסיקה ובריטניה באיי פוקלנד? ולא נשכח, ישראל איננה מעצמה קולוניאליסטית בארצה, שהובטחה לעם ישראל בברית בין הבתרים ושנכללה בהגדרת הבית היהודי לפי החלטת חבר הלאומים. האם מחבר הספר "חמורו של המשיח" היה לחמורו של השקר והכזב?

ישראל מידד

 

  • חדשות בחדשות

'מעריב' פרסם אזהרת רווח ובה נכתב כי החברה מתקשה לפרוע את חובה לבנק הפועלים העומד על יותר ממאה מיליון שקלים.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), תקפה השבוע  את חברות ההפקה הטלוויזיוניות. זאת לאחר שהחברות בחרו שלא לשלוח נציגים לדיון בוועדה על דרך הצגתן של נשים בתכניות ריאליטי. כך דיווח אתר ערוץ 7.

"אביגדור ליברמן הוא פשיסט", אמר השבוע מולי שגב, העורך הראשי של 'ארץ נהדרת', בכנס במכללה למינהל. כך דיווח אתר העין השביעית.

 

  • ביקורת הנקרא

 

 צעירה נרצחה בתחנה המרכזית בת"א... שני אזרחים זרים נעצרו בחשד למעורבות ברצח

(הארץ)

אז עכשיו הם כבר לא 'פליטים' אלא 'אזרחים זרים'?

 

ממשלה בלי לב

(כותרת ראשית, ידיעות אחרונות)

כמה טוב שיש עיתון נפוץ שמקפיד לשמור על אובייקטיביות

 

מכל החומרים שיצא לי לשאוף בחיי, אין ספק שגז מדמיע הוא החזק ביותר

(ליאור דיין מדווח מבלעין, nrg)

אנחנו אף פעם לא מתווכחים עם מומחים